Mažiau nei pusė lietuvių žino šį svarbų dalyką apie dantų ėduonį

Nuotr. Shutterstock

Tai kas gi tas ėduonis?

Dantų ėduonis, kariesas, kariozinė dėmė, ertmė ar tiesiog skylė dantyje – visi šie pavadinimai, nors dažnai klaidina mūsų pacientus, reiškia tą patį – procesą, kurio metu, veikiant mikroorganizmams, gyvenantiems ant danties likusiose apnašose, irsta danties audiniai.

Mūsų pacientai dažnai nustemba sužinoję, kad dantų ėduonis – tai ne tik matomos ertmės dantyje, kurios neretai sukelia skausmą, bet ir įvairių spalvų dėmės – ypač baltos ir šiurkščios, rodančios aktyvią ligos eigą. Mūsų atliktas tyrimas rodo, jog apie šias dėmes žino tik 48 proc. moterų ir 43 proc. vyrų Lietuvoje.

Nors tik gydytojas gali įvertinti kiekvieną pakitimą danties paviršiuje ir nustatyti tikslią jo atsiradimo priežastį, svarbu žinoti, kad balta, šiurkšti dėmė, atsiradusi ant danties, dažniausiai reiškia aktyviai progresuojantį ėduonį, bet, kol ši dėmė neištrupa ir netampa ertme, dažniausiai užtenka tik intensyvių profilaktikos priemonių ir jos progresavimą galima visiškai sustabdyti, išvengiant danties gręžimo ir plombavimo. Neretai, jei danties ėduonies procesas sustoja, šios dėmės iš baltų tampa rusvomis, rudomis ar visai juodomis ir tokios gali likti visą žmogaus gyvenimą, tačiau svarbu, kad gydytojas reguliariai jas apžiūrėtų ir įsitikintų, kad šios dėmės yra „sandarios“, be ertmių.

Kai danties paviršiuje atsiranda ertmė – tai jau pažengusi ir uždelsta būklė, kuriai būtinas gydymas užplombuojant dantį, bet net ir tokį sugydytą dantį, jei nekeisite savo mitybos ir dantų valymo įpročių, toliau veiks nepalankūs veiksniai ir dantų ėduonis toliau pažeis audinius šalia plombuotų paviršių ar net suprotezuotuose dantyse.

Kodėl prasideda dantų ėduonis?

Jei reikėtų įvardinti pagrindines priežastis, kodėl genda dantis, nė neabejodami atsakytume – dėl dantį dengiančių nenuvalytų apnašų ir į burną patenkančių įvairaus pavidalo angliavandenių! Nors beveik kiekvienas mūsų pacientas įvardina, kad jis stengiasi valyti savo dantis, mes, gydytojai, pastebime tipines vietas, kurios nepasiekiamos valant dantų šepetėliu ir įvairias kitas valymo klaidas, kuriomis su jumis pasidalinsime kituose straipsniuose.

Mus nustebino tai, kad tik apie 60 proc. lietuvių žino, kad netaisyklinga mityba yra vienas svarbiausių ėduonį sukeliančių priežasčių. Kalbant apie dantims kenksmingus cukrus, reikia pabrėžti, kad net ir tie žmonės, kurie mano, kad saldumynų vartoja visai nedaug, jų gauna su kaupu – įvairių padažų, miltinių patiekalų, gėrimų pavidalu. Tuo tarpu, kalbant apie genetikos ar nėštumo reikšmę dantų sveikatai, žmonės jų poveikį dažnai pervertina. Netoli 40 proc. lietuvių tiki, kad ėduonis atsiranda dėl vitaminų trūkumo, bet mes norime patikinti, kad visgi svarbiausios ėduonies priežastys yra neteisingas dantų valymas ir mityba, tad jūs esate svarbiausia figūra, kurios požiūris ir nulemia, kokia bus jūsų burnos sveikata.

Siūlome peržiūrėti smagią animaciją (anglų k.) apie dantų ėduonį ir dar geriau įsivaizduoti, kodėl jis atsiranda.

Informacijos autoriai:

dr. Rūta Bendinskaitė

gyd. odontologė Indrė Stankevičienė

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?