SIEKIATE IŠVENGTI PERIODONTO LIGŲ, LAIKYKITĖS ŠIŲ PATARIMŲ

 

Shutterstock nuotr.

 

Periodonto ligos neretai būna klaidinančios – ligos pradžios lengva nepastebėti, juk nesant skausmingų simptomų, lengva juos ignoruoti, o apie tai, kad šiai ligai įsismarkavus galima netekti net visai sveikų dantų, žino tikrai ne visi. Šis mūsų straipsnis skirtas tam, kad sužinotumėte, ką daryti, jog ši liga jūsų nepergudrautų.

Puiki asmeninė burnos higiena – būtina

Shutterstock nuotr.

Netikėkite mitu, kad jei jūsų giminaičiai serga periodonto ligomis, jums taip pat tai nutiks. Užtikrinkite gerą burnos higieną kasdien, kad ant jūsų dantų neliktų minkšto apnašo – pagrindinės periodonto ligų priežasties. Nepamirškite teisinga technika kasdien valyti dantis (kaip tai daryti rašėme 4-ame mokymų straipsnyje) bei kasdien valyti tarpdančius dantų siūlu ar tarpdančių šepetėliais. Dantų siūlas gerai išvalo susiglaudžiančius paviršius, t.y dantų kontaktus, o tarpudančių šepetėlis – ties dantenomis esančią erdvę, kurią riboja dantys ir dantenos.

Nepraleiskite profesionalios burnos higienos procedūrų

Nors dažnai sulaukiame pacientų pasiteisinimų, kad jie vengia profesionalios burnos higienos procedūrų, nes šios kelia diskomfortą ar tiki tuo, kad jų metu pakenkiama dantims, norime įspėti, kad kietosios dantų apnašos – „akmenys“ yra nenuvalomi dantų šepetėliu, bet turi būti periodiškai nuvalyti gydytojo, nes tai viena efektyviausių periodonto ligų profilaktikos priemonių. Pirmiausia dantų akmenys odontologo kabinete valomi rankiniais ir mašininiais, garso ar ultragarso, instrumentais, po to dantys nupoliruojami specialia pasta, kad neliktų sunkiai akiai matomų dantų akmenų sankaupų. Akmenys, esantys virš dantenų, yra matomi ir plika akimi, tuo tarpu esančius po dantenomis pamatyti ar pajausti braukiant per danties šaknies paviršių gali tik odontologas, naudodamas specialius odontologinius instrumentus, todėl rūpinantis savo burnos higiena, būtina bent kartą ar du per metus lankytis pas gydytoją profilaktiškai. Jūsų negalia ar lėtinės ligos gali turėti įtakos dar spartesniam periodonto ligų progresavimui, todėl burnos švara turite rūpintis itin atidžiai.

Shutterstock nuotr.

Nepamirškite masažuoti dantenų

Nors atrodytų, kad ši procedūra itin paprasta, dantenų masažas yra itin svarbus stabdant periodonto ligos įsibujojimą. Jei valant dantis dantenos kraujuoja, tai rodo, kad trūkinėja dantenų kraujagyslės. Retai kraujuoja dėl dantų valymo ar nekokybiškų protezų traumos, ypač retai – dėl kraujo krešėjimo sutrikimų, kraujo ligų. Kraujuoja valant dantis dažniausiai dėl to, kad apnašų sukeltas uždegimas pažeidė smulkių kraujagyslių sieneles. Šiais atvejais mikroorganizmų šalinimas kokybiškai nuvalant dantų apnašas ir dantenų masažas ženkliai pagerina dantenų sveikatą. Taigi, reikėtų ne tik nuvalyti visus dantų paviršius ir išvalyti tarpudančius, bet ir

Shutterstock nuotr.

sukamaisiais dantų šepetėlio judesiais masažuoti dantenas. Pradėjus masažuoti uždegimines dantenas, dėl trapių dantenų kraujagyslių, kraujavimas iš dantenų gali būti gausus. Nereikėtų išsigąsti ir toliau du kartus per dieną kasdien tęsti masažą. Sustiprėjus kraujagyslėms dantenų kraujavimas palaipsniui sumažės ir visai išnyks. Todėl reikėtų žinoti, kad vos pasirodžiui kraujui valant dantis, reikia ne mažiau valyti ir stengtis neliesti tos vietos, kur kraujuoja, bet atvirkščiai – kruopščiai ir kokybiškai valyti dantis, sukamaisiais judesiais masažuoti dantenas. Kuo geriau valysime dantis ir ilgiau švelniai masažuojant dantenas stiprinsite kraujagysles, tuo mažiau sirgsite periodonto ligomis.

