Daktare, ar man verta nusipirkti elektrinį dantų šepetėlį?

Shutterstock nuotrauka

Mes ir mūsų vaikai valgome šiuolaikinį maistą, kuris yra stipriai apdorotas, turi daug pridėtinio ir/ar natūralaus cukraus, valgome palyginus dažnai, neretai saldžiai užkandžiaujame ar siurbčiojame saldžius gazuotus gėrimus ar sultis. Mikroorganizmams, kurie neišvengiamai gyvena mūsų burnose, toks maistas yra tikra puota. Jei dantys nenuvalomi nuo mikroorganizmų ir maisto likučių, jie sugenda. Be dantų šepetėlio kito pasirinkimo tinkamai nuvalyti dantis nėra.

Kokie būna dantų šepetėliai?

Dantų šepetėliai būna rankiniai ir elektriniai, kurie skirstomi į motorinius, garsinius ir ultragarsinius. Plačiausiai naudojami dantų šepetėliai yra rankiniai. Elektriniai dantų šepetėliai buvo sukurti tuo pačiu tikslu, kaip ir visa buitinė technika: palengvinti kasdienį gyvenimą. Pirmiausia palengvinti dantų valymą vyresnio amžiaus žmonėms bei neįgaliesiems, kurie negali tinkamai atlikti asmens burnos higienos.

Kaip veikia elektriniai dantų šepetėliai?

Elektrinių dantų šepetėlių šerelius, kaip jau parodo jų pavadinimas, judina elektros galia, o ne mūsų raumenys. Judesių skaičius tokiu būdu yra daug didesnis. Valant dantis rankiniu dantų šepetėliu, per minutę įmanoma atlikti kelis šimtus judesių, valant elektriniu motoriniu – kelis tūkstančius, elektriniu garsiniu – keliolika ar kelias dešimtis tūkstančių, o ultragarsiniu – nurodoma, kas judesių bus mažiausiai virš dviejų milijonų.  Elektrinių šepetėlių šereliai, gali vibruoti į šonus ar ratu pirmyn-atgal (kitaip vadinama rotacinė osciliacija). Motorinio ir garsinio šepetėlio šerelius judina motoras, ultragarsinio – pjiezoelektrinis kristalas.

Elektrinių dantų šepetėlių privalumai

Didžiausias elektrinių šepetėlių privalumas yra atliekamas judesių kiekis: kuo daugiau judesių, tuo švaresni dantys. Kad pasinaudotumėte šiuo privalumu, nusipirkę elektrinį dantų šepetėlį, paskaitykite instrukciją, kaip jį naudoti. Vienus elektrinius šepetėlius reikia tiesiog laikyti prie dantų ir lėtai slinkti dantų eile. Kitus reikia judinti, panašiai kaip rankinius dantų šepetėlius. Ir vieni, ir kiti mechaniškai nuvalo apnašas. Ultragarsiniai dantų šepetėliai apnašas „sprogdina“ nuo dantų paviršiaus. Ultragarsinių dantų šepetėlių šerelius reikia lakyti neliečiant danties paviršiaus, tačiau netoli jo. Per toli esantys ultragarsinio šepetėlio šereliai, kaip ir besiliečiantys prie danties šereliai nenuvalo dantų.

Be to, elektriniai šepetėliai duoda garsinį signalą arba sustoja, jei yra per stipriai spaudžiami prie dantų ar dantenų. Tai apsaugo nuo grubaus valymo ir dantų bei dantenų pažeidimo. Šiuolaikinius elektrinius dantų šepetėlius galima prijungti prie aplikacijų išmaniajame telefone ir džiaugtis naujausiais skaitmeniniais pasiekimais. Šepetėlis praneš, ar gerai valote dantis, pamokys, kur dar reikia pasistengti, pagirs ar duos virtualų prizą už gerą dantų valymą.

Elektrinių dantų šepetėlių trūkumai

Didžiausias trūkumas yra daug didesnė kaina. Be to, jei šepetėlio korpusas tarnauja ilgiau, tai galvutę reikia keisti, kaip ir įprastą dantų šepetėlį kas tris, ilgiausiai šešis mėnesius. Bet ji gali nusidėvėti ir dar anksčiau. Ir žinoma tai kainuoja daugiau, nei nusipirkti paprastą rankinį dantų šepetėlį. Elektrinis dantų šepetėlis nepanaikina poreikio valyti tarpdančius siūlu ar tarpdančių šepetėliais. Elektrinį dantų šepetėlį reikia nepamiršti pakrauti, arba nuolat laikyti ant krovimo įrenginio. Kai šepetėlis sugenda ir jį tenka išmesti, baterijos iš korpuso dažniausiai nepavyksta išimti, todėl padidėja aplinkos tarša, tokiam šepetėliui patekus į  atliekas.

Elektrinio šepetėlio efektyvumas

Reikia pripažinti, kad tyrimai rodo, jog elektriniai šepetėliai efektyvesni už rankinius. Bet tyrimai dažniausiai trumpalaikiai ir neretai remiami gamintojų. Efektyvumo skirtumai po trijų mėnesių valymo nėra labai dideli. Jei susidomėjimas nauja technika praeina ir dantys valomi atmestinai, jokių privalumų nebelieka. Taisyklingai valant rankiniu dantų šepetėliu, dantys nuvalomi taip pat gerai, kaip ir elektriniu dantų šepetėliu. Svarbu skirti laiko, išmokti taisyklingai naudotis tuo šepetėliu, kokį turite, žinoti ir taikyti burnos higienos priemones, kurios reikalingos kiekvienu individualiu atveju. Tik tada bus pasiektas didžiausias efektyvumas.

Daktare, ar man verta nusipirkti elektrinį dantų šepetėlį?

Į šį klausimą teks atsakyti pačiam sau.

Informaciją parengė:

dr. Rūta Bendinskaitė

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?