Karantinas – laikas, kai šeimos atranda būdus suvaldyti vaikų dantų ligas

Shutterstock nuotr.

Dabar, kai gyvenimo tempas ne vieno namuose sulėtėjo ir nebelieka žodžio „neturiu tam laiko“, nebelieka ir pasiteisinimo, kad vaiko dantų valymui skirti 2 minutes yra neįmanoma.

Dabar laikas, kai galima tobulinti dantų valymo techniką, mokytis tarpdančius valyti siūlu ar tarpdančių šepetėliu, apžiūrėti ar visi dantų šepetėliai dar tinkami naudoti, patikrinti dantų pastos ir muilo atsargas.

Mes, odontologai, norime tik priminti, kad daugiau laiko leidžiant namuose atsiranda daugiau galimybių suvaldyti ir vaikų dantų ligas, kurių pagrindinėmis atsiradimo priežastimis yra netinkama jų priežiūra (valymas) bei dažnas užkandžiavimas (ypač cukraus turinčiais gaminiais).

Tačiau tėvams, auginantiems mažamečius vaikus, vertėtų pirmiausia prisiminti, kad pirmas ir neginčijamas autoritetas bei pavyzdys savo vaikui yra būtent jie patys. Tad tėvai turėtų nepamiršti pademonstruoti savo atžaloms, jog dantų valymas ir karantino sąlygomis – būtina pareiga.

Pirmiausia – plauname rankas!

Kaip jau visi puikiai žinome, rankų higiena – labai svarbi viruso išvengimo priemonė. Todėl ir prieš dantų valymą pirmiausia kruopščiai nusiplaukime rankas: juk jomis liesime veidą!

Vaikus mokome kiekvieną kartą prieš valgį, grižus iš lauko, pasinaudojus tualetu bei prieš dantų valymą plauti rankas bent 20 sekundžių (pavyzdžiui, kol du kartus sudainuosim “su gimimo diena”) muiluojant antibakteriniu muilu. 

Jei namuose – kūdikis

Jei dantukai dar neišdygę, bet vaikas visu savo elgesiu demonstruoja, kad dygimo procesas jau prasidėjo (viską kiša į burnytę ir graužia, seilėtekis yra padidėjęs), rekomenduojama pradėti švariu vandeniu sudrėkintos marlės gabalėliu masažuoti dantenas, kad dantų dygimui susiformuotų sveika ir švari aplinka. Darykite tai bent du kartus per dieną. Tik pasirodžius pirmajam dantukui būtina nuo jo valyti apnašas. Pasiguldykite vaikutį ant vystymo stalo ar sofos, švelniai atitraukite lūpas, lengvais masažuojančiais judesiais nuvalykite dantukus. Šnekinkite, šypsokitės mažyliui, kai tai atliekate. Dantų šepetėlio naudoti  nebūtina, nebent taip patogiau tėvams, užtenka marlės gabalėlio.

Vaikų iki 3 metų dantų valymas

Šiame amžiuje vaikai po truputį tampa nepriklausomi, vis labiau savarankiški, viską nori atlikti patys. Tačiau dantų valymas – ne toks paprastas procesas, kaip gali pasirodyti. Dantys turi 5 paviršius kuriuos visus būtina pasiekti šepetėliu, o pasiekus – tinkamai išvalyti. Dantų valymui rekomenduojami rotaciniai ir šluojamieji judesiai, kuriuos atlikti teisingai tokio amžiaus vaikams faktiškai yra neįmanoma. Todėl vaikų dantis valyti turėtų tėvai, aišku, tuo pačiu nedrausdami vaikui valytis dantų ir pačiam. Kadangi iki 3 metų vaikai dėl savo fiziologinių savybių nuryja beveik visą pastos kiekį,  pasta reikia tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus, o po valymo gerai išplautu šepetėliu pervalyti dantų paviršius.

Būtina prisiminti, kad vakare išvalius dantis prieš miegą rekomenduojama nieko nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį. 

Dantų priežiūros priemonės vaikams iki 3 metų

Dantų šepetėlio dydis turi atitikti vaiko amžių ir rankos dydį. Šepetėlio šereliai turi būti minkšti, pagaminti iš sintetinio pluošto. Tokie šereliai yra labiau higieniški ir ilgalaikiškesni, lyginant su natūralaus pluošto šerelių šepetėliais.

