PASTEBĖKITE TYLIUS SIMPTOMUS LAIKU

Dauguma besilaukiančių moterų puikiai žino tai, kad dantys nėštumo metu gali būti pažeisti. Tuo tarpu, apie periodonto ligas retai kada susimąsto, nes šias būkles dažniausiai priskiria vyresnio amžiaus žmonėms. Atvirkščiai – nėštumo metu būtina žinoti apie periodonto ligas dėl to, kad jos pasireiškia virš 90 proc. besilaukiančiųjų, ir, nors ligų simptomai nebūna labai išreikšti, būtina laiku apsaugoti save ir savo vaikelį nuo galimų pažeidimų.

Kas tos periodonto ligos?

Norint suprasti, kas tai yra periodonto liga, pirmiausia reikėtų įsivaizduoti dantį, kurio šaknys laikosi kaule, o šias dvi struktūras (danties šaknį ir kaulą) sieja įvairūs periodonto audiniai: dantenos, periodonto raištis, danties šaknies cementas. Kai burna prižiūrima tinkamai – kokybiškai pašalinamos dantų apnašos, dažniausiai periodonto audiniai sveiki ir kiekviena moteris, pažiūrėjus į savo burną, gali pastebėti rausvas, prigludusias prie danties dantenas, kurios nelinkusios kraujuoti vos palietus ir visiškai neskauda. Tačiau, jei dantys nevalomi tinkami ar atsiranda pašalinių dirgiklių (kabantys plombos kraštai, dantų pažeidimai, infekcijos, nėštumas), gali atsirasti ar paūmėti periodonto ligos, iš kurių dažniausios – gingivitas ir periodontitas.

Shutterstock nuotr.

Gingivitas – laiku pastebėkite kraujuojančias dantenas

Daugeliui pacientų žinomas terminas – dantenų uždegimas, tačiau ne visi pacientai atkreipia dėmesį į jam būdingus simptomus – dantenų paraudimą, paburkimą ir kraujavimą, kurie ir yra pirmieji ženklai, skatinantys apsilankyti pas gydytoją, galintį padėti išsiaiškinti, kodėl tokia būklė išsivystė. Kai kada, tai gali būti pirmieji nėštumo požymiai ir kad jūsų dantų valymo technika nėra teisinga ar pritrūkstate jai laiko bei motyvacijos, o gal tai simptomai, kad būtina koreguoti ar keisti dantų „plombas“, protezus. Žinokite, kad laiku pašalinus gingivito priežastis, dantenos gali pilnai pasveikti. Nėštumo metu, dėl atsiradusių hormoninių pokyčių, dantenos yra ypač jautrios ir dantenų uždegimas vystosi dar greičiau, todėl šiuo moters gyvenimo periodu būtina burna rūpintis dar atidžiau nei prieš  pastojant.

Shutterstock nuotr.

Periodontitas. Paslankūs dantys, didėjantys tarpai tarp dantų, danties netekimas – tai šios ligos padariniai

Dantenų uždegimas (gingivitas) yra grįžtama liga ir, laiku pradėjus gydymą, galima vėl džiaugtis sveikomis dantenomis, tačiau, nepradėjus geriau valyti dantų ir masažuoti dantenų, dantenų uždegimas progresuoja ir pereina į sunkesnę ligą – periodontitą, visuomenėje dažnai žinomą „paradontozės“ pavadinimu. Tuomet nyksta dantį laikančios struktūros, formuojasi gilios kišenės tarp danties ir jį laikančių audinių, ilgainiui formuojasi didesni tarpai tarp dantų, dantys pradeda „klibėti“, o vėliau iškrenta. Liūdna, kad pacientai kreipiasi jau su pažengusios ligos simptomais: kraujuojančiomis valant dantis dantenomis, „klibančiais“ dantimis, pūliavimu iš dantenų vagelės, lyg vėduokle bepradedančiais skleistis dantimis. Tada stabilizuoti ligą sunku, o gydymo, kuris galėtų visiškai išgydyti, išvis nėra.

Shutterstock nuotr.

Kalbant apie periodonto ligų kilmę, reikia pabrėžti, kad pagrindinė priežastis yra dantų apnašas – gelsvos ar gelsvai-žalsvos sankaupos ant dantų paviršių. Tai reiškia, kad jį du kartus per dieną nuo visų dantų ir dantenų, taip pat nuo liežuvio reikia nuvalyti. Rekomenduojama ir reguliariai atlikti profesionalias burnos higienos procedūras, kurių metu pašalinamos susikaupusios mineralizuotos dantų apnašos – „dantų akmenys“, tai ypač svarbu nėštumo metu. Beje, atlikti profesionalią burnos higieną rekomenduojama 2-o nėštumo semestro metu (trečia, ketvirtą, penktą nėštumo mėnesį). Gydytis antrąjį nėštumo semestrą yra saugu tiek besilaukiančiai moteriai, tiek vaisiui. Šiuo metu nerekomenduojama daryti tik rentgeno tyrimų, todėl apie savo nėštumą visada įspėkite jus gydantį gydytoją.

