Dažniausia pasaulio liga: ar žinote, kas ją sukelia

Dantų ligos yra paplitusios visame pasaulyje, serga ir vaikai, ir suaugusieji. Nors vis dar gajus mitas, kad pieniniais dantimis galima nesirūpinti, juk jie vistiek iškris, tačiau šie dantys yra svarbūs taip pat kaip ir nuolatiniai. Turbūt nereikia nė sakyti, kad žmogui dantys skirti ne tik atkąsti, sukramtyti maistą, bet ir kalbėti, šypsotis, o neprižiūrėta burna – tai tiesus kelias į blogesnę gyvenimo kokybę, skausmą, sutrikusį vaiko vystymąsi, lėtines ligas.

Kviečiame nuosekliai skaityti mūsų keturių paskaitų kursą, sužinoti daug naudingų dalykų apie jūsų ir jūsų vaikų odontologinę sveikatą ir, pritaikius naujus įpročius kasdienybėje, džiaugtis sveika šypsena.

Pirmame straipsnyje papasakosime jums apie dažniausią dantų ligą pasaulyje – dantų ėduonį bei aptarsime kas yra dantų erozijos.

 

Verta gerai suprasti odontologines ligas

Odontologinės ligos yra sudėtingos ir daugialypės, o kad jų išvengtumėte, svarbu suprasti esminius dantį ardančius procesus. Kad galėtumėte aiškiai įsivaizduoti, kas vyksta skirtinguose danties sluoksniuose, primename, kad matoma danties dalis vadinama vainiku, o esanti kaule – šaknimi. Tuo tarpu, jei dantį perpjautume vertikaliai taip, kad matytume visas jo dalis, galėtume išskirti emalį, dentiną ir pulpą, dažnai populiariai vadinama tiesiog „nervu“.

Tai kas gi tas ėduonis?

Dantų ėduonis, kariesas, kariozinė dėmė, ertmė ar tiesiog skylė dantyje – visi šie pavadinimai reiškia tą patį – procesą, kurio metu, veikiant mikroorganizmams, gyvenantiems ant danties likusiose nenuvalytose apnašose, ỹra (ardosi) danties audiniai.

Dantų ėduonis – tai ne tik matomos ertmės dantyje, bet ir įvairių spalvų dėmės – ypač baltos ir šiurkščios. Šios dėmės rodo aktyvią ligos eigą. Svarbu žinoti, kad balta, šiurkšti dėmė, atsiradusi ant danties, dažniausiai reiškia aktyviai besivystantį ėduonį, bet, kol ši dėmė neištrupa ir netampa ertme, dažniausiai užtenka tik profilaktikos priemonių ir jos progresavimą galima visiškai sustabdyti (apie priemones pasakosime trečioje paskaitoje), išvengiant danties gręžimo ir plombavimo. Jei danties ėduonies procesas sustoja, šios dėmės iš baltų tampa rusvomis, rudomis ar visai juodomis ir tokios gali likti visą žmogaus gyvenimą, tačiau svarbu, kad gydytojas reguliariai jas apžiūrėtų ir įsitikintų, kad šios dėmės yra „sandarios“, be ertmių.

Kai danties paviršiuje atsiranda ertmė – tai jau pažengusi ir uždelsta būklė, kuriai būtinas gydymas užplombuojant dantį. Svarbu žinoti, jog nepakeitus dantų valymo įpročių ir mitybos, net ir užplombuotą dantį toliau veiks nepalankūs veiksniai ir dantų ėduonis toliau pažeis audinius šalia plombuotų paviršių ar net suprotezuotuose dantyse.

 

Kodėl prasideda dantų ėduonis?

Pagrindinės priežastys, kodėl išsivysto dantų ėduonis yra dantį dengiančios nenuvalytos apnašos ir į burną patenkantys įvairaus pavidalo angliavandeniai! Nors beveik kiekvienas mūsų pacientas įvardina, kad jis stengiasi valyti savo dantis, mes, gydytojai, pastebime tipines vietas, kurios nepasiekiamos valant dantų šepetėliu ir įvairias kitas valymo klaidas. Kaip pagerinti burnos higieną aptarsime trečiame straipsnyje.  