Jeigu vaiko dantys yra sveiki, ėduonies rizika yra žema (gimė laiku, neserga, tėvų dantys sveiki, vaikas negauna saldumynų), dantis galima valyti tiek su fluoridų turinčia pasta, tiek ir befluore dantų pasta. Esant didesniam ėduonies rizikingumui (gimęs anksčiau termino, dažnai serga, mėgsta saldumynus, nenoriai valosi dantis ar visai neleidžia jų valyti, turi sugedusių dantų) dantų pastos sudėtyje turėtų būti bent 500 ppm fluoridų. Maksimalus fluoridų kiekis dantų pastoje šioje amžiaus grupėje gali būti 1000 ppm fluoridų.

Vyresnių nei 3 metų vaikų burnos priežiūra

Nepamirštame, kad vaiko dantų valymas – vis dar tėvų/globėjų atsakomybė ir pareiga. Suaugę ir toliau demonstruoja, kad dantų valymas – būtina pareiga rytais ir vakarais. Dantų valymas kartu  – smagu ir naudinga, ugdant gerus įpročius. Šeimose, kur auga keletas vaikų, karantino (ir ne tik) laikotarpiu labai svarbu stebėti, kad vaikai nesikeistų dantų šepetėliais, po dantų valymo juos kruopščiai išplautų ir padėtų  į tam skirtą laikiklį (puodelį ar pan.).

Valant vaikui dantis jį galima pasisodinti ant kelių arba paguldyti tokiu būdu, kad galva gulėtų ant suaugusio kelių. Paprašykite, kad vaikas plačiai išsižiotų ir nepamirškite, kad galima į šonus pasukti galvą – svarbu, kad matytumėte valomus dantis. Pirštu pakelkite vaiko lūpas, kad matomumas būtų dar geresnis.

 Taisyklinga dantų valymo technika

Valydami dantis šepetėliu, turite išvalyti 3 paviršius: žandinį, liežuvinį/gomurinį ir kramtomąjį. Atskirai valykite viršutinius ir apatinius dantis, paprašykite vaiką plačiai išsižioti. Šepetėlį pasukite 45 laipsnių kampu į dantenas, valykite dantis šluojamuoju judesiu nuo dantenų – dantų vainikų link, atlikite po 10 valymo judesių. Šepetėlio nespauskite, valykite švelniai, kad netraumuotumėte dantų emalio ir dantenų. 

Tarpdančių išvalymas

Shutterstock nuotr.

Tarpdančiams išvalyti rekomenduojama naudoti tarpdančių siūlą, vaikams tarpdančius taip pat turi išvalyti tėvai. Nedidelę dantų siūlo atkarpą užvyniokite ant vidurinių pirštų, laikykite siūlą rodomaisiai pirštais ir nykščiais. Įvedę siūlą tarp dantų išvalykite apnašas ir maisto likučius. Jeigu nepatogu naudoti vyniojamą siūlą, galite rinktis siūlą su laikikliu.

Vieno danties šepetėlis

Sunkiai pasiekiamoms vietoms išvalyti, pavyzdžiui pieniniams krūminiams dantims, rekomenduojama naudoti vieno danties šepetėlį. Kadangi šepetėlio galvutė smulkesnė, juo lengviau manipuliuoti ir išvalyti galinius dantis, krūminių dantų vageles arba dantų liežuvinius/gomurinius paviršius. Vieno danties šepetėlis taip pat tinka tuo atveju, jeigu Jūsų vaikui pastebėtas išreikštas pykinimo refleksas valant dantis paprastu šepetėliu.

Dantų pasta:

Renkantis dantų pastą svarbu atkreipti dėmesį į fluoridų koncentraciją pastos sudėtyje. 3-6 metų vaikams rekomenduojama naudoti dantų pasta su 1000 ppm fluoridų, naudojamos pastos kiekies – žirnio dydžio. Išsivalius dantis, pastą geriausiai tik išspjauti, nereikia papildomai skalauti vandeniu, kadangi svarbu, kad pastoje esantys fluoridai kuo ilgiau užsilaikytų ant dantų pavirišių ir stiprintų emalį. Jeigu Jūsų vaikui nemalonūs pastos likučiai burnoje, duokite išskalauti nedideliu gurkšniu vandens.