Nėštumo metu jau nuo trečiosios nėštumo savaitės stebimas dantenų atsakas į dirginančius veiksnius (minkštąjį dantų apnašą, dantų akmenis, kabančias plombas ir dantų vainikus). Jos gali parausti, paburkti, dažnas neįprastas kraujavimas iš dantenų. Moterys išsigąsta ir pradeda „neliesti“ dantenų ir nevalyti dantų, tuo dar labiau pablogindamos tiek dantų, tiek dantenų būklę, mat taip uždegimas darosi vis didesnis, tarsi pakliūvama į užburtą ratą.

 Kuo daugiau dantenos kraujuoja valant ar valgant, tuo ilgiau, kruopščiau jas reikia valyti, masažuoti. Dėl sutvirtėjusių dantenų palaipsniui kraujavimas sumažės. Reikia atsiminti, kad nėštumo hormonai veikia audinių kraujagysles, kurias, tik gerai masažuojant, galima pastiprinti ir taip sustabdyti kraujavimą iš dantenų.

 Nėštumo metu būtina laiku pastebėti gingivito, periodontito požymius ir kreiptis į gydytoją dėl dviejų priežasčių: manoma, kad šios ligos nėštumo metu gali progresuoti greičiau ir stipriau, tad svarbu užkirsti joms kelią kuo anksčiau. Kita priežastis, kodėl nėščioji jau nėštumo pradžioje turi pradėti rūpintis savo dantimis ir dantenomis yra ta, kad šios ligos gali turėti įtakos ir sklandžiam nėštumui, ir  naujagimiui. Ištirta, kad moterys, sergančios šiomis ligomis, dažniau susilaukia vaikelio anksčiau, nei numatyta, patiria preeklampsiją, be to, naujagimiai dažnai būna mažesnio svorio.

Klaidingai manoma, kad periodonto ligos yra nulemtos genetiškai ir, jei artimi giminaičiai sirgo sunkia jos forma ir anksti neteko dantų, taip nutiks ir jiems. Norime pabrėžti, kad būtina kreiptis į odontologą vos pajutus pirmus ligos simptomus, tada ją stabilizuoti bus žymiai lengviau, tai netaps nuosprendžiu netekti dantų.

Apie periodonto ligas įspėja ir blogas burnos kvapas, kurio priežastis – nekontroliuojamas specifinių mikroorganizmų dauginimasis ir kraujo ląstelių yrimas, todėl pajutus, kad burnos kvapas pasikeitė, būtina kreiptis į odontologą.

Prisiminkite, kad kreiptis į odontologą taip pat reikėtų:

  1. Profilaktiškai, nėštumo pradžioje.
  2. Pastebėjus dantenų kraujavimą.
  3. Pajutus, kad dantys tapo paslankūs.
  4. Pastebėjus infekcijos požymius: bėrimus, burnos opas, žaizdeles.
  5. Pastebėjus pakitusius burnos audinius: padidėjusias, pakeitusias spalvą burnos struktūras.
  6. Atsiradus skausmui burnoje.
  7. Atsidarus dantenų uždegimo požymiams, rekomenduojama pas odontologą lankytis ir dažniau –  penktąjį bei šeštajį nėštumo mėnesį.
  8. Būtina intensyvesnė odontologinė priežiūra ir maitinat kūdikį.

Gera asmeninė burnos higienos kokybė,  reguliariai atliekamos profesionalios burnos higienos procedūros, geros bendros sveikatos ir puikios nuotaikos palaikymas yra itin svarbu nėštumo metu!  

 

DABAR JAU ŽINOTE:

  1. Pagrindė periodonto ligų priežastis – dantų apnašas, kuris lieka nenuvalytas kasdienių procedūrų metu.
  2. Pagrindinis gingivito – dantenų uždegimo požymis yra kraujuojančios dantenos, šią būklę galima išgydyti.
  3. Pagrindiniai periodontito simptomai yra: dantenų kraujavimas valant dantis, paslankūs dantys, didėjantys tarpai tarp dantų.
  4. Periodontitą būtina pastebėti ir gydyti kuo anksčiau, kol nėra netekta daug dantį laikančių struktūrų audinių.
  5. Blogas burnos kvapas – požymis, kurį pajutus reikia kreiptis į gydytoją.
  6. Periodonto ligos nėštumo metu progresuoja greičiau.
  7. Periodonto ligos turi įtakos nėštumo eigai ir naujagimio sveikatai.
  8. Būtina profesionali moters burnos priežiūra ir vėliau, maitinant kūdikį.
Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?