Pataria vaikų odontologai: kaip motyvuoti vaikus valyti dantis?

Shutterstock nuotr.

Vaikų dantų valymas – dažnai nelengvai įveikiama užduotis tėvams. Neretai vaikai nenori valytis dantų, priešinasi tam. Nuolaidžiavimas ar nekreipimas dėmesio į vaikų dantų valymo problemas gali iššaukti nelengvus išbandymus vaikams ir jų tėveliams, kai, pavyzdžiui, visai mažiems vaikams tenka suteikti skubią odontologinę pagalbą dėl atsiradusio danties skausmo.

Šį nelengvą, iššūkiu tapusį laikotarpį galima išnaudoti daugeliui naudingų veiklų, tuo pačiu – sustiprinti vaiko motyvaciją dantų priežiūrai.

Kūdikiai

Dantų valymas šioje amžiaus grupėje turėtų tapti savotišku ritualu. Valant su marle arba guminiu šepetėliu- antpirščiu galima dainuoti arba klausytis tos pačios dainelės, taip nukreipiant vaikučio dėmesį nuo dar neįprastos procedūros. Pastoviai niūniuojant ar užleidžiant vis tą pačią dainą kūdikiui formuosis signalas, kad laikas valyti dantukus.

Valant dantis taip pat galima panaudoti įprastą barškutį: įduoti į ranką, jeigu mažylis jau nulaiko, taip pat galima panaudoti kramtuką, kad vaikas plačiau pravertų burnytę jį bekramtydamas, besisukančius žaisliukus virš galvos.Visos šios priemonės yra tinkamos vaiko dėmesio nukreipimui, kad dantų valymas neprailgtų.

3-5 metų amžiaus vaikai

Šio amžiaus vaikai daugiau informacijos priima per vaizdus. Juos lengviau motyvuoti pasitelkiant pasakų metodą, rodant filmukus, knygeles, paveikslėlius, kurie vaikui padėtų suprasti, kodėl reikalinga valyti dantis.

Štai keletas pavyzdžių su nuorodomis.

Animaciniame filmuke „Bakteriukas ir ėduoniukas” pateikiama berniuko Janso istorija, kuris tingi valytis dantis ir jo burnoje apsigyvena bakterijos, kurios ardo ir kapoja dantis. O padėti gali tik dantų šepetukas ir gydytojas:

Pagridinės vaikų dantų priežiūros taisyklės trumpai ir aiškiai išdėstytos šioje video medžiagoje:

O štai ir dainelė, pagal kurią labai smagu valytis dantukus:

 

Kitos motyvuojančios priemonės ir metodai

Smėlio laikrodis. Dantų valymo metu rekomenduojama naudotis smėlio laikrodžiu, kuris parodytų kiek laiko trunka dantų valymas.

Mikrobų imitacija. Norint vaiką sudominti dantų valymo efektyvumu, galima panaudoti ir juodos duonos trupinuką: uždėkite jį vaikui nematant, kai jau būsite nuvalę keletą dantų, ant šepetėlio, pasigirdami, kad “pagavote” vabaliuką ar mikrobą.

Mikrobų “nuotraukos”. Interneto platybėse tikrai nemažai paveikslėlių, kuriuose pavaizduoti mikrobai. Pagal vaiko amžių ir supratimą tikrai nesunku surasti vaizdinės medžiagos parodymui kaip atrodo dantų vabaliukai ar mikrobai.

Dantų valymo kalendorius. Pareigingumą ugdanti priemonė yra dantų valymo kalendorius, kuriame vaikas įsipareigoja fiksuoti kiekvieną dantų valymą. Užvedus tokį kalendorių, ryte ir vakare pažymimas atliktas dantų valymas (yra variantų, kai langelyje, atlikus užduotį, užklijuojamas lipdukas). Internete lengvai rasite tokių kalendorių pavyzdžių, įvedę paieškos žodžius: dantų valymo kalendorius, tooth brusching chart.

Vyresnių nei 5 metų vaikų motyvacijos dantų valymui stiprinimas 

Šiame amžiuje pradeda dygti nuolatiniai dantys, todėl ypač svarbu, kad įprotis  reguliariai valyti dantis būtų privaloma be išlygų pareiga.

Galima pasitelkti tas pačias priemones kaip ir skirtas jaunesnio amžiaus vaikams (filmukai, knygelės, paveikslėliai), tik visą informaciją reikėtų pateikti detaliau.

Sugedusių dantų vaizdai. Pajuodę, šypsenos nepuošiantys dantys – nebloga motyvacinė priemonė priversti vaikus (tuo pačiu ir tėvus) suvokti, kas gali nutikti nesivalant dantų. Vertėtų prisiminti, kad sugedę dantys neretai tampa ir patyčių objektu.

Dantų ėduonies proceso suvokimas. Tam, kad vaikas lengviau suprastų dėl ko dantyje gali atsirasti ėduonis (skylutė), pravers paprastos schemos, pavyzdžiui, rodančios, kaip bakterijos, gaudamos saldumynų, gamina rūgštį, o rūgštis pragraužia dantyje skylutę.

Čia keletas nuorodų apie dantų ligų atsiradimą vaikams (anglų kalba):

 

Dantų apnašo dažymas. Išvalius dantis galima panaudoti apnašą dažančias tabletes.  Specialios tabletės dantų apnašui nudažyti – puikus būdas įvertinti jūsų ir vaiko pastangas.  Vienos dienos paliktas apnašos nusidažys rausva spalva, o senesnės – violetine. Nusidažę dantų paviršiai yra lengvai nuvalomi su dantų pasta ir šepetėliu. Paprasta ir veiksminga priemonė, padedanti išsiaiškinti problemines zonas bei pagerinti dantų valymą. Iki 12 metų tabletes naudoti tik prižiūrint tėvams. Tai – saugi priemonė, kurios gamyboje naudojami natūraliai išgauti dažai, kurie naudojami ir maisto pramonėje.

Kaip jas naudoti?

Išsivalykite dantis su pasta ir dantų šepetėlių. Kad nenusidažytų lūpos (apnašą dažančios tabletės nudažo ir gleivines), pasitepkite jas vazelinu ar kitu riebiu tepalu. Dažančią tabletę sukramtykite ir sučiulpkite, stengdamiesi, kad dažo pakliūtų ant visų dantų paviršių. Mažesniems vaikams užtenka pusės ar ketvirčio tabletės. Po keliasdešimt sekundžių išspjaukite, gausiai praskalaukite burną vandeniu. Tos dantų vietos, kur yra like apnašų, liks nusidažiusios nuo šviesiai  rausvos (šviežios apnašos) iki violetinės spalvos (senos, keletos dienų apnašos). Tuomet vėl imate į rankas šepetėlį ir viską atidžiai nuvalote. Reguliarus profilaktinis dažančių tablečių naudojimas ugdo įprotį kruopšiai valytis dantis.

Straipsnio autorė: gyd. vaikų od. Jolita Rizgelytė-Deligoz. 

Jai talkino: dr.R.Račienė, dr. R. Žaliūnienė, vaikų odontologijos rezidentės gyd. Justina Abalikštaitė, Jana Vasjanova, Simona Stulginskienė.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?