Ką daryti, jei įvyko dantų trauma?

Nuotr. Shutterstock

Buityje ar darbe, mokykloje ar darželyje, sportuojant ar patekus į avariją yra nemaža tikimybė patirti traumą. Viena iš traumų rūšių yra dantų traumos. Dantys gali būti sužaloti labai įvairiai: sumušti, išmušti, įmušti, palinkti į lūpos ar liežuvio pusę, tapti paslankūs (panirti, išnirti). Gali būti nulūžęs mažas emalio kraštelis (nutrupėti), nulūžti didesnis danties gabalėlis, danties dalis ar visas danties vainikas taip, kad atsivers danties pulpa (“nervas”), gali lūžti danties šaknis.

Svarbu! Jeigu Jūs ar Jūsų vaikas/anūkas patyrėte danties traumą, neatidėliokite ir būtinai kreipkitės į gydytoją odontologą.

  1. Net jeigu dantis tik sumuštas ir jokių pakitimų išoriškai nesimato, tokį dantį reikėtų periodiškai patikrinti, ar jis dar gyvybingas.
  2. Jeigu nutrupėjęs tik danties kraštelis, tokį dantį užtenka atsargiai nulyginti
  3. Jei nulūžo dantis ar jo dalis, pasistenkite ją surasti ir drėgmėje (piene, seilėse, fiziologiniame tirpale, blogiausiu atveju vandenyje) atsinešti pas gydytoją odontologą. Jei lūžio linija bus lygi, o dantis nesutrupėjęs, gydytojas danties vainiko dalį priklijuos atgal. Jei danties dalies nerasite ar ji netiks, gydytojas dantį atstatys iš plombinės medžiagos.
  4. Kuo greičiau (24 valandų bėgyje) kreipkitės į gydytoją odontologą, jei iš nulūžusio danties kraujuoja ar bent matosi raudonas taškelis.
  5. Jei dantis visiškai išmuštas, būtinai jį suraskite, paimkite už vainiko, nuplaukite po tekančiu vandeniu (jokiu būdu nelieskite danties šaknies nei pirštais, nei kitomis priemonėmis), įdėkite į indelį su pienu (seilėmis, fiziologiniu tirpalu) ir skubiai kreipkitės į gydytoją odontologą. Tikėtina, kad dantį pavyks atsatyti atgal ir išsaugoti.
  6. Jei dantis po traumos pakrypęs, paslankus ar įmuštas, taip pat būtinai kreipkitės į gydytoją odontologą. Jis paskirs gydymą ar stebėjimą, reikalingą pagal situaciją.
  7. Jei dantis pieninis, pasitarti su gydytoju odontologu taip pat rekomenduojama. Net jei gydymas tuo metu nebus taikomas, rekomenduojama periodiškai stebėti traumuotos srities būklę.

Laiku pritaikius tinkamą gydymą, periodiškai stebint dantis po traumos, galima tikėtis geriausio galimo rezultato.

Informaciją parengė

dr. Rūta Bendinskaitė

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?