Dažniausia pasaulio liga: ar žinote, kas ją sukelia

Jei dalyvaujate mūsų odontologinių mokymų programoje, neabejojame, kad dantų tema jums įdomi ir aktuali. Turbūt nereikia nė sakyti, kad žmogui dantys skirti ne tik atkąsti, sukramtyti maistą, bet ir  kalbėti, šypsotis, o neprižiūrėta burna – tai tiesus kelias į blogesnę gyvenimo kokybę, lėtines ligas, antsvorį.  Kiekvienas dantis turi savitą formą ir funkciją, todėl labai svarbu juos visus išsaugoti kuo sveikesnius ir ilgiau atliekančius savo darbą. Kviečiame nuosekliai skaityti mūsų šešių paskaitų kursą, sužinoti daug naudingų dalykų apie jūsų odontologinę sveikatą ir, pritaikius naujus įpročius kasdienybėje, džiaugtis sveika šypsena. 

Danties sandara

Odontologinės ligos yra sudėtingos ir daugialypės, o kad jų išvengtumėte, svarbu suprasti esminius dantį ardančius procesus. Kad galėtumėte aiškiai įsivaizduoti, kas vyksta skirtinguose danties sluoksniuose, primename, kad matoma danties dalis vadinama vainiku, o esanti kaule – šaknimi. Tuo tarpu, jei dantį perpjautume vertikaliai taip, kad matytume visas jo dalis, galėtume išskirti emalį, dentiną ir pulpą, dažnai populiariai vadinama tiesiog „nervu“.
Jei norite sužinoti daugiau praktinių patarimų, kas svarbu išsaugant danties anatomiją, skaitykite ČIA (str. Dantų anatomijos paslaptys: kodėl dantys gelsta, o juos gydyti taip brangu)

Tai kas gi tas ėduonis?

Dantų ėduonis, kariesas, kariozinė dėmė, ertmė ar tiesiog skylė dantyje – visi šie pavadinimai, nors dažnai klaidina mūsų pacientus, reiškia tą patį – procesą, kurio metu, veikiant mikroorganizmams, gyvenantiems ant danties likusiose apnašose, yra danties audiniai.

Mūsų pacientai dažnai nustemba sužinoję, kad dantų ėduonis – tai ne tik matomos ertmės dantyje, kurios neretai sukelia skausmą, bet ir įvairių spalvų dėmės – ypač baltos ir šiurkščios, rodančios aktyvią ligos eigą. Nors tik gydytojas gali įvertinti kiekvieną pakitimą danties paviršiuje ir nustatyti tikslią jo atsiradimo priežastį, svarbu žinoti, kad balta, šiurkšti dėmė, atsiradusi ant danties, dažniausiai reiškia aktyviai progresuojantį ėduonį, bet, kol ši dėmė neištrupa ir netampa ertme, dažniausiai užtenka tik intensyvių profilaktikos priemonių ir jos progresavimą galima visiškai sustabdyti (apie jas pasakosime antroje paskaitoje), išvengiant danties gręžimo ir plombavimo. Neretai, jei danties ėduonies procesas sustoja, šios dėmės iš baltų tampa rusvomis, rudomis ar visai juodomis ir tokios gali likti visą žmogaus gyvenimą, tačiau svarbu, kad gydytojas reguliariai jas apžiūrėtų ir įsitikintų, kad šios dėmės yra „sandarios“, be ertmių.

Kai danties paviršiuje atsiranda ertmė – tai jau pažengusi ir uždelsta būklė, kuriai būtinas gydymas užplombuojant dantį, bet net ir tokį sugydytą dantį, jei nekeisite savo mitybos ir dantų valymo įpročių, toliau veiks nepalankūs veiksniai ir dantų ėduonis toliau pažeis audinius šalia plombuotų paviršių ar net suprotezuotuose dantyse.

Kodėl prasideda dantų ėduonis?

Jei reikėtų įvardinti pagrindines priežastis, kodėl genda dantis, nė neabejodami atsakytume – dėl dantį dengiančių nenuvalytų apnašų ir į burną patenkančių įvairaus pavidalo angliavandenių! Nors beveik kiekvienas mūsų pacientas įvardina, kad jis stengiasi valyti savo dantis, mes, gydytojai, pastebime tipines vietas, kurios nepasiekiamos valant dantų šepetėliu ir įvairias kitas valymo klaidas, kuriomis su jumis pasidalinsime tolesnių mokymų metu.

