Sergate diabetu – svarbu žinoti apie periodontitą

Shutterstock nuotr.

Turime pripažinti, retai kada pacientai patys atvykę į gydytojo odontologo kabinetą pabrėžia, kad serga cukriniu diabetu. Dažnai nutinka taip, kad pas odontologą užbėgate tik trumpam, susigydyti tam tikrų problemų ir tuo jūsų vizitai pasibaigia. Norime paraginti jus su savo gydytojų odontologu bendradarbiauti glaudžiau ir kartu aptarti būdus, kaip išlaikyti puikią burnos sveikatą, juk ji su cukriniu diabetu labai susijusi.

Bendradarbiauti su odontologu itin svarbu

Yra žinoma, kad tiek sunkiai kontroliuojamas cukrinis diabetas blogina burnos sveikatos prognozę, tiek ir užleista burnos sveikata neigiamai veikia diabetą, tad pažvelgę į savo sveikatą kaip į vientisą sistemą, neišskirdami odontologinių būklių iš bendro konteksto, pasieksite ženkliai daugiau. Leiskite gydytojui odontologui būti jus prižiūrinčios gydytojų komandos dalimi, pasisakykite jam apie savo diagnozę, laikykitės profilaktinių vizitų grafiko, domėkitės, kaip tinkamai prižiūrėti savo sveikatą, nes burnos sveikatos iššūkių, su kuriais dažniau susiduriate sirgdami diabetu yra išties nemažai. Diabetu sergantys mūsų pacientai dažniau susiduria su periodontitu, burnos sausumu, ėduonimi, burnos infekcinėmis ligomis, blogiau gyjančiomis žaizdomis. Daugumos šių būklių galima išvengti ar bent tinkamai kontroliuoti, jei tik atidžiai laikysitės rekomendacijų.

Periodontitas

Remiantis moksliniais šaltiniais, periodontitas yra viena dažniausių diabeto komplikacijų. Visų pirma, ne visiems mūsų pacientams aišku, ką ši diagnozė reiškia. Periodontitas, dar kitaip vadinamas „paradontoze“, yra būklė, kai irsta dantį palaikančios struktūros, tad danties šaknys apsinuogina, apie dantį atsiranda gilios kišenės, dantys pasidaro paslankūs, didėja tarpai tarp jų, o galiausiai dantų ir visai netenkama. Sergant diabetu, ši liga vystosi dažniau ir neretai būna sunkesnės formos. Dar kartą norisi pabrėžti, kad užleistas periodontitas yra ne tik lokali burnos problema, bet ir veiksnys, bloginantis cukrinio diabeto prognozė ir atvirkščiai, pacientas, kuris sunkiai kontroliuoja diabeto būklę, turi didesnę riziką sirgti periodontitu. Skaičiuojama, kad rizika sirgti periodontitu esant diabetui išauga apie tris kartus. Ši rizika dar padidėja, jei pacientas rūko ar/ ir turi blogus burnos higienos įpročius, todėl koreguoti juos yra būtina.

Pacientai, norėdami išvengti periodontito ar tinkamai jį kontroliuoti turi suprasti, kad didžiausias indėlis šiuo atveju turi būti jų pačių. Svarbiausias dalykas, kurio turėtų imtis – tinkama burnos higiena. Ji turi būti pakankamos trukmės, du kartus per dieną, naudojant visas priemones, kurias rekomendavo gydytojas odontologas. Paprastai visais atvejais skiriamas minkštas dantų šepetėlis, tarpdančių valymo priemonės – tarpdančių siūlas ir skirtingų dydžių tarpdančių šepetėliai bei dantų pasta su fluoru. Aišku, atsižvelgdamas į kiekvieno paciento būklę, gydytojas gali rekomenduoti ir papildomas priemones. Labai svarbu visų šių rekomendacijų paisyti, nes tik taip sutaupysite daug savo laiko, finansų ir išsaugosite sveikatą, taip pat išvengsite daugelio diskomfortą keliančių procedūrų. Nepamirškite reguliariai lankytis ir pas burnos higienistą, kuris profesionalios higienos metu nuvalys minkštą ir kietą apnašą nuo dantų. Be šios procedūros atliekamos kelis kartus per metus sunkiai išvengsite periodontito. Gali prireikti ir gyd. periodontologo konsultacijų ir gydymo, jei periodontito būklė sunkės .

Aišku, visiems savo pacientams rekomenduojame lankytis profilaktiškai, net nejaučiant jokio diskomforto, tačiau yra keletas su periodontitu susijusių simptomų, kurie jau tikrai turėtų paskatinti konsultuotis su gydytoju odontologu – tai dantenų kraujavimas, paburkimas, skausmas, atsiradę tarpai tarp dantų ar jų paslankumas, blogas burnos kvapas, pūliavimas iš dantenų. Kuo greičiau kreipsitės, nedelsite, tuo didesnė tikimybė užkirsti kelią šios ligos progresavimui.

Informaciją parengė:

gyd. odontologė Indrė Stankevičienė

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?