Vakare valyti vaikui dantis geriausiai prieš pat miegą, kadangi po dantų valymo galima gerti tik vandenį. Jeigu Jūsų vaikas, išvalius dantis, atsigeria kitokio gėrimo nei vanduo arba pavalgo – būtina dantis išvalyti iš naujo. 

Vaikų dantų priežiūra dygstant nuolatiniams dantims (vyresnių nei 5 metų)

Vaikui artėjant prie 5 gimtadienio, svarbu žinoti, kad šiame laikotarpyje gali pradėti dygti nuolatiniai dantys. Tačiau dantukų fėjos apsilankymų skaičius nėra lygus naujų nuolatinių dantų skaičiui. Primename, kad vaikas turi 20 pieninių dantų, o suaugęs žmogus – 32 nuolatinius dantis. Tai reiškia, kad šiame amžiuje pradeda dygti pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys, kurių neretai tėveliai nepastebi, nes jų dygimo metu pieniniai dantys nekrenta. Svarbu nepraleisti šio momento ir pradėti dar kruopščiau rūpintis vaiko burnos sveikata. Pats paprasčiausias būdas sužinoti ar vaikas turi nuolatinių dantų, tiesiog suskaičiuoti dantis. Jei, pavyzdžiui,  savo penkiamečio burnoje suskaičiuojate daugiau nei 20 dantų, reiškia, kad jau yra ir nuolatinių krūminių dantų.

Dygstantys nuolatiniai dantys apsunkina burnos higieną, nes jie nesiekia sukandimo linijos, dantų šepetėlio šereliai nepasiekia ir neišvalo tokių dantų kramtomųjų paviršių. 

Dantų priežiūros priemonės nuolatinių dantų dygimo laikotarpiu

Dantų šepetėliai. Šalia įprasto dantų šepetėlio rekomenduojama įsigyti vieno danties šepetėlį, kuriuo ne tik patogu manipuliuoti burnoje, bet ir gerai išvalyti nepilnai išdygusius krūminių dantų kramtomuosius paviršius.

Dantų pasta. Jei vaikas turi visus sveikus dantis, rekomenduojama valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Vaikams, turintiems nors vieną ėduonies pažeistą dantį, taip pat neįgaliems ir turintiems bendrų sveikatos problemų gydytojas odontologas gali skirti pastą, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1 – 2 cm. Vakare išsivalius dantis pastos likučius reikia išspjauti ir burnos galima nebeskalauti, arba išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Pastaba: fluoridų kiekį pastoje dažniausiai galite rasti prie pastos sudėties ant pakuotės.

Dantų siūlas. Deja, dantų pasta ir šepetėliu negalima gerai pašalinti apnašų nuo visų danties paviršių, ypač sunku išvalyti dantų kontaktinius paviršius. Tam į pagalbą galima pasitelkti higieninį siūlą kontaktiniams dantų paviršiams. Siūlu tarpdančius išvalyti turi tėvai.

Pastaba: labai patogu naudoti tarpdančių siūlą su laikikliu.

Apnašas dažanti medžiaga. Ši priemonė nėra privaloma, tačiau labai naudinga tiek tėvams, tiek vaikams. Išvalius dantis ir po to praskalavus burną dažomaisiais tirpalais arba sučiulpus tabletę, likusios ant dantų apnašos nusidažo įvairiai, priklausomai, kaip gerai išvalyta burna. Taip tiek tėveliai, tiek vaikai galės vizualiai matyti kur apnašas kaupiasi labiausiai ir kur valant dantis reiktų labiau atkreipti dėmesį.

 

Informaciją ruošė:

Dr. R. Račienė, dr. R. Žaliūnienė, gyd. Jana vasjanova, gyd. Simona Stulginskienė, gyd. Justina Abalikštaitė, gyd. Agnė Grigelionienė, gyd. Jolita Rizgelytė-Deligoz.

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?