Naudokite tinkamas burnos priežiūros priemones

Periodonto ligomis sergantiems pacientams rekomenduojamos priešuždegiminėmis, sutraukiančiomis savybėmis pasižyminčios dantų pastos su įvairiais žoliniais ekstraktais. Kadangi sergant periodontitu neretai apsinuogina dantų šaknys, kurios yra itin jautrios ėduoniui, dantų pastoje taip pat turi būti ir fluoro. Verta prisiminti ir tai, kad sergantiems šiomis ligomis nerekomenduojamos dantų balinimo priemonės. Rinkdamiesi dantų šepetėlį, atkreipkite dėmesį, kad jis būtų minkštas. Jei jums sunku gerai kontroliuoti dantų šepetėlį, rinkitės elektrinį.

Užtikrinkite pilnavertę mitybą

Šiandien niekas neabejoja, kad mityba turi didžiulės įtakos sveikatai. Mokymų dalyse, kuriose kalbėjome apie dantų ėduonies išsivystymo priežastis, akcentavome cukraus sukeliamą žalą, o štai, kalbant apie periodonto ligas, turite žinoti, kad siekiant užkirsti kelią joms, turite pasirūpinti subalansuota ir pilnaverte mityba, kuri užtikrins periodonto audinių aprūpinimą reikalingomis medžiagomis bei tinkamą imuninės sistemos funkciją.

Įvairus, visavertis maistas gali aprūpinti organizmą būtinosiomis maistinėmis ir biologiškai aktyviomis medžiagomis. Per dieną mūsų organizmui reikia apie 40 įvairių medžiagų, deja, nėra nei vieno maisto produkto, turinčio savo sudėtyje jų visų. Taigi, svarbu valgyti labai įvairių maisto produktų, ypač daug šviežių daržovių, vaisių – puikaus vitaminų ir mineralų šaltinio. Tyrimai rodo, kad daugelio šalių, tarp jų ir Lietuvos, gyventojai maitinasi nevisaverčiu maistu, per mažai valgo šviežių daržovių bei vaisių. Didelė dalis gyventojų perka paruoštą vartoti maistą, nepaisydami, kad pats sveikiausias ir biologiškai vertingiausias yra šviežias, tik ką pagamintas maistas. Šiandieninės maisto gamybos technologijos bei sintetinių konservantų ir kitų maisto priedų panaudojimas leidžia gaminti įvairius maisto produktus, kurie išsilaiko nesugedę pakankamai ilgą laiką. Tačiau taip produktai dirbtinai pasendinami, ir jų biologinė vertė sumažėja. Pastoviai valgant tokį maistą, anksčiau ar vėliau galima pajusti organizmui ar atskirų organų veiklai būtinų medžiagų stygiaus simptomų. Įvairiuose mokslo šaltiniuose teigiama, kad būtent vitaminai bei mineralai, kurie yra neatsiejama subalansuotos mitybos dalis, gali lemti ir periodonto – dantenų ir kitų dantį palaikančių struktūrų – sveikatos būklę.

Pixabay.com nuotr.

Į šiuos dalykus būtina atkreipti dėmesį

Žmonės su negalia, planuodami savo pilnavertę mitybą, turėtų žinoti šiuos dalykus:

 • Neįgalūs žmonės dažnai kenčia dėl mitybos nepakankamumo. Dažnai jų organizmas stokoja vitaminų A, B, C, E, karotino, geležies, folio rūgšties. Jie dažnai vartoja mažai baltymų, geležies, vitaminų, valgo nekaloringą maistą. Pasitaiko, jog didėja vitaminų ir mineralinių medžiagų poreikis, kurį dažnai lemia blogas šių medžiagų įsisavinimas, lėtinės ligos ir vaistų vartojimas.
 • Kadangi neįgalieji dažnai būna mažiau aktyvūs, kartu sumažėja ir energijos poreikis, lėtėja medžiagų apykaita, todėl mityba turi būti tinkamai subalansuota. Joje turi būti mažiau riebalų, daugiau skaidulinių medžiagų, vitaminų ir mineralų.
 • Patartina riboti riebalus, nes tai gali būti aterosklerozės, vėžio, artrito ir kitų ligų priežastis. Racione turi būti apie 20 proc. riebalų (daugiau augalinių bei žuvies).
 • Kaip angliavandenių šaltinį patartina valgyti vaisių, daržovių ir grūdų produktų, kuriuose yra gausu vitaminų, mineralų ir skaidulinių medžiagų. Skaidulinės medžiagos mažina vidurių užkietėjimą bei cholesterolio kiekį kraujyje. Jei sunku kramtyti, patartina valgyti virtas ar šutintas daržoves, vaisius.
 • Neretai neįgaliesiems pasitaiko kalcio kiekio mažėjimas. Dėl to retėja kaulai. Jo būtų galima gauti su pienu, bet daugelis netoleruoja tiek jo, tiek jo produktų. Jei nuo pieno pučia vidurius, galima valgyti lieso sūrio, rauginto pieno produktų.
 • Per dieną rekomenduojama gerti 8 stiklines skysčių, geriausia, kad tai būtų vanduo.
 • Reikėtų valgyti įvairų maistą – daržoves, vaisius ir uogas, nesmulkintų, pilno grūdo maisto produktus, žuvį ir riboti perdirbtos mėsos, raudonos mėsos, druskos ir cukraus kiekius.
 • Nė vienas maisto produktas neturi reikiamo visų maistinių medžiagų kiekio, todėl valgant kuo įvairesnį maistą, bus mažesnė tikimybė, kad kai kurių reikalingų medžiagų pritrūks organizmui ir dėl to atsiras sveikatos sutrikimų.
 • Dažniau rinkitės augalinės, negu gyvūninės kilmės maistą.
 • Rinkitės maisto produktus, turinčius kuo mažiau sočiųjų riebalų, cukraus ir druskos.
 • Perkant maistą patartina rinktis maisto produktus, pažymėtus simboliu ,,Rakto skylutė”. Tai padės lengviau pasirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus ir užtikrinti sveiką mitybą.

 

Daržovės ir vaisiai – jų reikia valgyti daug

Įvairių šviežių daržovių valgymas yra vienas iš paprasčiausių būdų, siekiant pagerinti savo sveikatą ir norint išvengti kai kurių lėtinių ligų. Daržovėse yra vitaminų, mineralinių medžiagų, skaidulinių medžiagų ir kitų organizmui naudingų medžiagų.

Shutterstock nuotr.

Rekomendacijos:

 • Rekomenduojama per dieną suvartoti ne mažiau kaip 400 g daržovių ir vaisių, neįskaitant bulvių.
 • Vartoti įvairių rūšių šviežias daržoves, vaisius ir uogas, taip pat tinka troškintos, šaldytos.
 • Vartoti daugiau daržovių, negu vaisių; ne mažiau kaip pusė iš penkių valgymų turėtų būti daržovės.
 • Ankštinės daržovės, pvz., pupelės, lęšiai, įvairios sėklos, prieskoniai taip pat turi daug maistinių medžiagų ir gali paįvairinti mūsų mitybą.

Apibendrinant galima teigti, jog tiek vitaminai, tiek mineralai yra būtini tinkamai periodonto audinių būklei palaikyti – subalansuota mityba, aprūpinanti organizmą visomis svarbiausiomis medžiagomis, yra būtina dantenų ir kitų dantį palaikančių audinių sveikatai užtikrinti. Nors vitaminai bei mineralai negali padėti išvengti periodonto ligų atsiradimo ar visiškai sustabdyti jų progresavimo, nepakankamas šių medžiagų kiekis žmogaus organizme gali prisidėti prie veiksnių, skatinančių periodonto būklės blogėjimą ar neefektyvaus ligos stabdymo.

DABAR JAU ŽINOTE

 • Dantų apnašas yra pagrindinė periodonto ligų priežastis, todėl taisyklingas dantų valymas šepetėliu du kartus per dieną yra svarbiausia šių ligų profilaktikos priemonė.
 • Dantų „akmenis“ gali nuvalyti tik gydytojas odontologas. Šią procedūrą būtina atlikti reguliariai.
 • Masažuodami dantenas stiprinsite trapias kraujagysles.
 • Valykite dantis minkštu dantų šepetėliu bei dantų pasta, papildyta žolelių ekstraktais ir fluoru.
 • Subalansuota ir įvairi mityba itin svarbi užtikrinant periodonto sveikatą.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?