Sergate diabetu – saugokitės dantų ėduonies ir burnos infekcijų

Shutterstock nuotr.

Ar žinote tai, kad cukrinis diabetas itin glaudžiai susijęs su burnos sveikata? Jei kontroliuoti diabetą sekasi prasčiau, didėja ir odontologinių ligų riziką bei atvirkščiai, jei tinkamai nesirūpinate burnos sveikata, sunkiau suvaldyti ir diabetą. Sergant šia liga, itin didėja ir ėduonies bei burnos infekcijų rizika.

Seilės itin svarbios išsaugant dantis ir sveiką gleivinę

Nors tai retai akcentuojama, seilės yra itin svarbios burnos sveikatai. Jei pasikeičia jų struktūra ar išskiriamas nepakankamas kiekis, prasideda bėdos, susijusios su dantimis ir burnos gleivine. Yra žinoma, kad pacientai, sergantys diabetu itin dažnai patiria burnos sausumą, gaila, kad apie jį retai prasitaria šeimos gydytojui ar dar rečiau odontologui. Nuolatinis burnos sausumas dirgina minkštuosius burnos audinius, gleivinę, sukelia jos uždegimą, skausmą. Negana to, tokia gleivinė lengviau pažeidžiama kad ir kietesniu maistu, o žaizdos gyja sunkiau nei nesergant diabetu. Tokie pacientai, kuriems pakinta seilėtekis, skundžiasi dažnesniu ėduonimi,  grybelinėmis ligomis, opelėmis, jiems sunku, o kartais ir neįmanoma nešioti išimamų burnos protezų – plokštelių.

Pajutę burnos sausumą, kreipkitės į gydytoją

Labai svarbu, kad apie burnos sausumą pacientai papasakotų kuo anksčiau, nelauktų kol būklė taps vis sunkiau valdoma. Toks burnos sausumas gali atsirasti ir dėl seilių sudėties pakitimų esant cukraus kiekio kraujyje pakitimams, bet gali būti ir dėl medikamentų vartojimo, pastaruoju atveju, šeimos gydytojas ar endokrinologas gali bandyti koreguoti vaistų dozes ar parinkti kitus medikamentus. Siekiant paskatinti seilėtekį, labai svarbu vartoti pakankamai skysčių, taip pat vaistinėje galima įsigyti nereceptinių preparatų burnos sausumui koreguoti, pavyzdžiui, prie gleivinės klijuojamų tablečių, kurios padeda šiek tiek valdyti simptomus. Patariama ir dažniau pakramtyti becukrę kramtomą gumą, dažniau rinktis kietesnį maistą, pavyzdžiui, daržoves, nes intensyvesni kramtymo judesiai skatina seilių skyrimąsi. Žinoma, tais atvejais, kai pasireiškia burnos sausumas  padidėja burnos ligų rizika, būtina dar atidžiau rūpintis burnos higiena, dažniau apsilankyti profilaktiniams vizitams, kurių metu gali būti pasiūloma stiprinti dantis specialiais preparatais.

Diabetu sergančiuosius vargina burnos audinių infekcijos

Dažnai, kai susideda keletas veiksnių, pavyzdžiui, diabetas, burnos sausumas, rūkymas, vyresnis amžius, įvairiausi medikamentai, prasideda įvairios burnos infekcijos. Itin dažnai tai – grybelinės infekcijos. Gali būti pažeidžiama tiek burnos gleivinė, liežuvis, tiek lūpų kampučiai ar pačios lūpos, tad jei pastebite bent menkiausius pakitimus, būtinai kreipkitės į gydytoją, kol jie neįsibujojo, tuo labiau, kad juos reikia diferencijuoti ir nuo kitų galimų pakitimų. Pacientus dažniau puola ne tik grybelinės, bet ir bakterinės infekcijos, o žaizdos prasčiau gyja. Kad ir kokia būtų infekcija, neišsiversite be geros burnos higienos, kuri smarkiai lemia, kaip ligą seksis valdyti, ir bendradarbiavimo su gydytoju. Pastebėta, kad tokios infekcijos yra susijusios ir su patiriamu stresu, todėl be fizinės sveikatos nepamirškite pasirūpinti ir savo psichine sveikata, apie kurios svarbą vis dažniau kalbama tiek mokslinėje literatūroje, tiek ir visuomenėje.

Išvenkite dantų ėduonies

Dantų ėduonis yra dažna būklė, kuri vargina cukriniu diabetu sergančius žmones. Tai, greičiausiai, itin stipriai susiję su sutrikusiu seilėtekiu. Vienos iš pagrindinių seilių funkcijų yra natūraliai apiplauti dantis, jose esančios medžiagos stiprina danties paviršių, galima sakyti, „gydo“ pradinius danties pažeidimus, tad pakitus jų kiekiui ar sudėčiai, danties pažeidimai atsiranda greičiau, yra agresyvesni, lokalizuojasi netipinėse vietose, tad juos tampa sunkiau gydyti, kontroliuoti. Suvaldyti ėduonį  galima tik užtikrinant puikią burnos higieną ir subalansuotą mitybą. Naktį seilių natūraliai dar sumažėja, todėl labai svarbu, kad mūsų pacientai nepraleistų nei vieno dantų valymo, ypač vakarinių. Mūsų atlikti tyrimai rodo, kad tarp Vilniaus gyventojų tik 49 proc. dantis valo du kartus per dieną, tad mums, gydytojams, tenka vėl ir vėl akcentuoti šią būtinybę, net jei visuomenei ir atsibostame. Būtina ne tik valyti dantis šepetėliu, bet ir kartą per dieną išsivalyti tarpdančius, nes itin dažnai ėduonies pažeidimai vystosi būtent čia. Nors vyrauja ekologiškumo mados, visgi, reikėtų, kad tie pacientai, kurių odontologinių ligų rizika yra didesnė, rinktųsi dantų pastas su fluoru, nes tik taip dantis yra pastiprinamas, tampa atsparesnis. Svarbu ir tinkama mityba, tikime, kad pacientai, sergantys diabetu jai tikrai skiria pakankamai dėmesio.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?