Šių 5 faktų nežino didelė dalis besilaukiančių

Mūsų gydytojų ir mokslininkų komanda, susibūrus visuomenės švietimo projektui www.virtualusodontologas.lt, ne tik rengia įvairius straipsnius, organizuoja mokymus, bet ir analizuoja, ko dažniausiai nežino įvairios Lietuvos gyventojų grupės. Štai tik ką atlikto tyrimo duomenimis didelė dalis nėščių moterų nežinojo šių svarbių dalybų, apie kuriuos būtina žinoti kiekvienai besilaukiančiajai:

  • Dantis valytis reikia dantų pasta, šepetėliu ir tarpdančių šepetėliu. Nors mes, gydytojai, kartais jaučiamės įkyruoliais vis primindami savo pacientams apie šią trijulę, visgi, mūsų pastangos nėra bereikalingos, nes apie poreikį naudoti jas visas žino tik 71 proc. mūsų apklaustų nėščiųjų. Nors dėl pastos ir šepetėlio naudojimo greičiausiai niekam nekyla klausimų, tarpdančių šepetėlis dar daug kam yra neišbandyta priemonė. Vis dėlto, tam, kad būtumėte ramios dėl savo burnos sveikatos, jį arba dantų siūlą naudoti būtiną. Siūlą rinkitės itin tampriems tarpdančiams, o tarpdančių šepetėlį – platesnėms vietoms. Daugelis mūsų pacientų nustemba, kad vienai burnai išvalyti kartais prireikia kelių skirtingų dantų ir tarpdančių šepetėlių, bet įgudus tai neatims daug laiko, tačiau sutaupys daug finansinių išteklių ir leis išvengti diskomforto, o svarbiausia, padės išlaikyt puikią sveikatą. Toks kokybiškas valymas yra itin svarbus nėštumo metu, kai daugelio odontologinių ligų rizika padidėja, bet pasitelkus tinkamą burnos valymą ir mitybą, sveikus dantis ir dantenas išlaikyti nėštumo metu tikrai galima ir būtina.

 

  • Rekomenduojame dantų pastą su fluoru. Tik 41 procentų nėščiųjų žino, kad įprastu atveju nėščiosioms rekomenduojame dantų pastą su fluoru, nes jų, kaip ir daugelio Lietuvos gyventojų, burnos sveikata yra gana prasta. Dar mažiau, tik 22 proc. jūsų žino, kad suaugusiam žmogui rekomenduojama dantų pasta su 1450 ppm fluoro (apie tai, kiek fluoro yra jūsų dantų pastoje, galite perskaityti ant pastos pakuotės sudėties skyrelyje). Fluoras (fluoridai) yra ta sudėtinė dalis, kuri padeda danties audiniui atsistatyti, sutvirtėti, to ypač reikia, jei nėščioji dažniau užkandžiauja, palepina save saldžiais ar rūgščiais produktais, jei ją pykina.

 

  • Dantų valymui rinkitės minkštą šepetėlį. Nors šį patarimą, atrodo, duodame kiekvienam savo pacientui, tik 55 proc. nėščiųjų renkasi teisingai. Daugelis žmonių mano, kad vidutinis šepetėlis yra vidurys tarp kieto ir minkšto šepetėlio, todėl tinkamas visiems atvejams, tačiau taip nėra, rekomenduojame rinktis minkštą šepetėlį, kuris tiek efektyviai nuvalo apnašą, tiek yra švelnus dantenoms, jų netraumuoja. Kartais pacientės perlenkia lazdą ir į kitą pusę, nėštumo metu dantenoms pasidarius jautresnėms, renkasi itin minkštą šepetėlį, tačiau, jis skirtas tik tam tikroms situacijoms ir kasdienai turėtumėte rinktis jau rekomenduotą – minkštą šepetėlį.

 

  • Rūgštus produktai pažeidžia dantis. Mus, gydytojus, neramina tai, kad tik 18.5 proc. nėščiųjų žino, kad rūgštūs produktai pažeidžia dantis. Rūgšties veikiamas danties paviršius ilgainiui suplonėja, pradeda ryškėti emalio dengiamo danties sluoksnio – dentino ploteliai, tad dantis tampa jautrus, neestetiškas. Galima sakyti, kad tokie dantų pažeidimai – dantų erozijos – yra šio amžiaus liga, nes jas sutinkame vis dažniau. Erozijas sukelia daugybė žmonių mėgstamų produktų: citrusiniai vaisiai, jų sultys, vanduo su citrina, įvairūs vaisvandeniai, gėrimai ir daugelis kitų rūgščių produktų, kuriuos nėščiosios itin mėgsta. Turėtumėte stengtis tokiais produktais nepiktnaudžiauti, o kai juos vartojate, iškart po to nevalykite dantų, kad jų dar labiau nepažeistumėte, geriau burną praskalaukite vandeniu. Ta pati taisyklė galioja ir esant vėmimo epizodams, iškart po jų taip pat galima skalauti burną, o tik praėjus valandai imtis dantų valymo šepetėliu.

 

  • Pagrindinės dantų ėduonies priežastys – nenuvalytas dantų apnašas ir netaisyklinga mityba. Net 51 proc. nėščiųjų mano, kad pagrindinė dantų ėduonies priežastis yra genetika, o 45 proc. tvirtina, kad dėl jų kaltas vitaminų trūkumas. Deja, nors šiems dalykams kaltę dėl prastos burnos sveikatos suversti lengva, už ją labiausiai esame atsakingi patys. Aišku, tiek genetika, tiek vitaminai per tam tikrus mechanizmus turi įtakos bendrai ir odontologinei būklei, tačiau svarbiausia yra tai, ar kasdien du kartus per dieną kokybiškai valote dantis tinkamomis priemonėmis ir ar vengiate cukrumi papildytų produktų, net jei tai ir nėra saldumynas, pavyzdžiui, saldintų pieno produktų, įvairių padažų, kečupo, miltinių produktų ir saldintų gėrimų. Rinkdamiesi subalansuotą, mažai cukraus turinčią mitybą ir tinkamai valydami dantis tikrai galite išlaikyti savo dantis sveikus, net jei jūsų mama ar kita artima giminaitė tvirtina, kad nėštumo metu joms nutiko kitaip.

 

Informaciją parengė: gyd. odontologė Indrė Stankevičienė

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?