Dantenų ligos, ar tikrai žinote pakankamai?

Dantenų ligos yra antra dažniausia odontologinių ligų grupė. Ji būdinga ne tik suaugusiems bet ir vaikams. Šiame straipsnyje aptarsime kaip atpažinti dantenų ligas ir kodėl jos išsivysto.

 

Kas dantį laiko žandikauliuose?

Norint suprasti, kas yra dantenų ir periodonto liga, pirmiausia reikėtų įsivaizduoti dantį, kurio šaknys laikosi kaule, o šias dvi struktūras (danties šaknį ir kaulą) sieja įvairūs periodonto audiniai: dantenos, periodonto raištis, danties šaknies cementas. Kai burna prižiūrima tinkamai – kokybiškai pašalinamos dantų apnašos, dažniausiai periodonto audiniai sveiki ir kiekvienas žmogus, pažiūrėjęs į savo burną, gali pastebėti rožines, prigludusias prie danties dantenas, kurios nelinkusios kraujuoti vos palietus ir visiškai neskauda.

Tačiau, jei dantys valomi netinkamai ar atsiranda pašalinių dirgiklių (kabantys plombos kraštai, dantų pažeidimai, netaisyklingas sąkandis, infekcijos, taip pat pervargus, po didelio streso), gali atsirasti ar paūmėti periodonto ligos, iš kurių dažniausios – gingivitas ir periodontitis.

Shutterstock nuotr.

Gingivitas – laiku pastebėkite kraujuojančias dantenas

Gingivitas – tai dantenų uždegimas, jam būdingi simptomai – dantenų paraudimas, paburkimas ir kraujavimas. Šie simptomai yra pirmas ženklas, kad jums reikalinga gydytojo apžiūra ir ligos priežasties išsiaiškinimas – galbūt jūsų dantų valymo technika nėra teisinga ar pritrūkstate jai laiko bei motyvacijos, o galbūt būtina keisti dantų plombas, protezus. Žinokite, kad dantenų uždegimas (gingivitas) yra grįžtama liga ir, laiku pradėjus gydymą, galima vėl džiaugtis sveikomis dantenomis.

Neišgydžius gingivito dantenų uždegimas progresuoja ir pereina į sunkesnę ligos formą – periodontitą, visuomenėje dažnai žinomą „paradontozės“ pavadinimu. Ši liga būdingesnė suaugusiems, bet nors ir retai, bet pasitaiko ir paaugliams. Ligos metu nyksta dantį laikančios struktūros, formuojasi gilios kišenės tarp danties ir jį laikančių audinių, ilgainiui formuojasi didesni tarpai tarp dantų, dantys pradeda „klibėti“, o vėliau iškrenta.

Shutterstock nuotr.

Periodontitas. Paslankūs dantys, didėjantys tarpai tarp dantų, danties netekimas – tai šios ligos padariniai

Dažnai pacientai kreipiasi su jau pažengusios ligos simptomais: valant dantis kraujuojančiomis  dantenomis, „klibančiais“ dantimis, pūliavimu iš dantenų vagelės, lyg vėduokle bepradedančiais skleistis dantimis. Tada stabilizuoti ligą sunku, o gydymo, kuris galėtų visiškai išgydyti, nėra.

Klaidingai manoma, kad periodonto ligos yra nulemtos genetiškai ir, jei artimi giminaičiai sirgo sunkia jos forma ir neteko dantų, taip nutikti gali ir jums. Norime pabrėžti, kad būtina kreiptis į odontologą vos pajutus pirmus ligos simptomus, tada periodonto ligą stabilizuoti bus žymiai lengviau ir tai netaps nuosprendžiu netekti dantų.

Apie periodonto ligas įspėja ir blogas burnos kvapas, kurio priežastis – nekontroliuojamas specifinių mikroorganizmų dauginimasis ir kraujo ląstelių yrimas, todėl pajutus, kad burnos kvapas pasikeitė, būtina kreiptis į odontologą.

Shutterstock nuotr.

Žalingi įpročiai burnos sveikatai

Rūkymas dažniausias žalingas įprotis mūsų visuomenėje, paplitęs ir tarp paauglių. Rūkymo žala yra ne tik augančiam organizmui, sunkių ligų išsivystymui bet ir burnos sveikatai. Dėl rūkymo atsiranda blogas burnos kvapas, gali pasikeisti dantų spalva, prastėja dantenų sveikata. Žmogaus dantų emalis su amžiumi ne tik dėvisi, mineralizuojasi, bet ir prisigeria pigmentų iš maisto, gėrimų, vaistų, taip pat ir rūkymo. Tai dar viena priežastis, kodėl dantys tamsėja. Nuo tokių pat pigmentų nusidažo ir dantų restauracijų (plombų, vainikėlių) kraštai, danties normalios anatomijos nelygumai, sutrikusios emalio mineralizacijos plotai.

Sergant dantenų ligomis rūkymo žala dar ryškiau matoma: tampa sunkiau valdyti dantenų uždegimą, sunkiau gyja gleivinės žaizdos, gali atsirasti opų ar grybelinių ligų.

 

DABAR JAU ŽINOTE:

Pagrindinė periodonto ligų priežastis – dantų apnašos, kurios lieka nenuvalytos kasdienio dantų valymo metu.

Pagrindinis gingivito – dantenų uždegimo požymis yra kraujuojančios dantenos, šią būklę galima išgydyti.

Pagrindiniai periodontito simptomai yra: dantenų kraujavimas valant dantis, paslankūs dantys, didėjantys tarpai tarp dantų.

Periodontitą būtina pastebėti ir gydyti kuo anksčiau, kol nėra netekta daug dantį laikančių struktūrų audinių.

Blogas burnos kvapas – požymis, kurį pajutus reikia kreiptis į gydytoją.

Rūkymas turi tiesioginę žalą burnos audiniams.

Norint išsaugoti burnos ir dantenų sveikatą viso gyvenimo metu ypač svarbi:

Kruopšti individuali burnos higiena;

Reguliarios dantų apnašų ar akmenų šalinimo procedūros;

Nuosekli burnos ligų prevencija, profilaktiniai patikrinimai.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?