Kalbant apie dantims kenksmingus cukrus, reikia pabrėžti, kad net ir tie žmonės, kurie mano, kad saldumynų vartoja visai nedaug, jų gauna su kaupu – įvairių padažų, miltinių patiekalų, gėrimų pavidalu. Apie visus maiste tykančius pavojus taip pat pasakosime jau visai netrukus.

Tuo tarpu, kalbant apie genetikos, vitaminų trūkumo ar nėštumo reikšmę dantų sveikatai, žmonės jų poveikį dažnai pervertina ir svarbiausios priežastys, visgi, lieka neteisingas dantų valymas ir mityba.

Jei norite apie šį procesą sužinoti daugiau ir pamatyti Jums paruoštą vaizdinę medžiagą, spauskite ČIA (str. AR KADA SUSIMASTĖTE, KODĖL JŪSŲ DANTYS GENDA IR KAIP TAI PAKEISTI?)

Kokia yra danties pažeidimo eiga

Ėduonis prasideda danties emalyje ir pradžioje matosi tik dėmė – jokios ertmės dantyje nėra. Tokį pažeidimą dar galima sustabdyti tinkamomis profilaktinėmis priemonėmis.

Jei atsiradus ėduonies dėmei nėra imamasi papildomų profilaktikos priemonių ir nekeičiami kasdieniai įpročiai, ši dėmė progresuoja ir tirpsta ne tik emalis, bet prasideda ir gilesnių audinių pažeidimas – tokį dantį jau tenka plombuoti.

Laiku negydant danties ir pažeidimui dantyje didėjant, galiausiai pažeidžiama ir vidinė danties dalis – pulpa, o tada jau prireikia sudėtingo ir brangaus danties kanalų gydymo.

Daugiau apie tai skaitykite ČIA

Ar skausmas yra patikimas simptomas vertinant savo dantų būklę?

Ėduonies pažeistas dantis nebūtinai turi skaudėti, todėl kreiptis į gydytoją reikia ne tik tuomet, kai atsiranda simptomai, bet ir profilaktiškai ar matant pakitimus dantų paviršiuose. Danties pažeidimo pradžioje žmogus dažniausiai nieko nejaučia. Tuo tarpu, kai emalyje ištirpsta  daugiau mineralų, žmogus gali pradėti jausti danties skausmą valgydamas saldų maistą. Dar labiau pažengus ligai, padidėja danties jautrumas patekus šalto oro ar gėrimo, skausmas trunka trumpai, kelias sekundes. Tačiau dantų ėduonis gali progresuoti ir apskritai be jokių simptomų ir taip klaidingai galima manyti, kad žmogaus dantys yra sveiki, nors pažeidimas nesustodamas progresuoja. Kai dantis pradeda skaudėti, tai dažniausiai reiškia, kad liga jau uždelsta ir gydymas bus sudėtingesnis, ilgesnis ir brangesnis, o gal ir visiškai neįmanomas. Būna, kad dantį tenka tiesiog išrauti.

Svarbu, kad net kai nėra jokių nusiskundimų ir simptomų jūsų dantis reguliariai tikrintų gydytojas odontologas, kuris įvertintų dantų ėduonies požymius ir spręstų, ar jums reikalingas odontologinis gydymas, konkrečios profilaktinės procedūros, atkreiptų dėmesį, kuriose vietose lieka neišvalyto dantų apnašo, o gal tiesiog pasveikintų jus puikiai prižiūrint savo burną.

NUO ŠIOL JŪS ŽINOTE, KAD:

  • Dantų ėduoniui yra priskiriamos ne tik ertmės dantų paviršiuose, bet ir įvairių spalvų dėmės.
  • Dantų apnašas ir netaisyklinga mityba, ypač ta, kurioje gausu įvairaus pavidalo cukrų, yra pagrindinės priežastys, sukeliančios dantų ėduonį.
  • Ėduonį gali sukelti ne tik baltas cukrus, bet ir paslėptas cukrus įvairiuose produktuose.
  • Žmonės linkę pervertinti genetikos, vitaminų trūkumo, nėštumo reikšmę dantų ėduonies išsivystymui.
  • Kol ėduonis yra tik emalyje ir nėra ištrupėjusio dantų audinio ertmės, jį galima sustabdyti profilaktinėmis priemonėmis.
  • Kai danties paviršiuje atsiranda kad ir nedidelė ertmė, tokį dantį jau būtina gydyti – išvalyti ir plombuoti.
  • Nekeičiant kasdienių mitybos ir dantų valymo įpročių, ėduonis toliau gali vystytis ir jau gydytuose, užplombuotuose ar net suprotezuotuose dantyse.
  • Skausmo nebuvimas nėra patikimas rodiklis galvoti, kad dantys yra sveiki.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?