Kalbant apie dantims kenksmingus cukrus, reikia pabrėžti, kad net ir tie žmonės, kurie mano, kad saldumynų vartoja visai nedaug, jų gauna su kaupu – įvairių padažų, miltinių patiekalų, gėrimų pavidalu. Apie mitybą plačiau pakalbėsime jau visai netrukus (ketvirtame straipsnyje).

Kalbant apie genetikos, vitaminų trūkumo ar nėštumo reikšmę dantų sveikatai, žmonės jų poveikį dažnai pervertina ir svarbiausios priežastys, visgi, lieka neteisingas dantų valymas ir mityba.

 

Kokia yra danties pažeidimo eiga

Ėduonis prasideda danties emalyje ir pradžioje matosi tik dėmė – jokios ertmės dantyje nėra. Tokį pažeidimą dar galima sustabdyti tinkamomis profilaktinėmis priemonėmis.

Jei atsiradus ėduonies dėmei nėra imamasi papildomų profilaktikos priemonių ir nekeičiami kasdieniai įpročiai, ši dėmė progresuoja ir tirpsta ne tik emalis, bet prasideda ir gilesnių audinių pažeidimas. Norint ligą sustabdyti, tokį dantį jau tenka gręžti ir plombuoti.

Laiku negydant danties ir pažeidimui dantyje didėjant, galiausiai pažeidžiama ir vidinė danties dalis – pulpa, o tada jau prireikia sudėtingo ir brangaus danties kanalų gydymo.

Shutterstock nuotr.

Ar skausmas yra patikimas simptomas vertinant savo dantų būklę?

Ėduonies pažeistas dantis nebūtinai turi skaudėti, todėl kreiptis į gydytoją reikia ne tik tuomet, kai atsiranda simptomai, bet ir profilaktiškai ar matant pakitimus dantų paviršiuose.

Danties pažeidimo pradžioje žmogus dažniausiai nieko nejaučia.

Kai emalyje ištirpsta daugiau mineralų, žmogus gali pradėti jausti danties skausmą valgydamas saldų maistą.

Labiau pažengus ligai, padidėja danties jautrumas patekus šalto oro ar gėrimo, skausmas trunka trumpai, kelias sekundes.

Dantų ėduonis gali progresuoti be jokių simptomų, todėl galima klaidingai manyti, kad žmogaus dantys yra sveiki, nors pažeidimas progresuoja. Kai dantis pradeda skaudėti, tai dažniausiai reiškia, kad liga jau uždelsta ir gydymas bus sudėtingesnis ir ilgesnis, o gal ir visiškai neįmanomas. Būna, kad dantį tenka tiesiog išrauti.

Svarbu, kad net kai nėra jokių nusiskundimų ir simptomų jūsų dantis reguliariai tikrintų gydytojas odontologas, kuris įvertintų dantų ėduonies požymius ir spręstų, ar jums reikalingas odontologinis gydymas ar profilaktinės procedūros, atkreiptų dėmesį, kuriose vietose lieka neišvalyto dantų apnašo, o gal tiesiog pasveikintų jus puikiai prižiūrint savo burną.

Pats pirmas apsilankymas pas odontologą turėtų būti tik pasirodžius pirmiesiems dantims. Vėliau jau gydytojas įvertina esamą būklę, dantų ligų riziką ir rekomenduoja kaip dažnai reikėtų lankytis profilaktiniams vizitams (tai gali būti 1-4 k/metus).

