MAISTO PRODUKTAI, APIE KURIŲ ŽALĄ DANTIMS NIEKADA NEPAGALVOJOTE

Shutterstock nuotr.

Kiekvienas gatvėje sutiktas praeivis pasakys, kad norint turėti sveikus dantis, reikia juos reguliariai valyti ir nevalgyti saldumynų. Tai tiesa, bet jei šių žmonių pradėtume klausinėti atidžiau, ar tikrai tik saldumynai yra kenksmingi dantims, daugelis tik patraukytų pečiais ir teisingo atsakymo nerastų. Tad mes, odontologai, ir esame čia tam, kad jums pateiktume visus teisingus atsakymus.

Dantų erozijos – šio amžiaus liga

Nors dar visai neseniai dantų ėduonis ir periodontitas buvo dažniausios temos, apie kurias diskutuodavome su savo pacientais, šiai dienai jau turime aptarti ir dar vieną būklę – dantų erozijas. Tai dantų pažeidimas, kuomet dėl tiesioginio rūgščių poveikio tirpsta danties audinys. Žmogus gali pastebėti, kad jo dantys nudilo, atsirado dantų jautrumas. Dažnai tai būna dantų erozijos, nors tikrąją priežastį gali nustatyti tik gydytojas odontologas.

Rūgštys gali pasiekti dantis keliais būdais: esant gastroezofaginiam refliuksui ar vemiant, kai dantis pasiekia skrandžio rūgštis bei vartojant rūgščius ar gazuotus produktus. 

Shutterstock nuotr.

Erozijas sukelia daugybė maisto produktų

Įdomu sužinoti, kurie produktai sukelia dantų erozinius pažeidimus? Štai dažniausi iš jų: vaisių sultys (tiek natūralios, ką tik spaustos, tiek įvairiai supakuotos ir pagamintos), vanduo su citrina, vaisinė arbata, įvairūs vaisiai, fermentuotos daržovės (pavyzdžiui, rauginti kopūstai, agurkai), gazuoti gėrimai, sportiniai gėrimai. Kai kurių šių produktų, pavyzdžiui, vaisių, fermentuotų daržovių, tikrai nepatariame atsisakyti, nes jie teikia žmogaus organizmui naudą, tačiau turite žinoti, kad po tokių produktų vartojimo valandą laiko neturėtumėte valyti dantų, kad nepašalintumėte suminkštėjusių danties audinių. Tuo tarpu kitus išvardintus produktus: gazuotus gėrimus, sportinius gėrimus, vandenį su citrina, vaisinę arbatą siūlytume riboti ar keisti žalia ar juoda arbata be cukraus, o geriausia, vandeniu. Įrodyta, kad natūralios sultys, kitaip nei neapdoroti vaisiai, nėra tinkamas pasirinkimas siekiant maitintis sveikai, tad jas taip pat siūlome keisti alternatyvomis, siekiant išlaikyti gerą burnos ir bendrą sveikatą.

Kalbant apie gazuotą vandenį, jo rūgštingumas nėra toks kenksmingas kaip kitų išvardintų gėrimų, bet didesnis nei įprasto vandens. Tad, nors galime teigti, kad jis dantims nėra ženkliai kenksmingas, vis dėlto siūlome dažniau rinktis paprastą vandenį.

Paslėptas cukrus

Apie jį ne kartą kalbėjome mokymų metu, bet norime dar kartą atkreipti dėmesį, kad net tie produktai, kurie atrodo  ne itin saldūs, yra netinkami dantims. Tai:

 • įvairūs padažai (pomidorų, majonezo ir kiti),
 • saldūs pieno gaminiai (jogurtai, sūreliai, gėrimai),
 • arbata ir kava su cukrumi (net jei cukraus joje yra visai nedaug, jis dantų būklę blogina vartojant dažnai),
 • miltiniai gaminiai – juose esantys įvairūs angliavandeniai greitai virsta dantį gadinančiais cukrumis,
 • įvairūs „sveikais“ laikomi produktai: medus, javainiai, sveikuoliški batonėliai, trapučiai,
 • džiovinti vaisiai, ypač jei jie dar papildomai saldinti.

Ar yra dantims tinkamų produktų – tikrai taip!

Žinoma, rūgštys ir cukrūs dantims kenkia. Nekenkia daržovės, vaisiai, riešutai, žalia ir juoda arbata, mėsa, žuvis, kiaušiniai, nesaldūs pieno produktai, sėklos.. Sūris – vienas idealiausių produktų dantims, jis gali net paskatinti danties audinius remineralizuotis, „sveikti“. Vanduo – taip pat būtinas burnos sveikatai palaikyti: jis apvalo dantis, praskiedžia jiems kenksmingus cukrus, gausina seilių išsiskyrimą bei būtinas visoms organizmo funkcijoms, tad svarbu jo gerti pakankamai. Daržovės –  puikus pasirinkimas: jos savo rūpia tekstūra taip pat prisideda prie natūralaus dantų apsivalymo, o tai, kad jos turtingos vitaminais ir mineralais, užtikrina, kad visi, ne tik danties, bet ir periodonto audiniai, pavyzdžiui, dantenos, būtų sveiki.

DABAR JAU ŽINOTE

 • Pagrindinė dantų erozijų priežastys yra rūgštus maistas ir skrandžio rūgštis patenkanti ant dantų.
 • Po rūgščių produktų vartojimo valandą nevalykite dantų.
 • Dantų erozijų pagrindiniai požymiai: dantų nudilimas ir jautrumas.
 • Venkite paslėpto cukraus įvairiuose pagamintuose produktuose.
 • Valgykite pakankamai daržovių, vaisių, taip pat mėsos, pieno, kiaušinių, riešutų, sėklų, kad jūsų mityba būtų įvairi ir užtikrintų gerą burnos ir bendrą sveikatą

Tai buvo paskutinis straipsnis mūsų odontologinių ligų profilaktikos mokymuose. Tikimės, kad gautos žinios Jums leis patikimai rūpintis savo burnos sveikata ir išvengti  odontologinių problemų.

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?