PIRMI VEIKSMAI, KURIŲ TURĖTUMĖTE IMTIS, JEI VAIKAS SKUNDŽIASI DANTIES SKAUSMU

Shutterstock nuotr.

Jau kurį laiką šalyje besitęsiant karantinui, visuomenė pradeda susidurti su problemomis, kurios įprastomis sąlygomis buvo gana lengvai išsprendžiamos. Viena tokių – danties skausmas. Dar sudėtingiau, jei jį patiria jūsų vaikas. Šiame straipsnyje supažindinsime, ko pirmiausia turėtų imtis tėvai, vaikams susidūrus su odontologiniais negalavimais.

Skausmas nebūtinai rodo ligą

Jei jūsų vaikas pasiskundė skausmu, nepulkite panikuoti. Kartais trumpalaikiu skausmu gali skųstis ir visai sveikas vaikas, kuris skausmu gali įvardinti net ir nežymų diskomfortą, pavyzdžiui stipriai sukandus dantis, įsikandus į gleivinę žaidžiant ar valgant, dygstant dantims (tiek pieniniams, tiek nuolatiniams), klibant dantims.

Apžiūrėkite vaiko burną

Karantino metu visuomenei tenka didesnė atsakomybė pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata, atidžiau stebėti patiriamus simptomus, nuspręsti, kada reikalinga kreiptis į gydymo įstaigą, o kuomet reikia likti namie. Ne kitaip yra ir su atžalų sveikata. Jei vaikas pasiskundė skausmu, su juo pakalbėkite ir atidžiai apžiūrėkite burną.

Kalbant su vaiku, klauskite nuosekliai, vaikui suprantamais žodžiais:

  • Ar labai stipriai skauda? (galite pasitelkti veidukų sistemą, jei vaikui sunku vertinti)
  • Ar skaudėti pradėjo tik dabar, o gal suskausta nebe pirmą kartą?
  • Kada suskausta labiau: sukandus dantis, pavalgius, savaime?
  • Parodyk pirštu, kurioje vietoje skauda labiausiai?
  • Ar skaudamos vietos nebuvai susitrenkęs?

 

Atidžiai apžiūrėkite vaiko burną, prieš tai kruopščiai nusiplovę rankas:

  • Pirmiausia, apžiūrėkite ar nematote patinimo, pūliavimo, bėrimų.
  • Itin kruopščiai apžiūrėkite vaiko nurodytą vietą (galbūt pastebėsite „skylutes“ dantyse, besikalantį dantį, įstrigusių maisto likučių, paraudusias ar patinusias dantenas,).
  • Pabandykite skaudamą vietą švelniai paliesti, spustelėti dantį, dantenas, tai gali padėti išsiaiškinti tikėtiną skausmo priežastį (galbūt išsiaiškinsite, skauda dantį ar burnos gleivinę).

 

Kaip interpretuoti tokią namuose atliktą vaiko apžiūrą.

  • Jei vaikas nurodo, kad skauda stipriai ir skausmas tęsiasi, pirmiausia, duokite jam įprastų vaistų nuo skausmo (tiks tokie, kokius naudojate temperatūrai mažinti jam įprastai susirgus. Dažnai tėvai puikiai žino ir reikiamas dozes, kurios nurodytos ant informacinio lapelio priklausomai nuo vaiko svorio, jei nesate tikri, paskambinkite savo gydytojui telefonu).
  • Jei pastebite, kad vaikas pradėjo tinti/ pakilo temperatūra/ skausmas tęsiasi pastoviai ir yra stiprus (vaikui sunku valgyti, miegoti, jis nuolat verkšlena), reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą.
  • Jei pastebite, kad vaikas patyrė traumą: pastebite kraujavimą burnoje, paslankius ar padėtį pakeitusius, stipriai nuskilusius vaiko dantis bei skausmą liečiant burnos audinius – taip pat kreipkitės į gydymo įstaigą būtinosios pagalbos.
  • Jei išsiaiškinote, kad vaiko skausmas nėra stiprus, nesitęsia nuolat, vaikas gali žaisti, miegoti, padėkite jam dažniau praskalauti burną, atidžiai du kartus per dieną valykite dantis ir toliau stebėkite simptomus bei vaiko būklę namuose. Jai blogėjant, kreipkitės į gydymo įstaigą būtinosios pagalbos.
Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?