Nėštumo metu būtina laikytis šių taisyklių

 

Shutterstock nuotr.

Periodonto ligos neretai būna klaidinančios – ligos pradžios lengva nepastebėti, juk nesant skausmingų simptomų, lengva juos ignoruoti, o apie tai, kad ligai įsismarkavus galima netekti net visai sveikų dantų, žino tikrai ne visi. Nėštumo metu šios ligos linkusios paūmėti, progresuoti, tad šis jautrus metas reikalauja dar budresnės priežiūros ir atidumo. Skaitykite mūsų straipsnį ir sužinokite, ką daryti, kad periodonto ligos jūsų nepergudrautų.

Puiki asmeninė burnos higiena – būtina

Shutterstock nuotr.

Netikėkite mitu, kad jei jūsų giminaičiai serga periodonto ligomis, jums taip pat tai nutiks. Užtikrinkite gerą burnos higieną kasdien, kad ant jūsų dantų neliktų minkšto apnašo – pagrindinės periodonto ligų priežasties. Nepamirškite teisinga technika kasdien valyti dantis (kaip tai daryti rašėme 4-ame mokymų straipsnyje) bei kasdien valyti tarpdančius dantų siūlu ar tarpdančių šepetėliais. Dantų siūlas gerai išvalo susiglaudžiančius paviršius, t.y dantų kontaktus, o tarpudančių šepetėlis – ties dantenomis esančią erdvę, kurią riboja dantys ir dantenos.

Nepraleiskite profesionalios burnos higienos procedūrų

Nors dažnai sulaukiame pacientų pasiteisinimų, kad jie vengia profesionalios burnos higienos procedūrų, nes šios kelia diskomfortą ar tiki tuo, kad jų metu pakenkiama dantims, norime įspėti, kad kietosios dantų apnašos – „akmenys“ yra nenuvalomi dantų šepetėliu, bet turi būti periodiškai nuvalyti gydytojo, nes tai viena efektyviausių periodonto ligų profilaktikos priemonių. Nėštumas – ne išimtis, jo metu taip pat galima valyti „akmenis“, tik tai derėtų atlikti 2-o trimestro metu. Pirmiausia dantų akmenys odontologo kabinete valomi rankiniais ir mašininiais, garso ar ultragarso, instrumentais, po to dantys nupoliruojami specialia pasta, kad neliktų sunkiai akiai matomų dantų akmenų sankaupų. Akmenys, esantys virš dantenų, yra matomi ir plika akimi, tuo tarpu esančius po dantenomis pamatyti ar pajausti braukiant per danties šaknies paviršių gali tik odontologas, naudodamas specialius odontologinius instrumentus.

Shutterstock nuotr.

Nepamirškite masažuoti dantenų

Nors atrodytų, kad ši procedūra itin paprasta, dantenų masažas yra itin svarbus stabdant periodonto ligos įsibujojimą. Jei valant dantis dantenos kraujuoja, tai rodo, kad trūkinėja dantenų kraujagyslės. Retai kraujuoja dėl dantų valymo ar nekokybiškų protezų traumos, ypač retai – dėl kraujo krešėjimo sutrikimų, kraujo ligų. Kraujuoja valant dantis dažniausiai dėl to, kad apnašų sukeltas uždegimas pažeidė smulkių kraujagyslių sieneles, žinoma, tikrąją to priežastį geriausiai įvardins gydytojas. Išvardintais atvejais mikroorganizmų šalinimas kokybiškai nuvalant dantų apnašas ir dantenų masažas ženkliai pagerina dantenų sveikatą. Taigi, reikėtų ne tik nuvalyti visus dantų paviršius ir išvalyti tarpudančius, bet ir sukamaisiais dantų šepetėlio judesiais masažuoti dantenas. Pradėjus masažuoti uždegimines dantenas, dėl trapių dantenų kraujagyslių, kraujavimas iš dantenų gali būti gausus. Nereikėtų išsigąsti ir toliau du kartus per dieną kasdien tęsti masažą. Sustiprėjus kraujagyslėms dantenų kraujavimas palaipsniui sumažės ir visai išnyks. Todėl reikėtų žinoti, kad vos pasirodžiui kraujui valant dantis, reikia ne mažiau valyti ir stengtis neliesti tos vietos, kur kraujuoja, bet atvirkščiai – kruopščiai ir kokybiškai valyti dantis, sukamaisiais judesiais masažuoti dantenas. Kuo geriau valysime dantis ir ilgiau švelniai masažuojant dantenas stiprinsime kraujagysles, tuo mažiau sirgsime periodonto ligomis.

Naudokite tinkamas burnos priežiūros priemones

Shutterstock nuotr.

Pacientėms, kurių dantenos kraujuoja, rekomenduojamos priešuždegiminėmis, sutraukiančiomis savybėmis pasižyminčios dantų pastos su įvairiais žoliniais ekstraktais. Kadangi sergant periodontitu neretai apsinuogina dantų šaknys, kurios yra itin jautrios ėduoniui, dantų pastoje taip pat turi būti ir fluoro. Verta prisiminti ir tai, kad sergantiems šiomis ligomis nerekomenduojamos dantų balinimo priemonės. Rinkdamiesi dantų šepetėlį, atkreipkite dėmesį, kad jis būtų minkštas.