Dantų erozijos – XXI amžiaus liga

Šiai dienai svarbu aptarti ir dar vieną būklę – dantų erozijas. Tai dantų pažeidimas, kai dėl tiesioginio rūgščių poveikio tirpsta danties audinys. Žmogus gali pastebėti, kad jo dantys nudilo, atsirado dantų jautrumas. Dažnai tai būna dantų erozijos, nors tikrąją priežastį gali nustatyti tik gydytojas odontologas. Su laiku šie pažeidimai darosi vis ryškesni, nes per ilgesnį laiką sumuojasi įvairus poveikis dantims: rūgščių vartojimas, trynimas dantimis, šepetėliu, kramtymas ir kita.

Rūgštys gali pasiekti dantis keliais būdais:

  1. Esant gastroezofaginiam refliuksui ar vemiant, kai dantis pasiekia skrandžio rūgštis
  2. Dažnai vartojant rūgščius ar gazuotus produktus.

Shutterstock nuotr.

Erozijas sukelia daugybė maisto produktų

Ar jums įdomu sužinoti, kurie produktai sukelia dantų erozinius pažeidimus? Štai dažniausi iš jų:

  • vaisių sultys (tiek natūralios, spaustos, tiek įvairiai supakuotos ir pagamintos),
  • vanduo su citrina,
  • vaisinė arbata,
  • įvairios ugos ir vaisiai, ypač citrusiniai,
  • fermentuotos daržovės (pavyzdžiui, rauginti kopūstai, agurkai),
  • gazuoti gėrimai,
  • sportiniai gėrimai.

 

Kai kurių produktų, pavyzdžiui, vaisių, fermentuotų daržovių, tikrai nepatariame atsisakyti, nes jie teikia žmogaus organizmui naudą, tačiau turite žinoti, kad po tokių produktų vartojimo valandą laiko neturėtumėte valyti dantų, kad nepašalintumėte suminkštėjusių danties audinių. Tuo tarpu kitus išvardintus produktus: gazuotus gėrimus, sportinius gėrimus, vandenį su citrina, vaisinę arbatą siūlytume riboti ar keisti žalia, juoda, žolelių arbata be cukraus, o geriausia, vandeniu. Įrodyta, kad natūralios sultys nėra tinkamas pasirinkimas siekiant maitintis sveikai, tad jas taip pat siūlome keisti alternatyvomis.

Kalbant apie gazuotą vandenį, jo rūgštingumas nėra toks kenksmingas kaip kitų išvardintų gėrimų, bet didesnis nei įprasto vandens, todėl siūlome dažniau rinktis paprastą vandenį.

Šiame straipsnyje aptarėme kas yra dantų ėduonis ir dantų erozijos.

 

NUO ŠIOL JŪS ŽINOTE, KAD:

Dantų ėduonis pasireiškia įvairių spalvų dėmėmis ir ertmėmis dantų paviršiuose.

Dantų apnašos ir netaisyklinga mityba, ypač ta, kurioje gausu cukrų, yra pagrindinės priežastys, sukeliančios dantų ėduonį.

Ėduonį gali sukelti ne tik baltas cukrus, bet ir paslėptas cukrus esantis įvairiuose produktuose.

Žmonės linkę pervertinti genetikos, vitaminų trūkumo, nėštumo reikšmę dantų ėduonies išsivystymui.

Kol ėduonis yra tik emalyje ir nėra ištrupėjusio dantų audinio ertmės, jį galima sustabdyti profilaktinėmis priemonėmis.

Kai danties paviršiuje atsiranda ertmė, tokį dantį jau būtina gydyti – išvalyti ir plombuoti.

Nekeičiant kasdienių mitybos ir dantų valymo įpročių, ėduonis toliau gali vystytis ir jau gydytuose, užplombuotuose ar net suprotezuotuose dantyse.

Skausmo nebuvimas nėra patikimas rodiklis galvoti, kad dantys yra sveiki.

Pagrindinės dantų erozijų priežastys yra rūgštus maistas ir skrandžio rūgštis patenkanti ant dantų.

Po rūgščių produktų vartojimo valandą nevalykite dantų.

Dantų erozijų pagrindiniai požymiai: dantų nudilimas ir jautrumas.

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?