Užtikrinkite pilnavertę mitybą

Šiandien niekas neabejoja, kad mityba turi didžiulės įtakos sveikatai, tuo labiau ji svarbi besilaukiančioms moterims užtikrinant savo ir vaikelio sveikatą. Mokymų dalyse, kuriose kalbėjome apie dantų ėduonies išsivystymo priežastis, akcentavome cukraus sukeliamą žalą, o štai, kalbant apie periodonto ligas, turite žinoti, kad siekiant užkirsti kelią joms, turite pasirūpinti subalansuota ir pilnaverte mityba, kuri užtikrins periodonto audinių aprūpinimą reikalingomis medžiagomis bei tinkamą imuninės sistemos funkciją.

Įvairus, visavertis maistas gali aprūpinti organizmą būtinosiomis maistinėmis ir biologiškai aktyviomis medžiagomis. Per dieną mūsų organizmui reikia apie 40 įvairių medžiagų, deja, nėra nei vieno maisto produkto, turinčio savo sudėtyje jų visų. Taigi, svarbu valgyti labai įvairių maisto produktų, ypač daug šviežių daržovių, vaisių – puikaus vitaminų ir mineralų šaltinio. Tyrimai rodo, kad daugelio šalių, tarp jų ir Lietuvos, gyventojai maitinasi nevisaverčiu maistu, per mažai valgo šviežių daržovių bei vaisių. Didelė dalis gyventojų perka paruoštą vartoti maistą, nepaisydami, kad pats sveikiausias ir biologiškai vertingiausias yra šviežias, tik ką pagamintas maistas. Šiandieninės maisto gamybos technologijos bei sintetinių konservantų ir kitų maisto priedų panaudojimas leidžia gaminti įvairius maisto produktus, kurie išsilaiko nesugedę pakankamai ilgą laiką. Tačiau taip produktai dirbtinai pasendinami, ir jų biologinė vertė sumažėja. Pastoviai valgant tokį maistą, anksčiau ar vėliau galima pajusti organizmui ar atskirų organų veiklai būtinų medžiagų stygiaus simptomų. Įvairiuose mokslo šaltiniuose teigiama, kad būtent vitaminai bei mineralai, kurie yra neatsiejama subalansuotos mitybos dalis, gali lemti ir periodonto – dantenų ir kitų dantį palaikančių struktūrų – sveikatos būklę.

Pixabay.com nuotr.

Pasirenkant tinkamą mitybą, turėtumėte atkreipti dėmesį, kad nėščioms moterims rekomenduojama:

  • valgyti 6 kartus per dieną.
  • pridėti 300 kcal per dieną, palyginus su ankstesne mityba iki nėštumo.
  • valgyti gyvūninės kilmės baltymų turinčius produktus: pieną, liesą mėsą, vištieną, kalakutieną, žuvį, kiaušinius.
  • beveik pusė visų per parą suvartojamų riebalų turėtų būti augalinės kilmės (saulėgrąžų, sojų, rapsų, kukurūzų aliejus), kita dalis – pieno (sviestas, grietinė).
  • mažinti valgomosios druskos vartojimą, antrąją nėštumo pusę jos galima vartoti ne daugiau kaip 10 g, o paskutiniaisiais 2-3 nėštumo mėnesiais – po 5-7 g per parą, nes druska skatina skysčių susilaikymą audiniuose. Beje, rekomenduojama vartoti druską praturtintą jodu.
  • papildomai reikėtų suvartoti 150 mg magnio per dieną. Turtingiausi magnio šaltiniai yra liesas pienas, liesa mėsa, neskaldyti grūdai, daržovės, vaisiai.
  • būtinas pakankamas geležies kiekis. Geriausiai įsisavinama mėsoje, paukštienoje, žuvyje esanti geležis. Taip pat reikėtų prisiminti, kad vitaminas C gerina geležies įsisavinimą.
  • nerekomenduojama valgyti riebių saldumynų, taip pat vengti aštrių padažų, kepto bei riebaus maisto.
  • rekomenduojama vartoti turtingą vitaminais maistą: pieną ir jo produktus, mėsą, žuvį, paukštieną, kepenėles, neskaldytus grūdus, rupią duoną, žalias daržoves, citrusinius vaisius, pomidorus, kopūstus, bulves.
  • patartina riboti kavos ir kofeino turinčių gėrimų vartojimą iki 1 puodelio (220 g) per dieną.
  • jei jus pykina, ribokite riebų maistą.

Nors vitaminai bei mineralai negali padėti išvengti periodonto ligų atsiradimo ar visiškai sustabdyti jų progresavimo, nepakankamas šių medžiagų kiekis žmogaus organizme gali prisidėti prie veiksnių, skatinančių periodonto būklės blogėjimą ar neefektyvaus ligos stabdymo, o subalansuota mityba, aprūpinanti organizmą visomis svarbiausiomis medžiagomis, yra būtina dantenų ir kitų dantį palaikančių audinių sveikatai užtikrinti.

Shutterstock nuotr.

DABAR JAU ŽINOTE

  • Dantų apnašas yra pagrindinė periodonto ligų priežastis, todėl taisyklingas dantų valymas šepetėliu du kartus per dieną yra svarbiausia šių ligų profilaktikos priemonė.
  • Dantų „akmenis“ gali nuvalyti tik gydytojas odontologas. Šią procedūrą būtina atlikti reguliariai.
  • Masažuodami dantenas stiprinsite trapias kraujagysles.
  • Valykite dantis minkštu dantų šepetėliu bei dantų pasta, papildyta žolelių ekstraktais ir fluoru.
  • Subalansuota ir įvairi mityba itin svarbi užtikrinant periodonto sveikatą.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?