Gali būti, kad stengiatės stiprinti imunitetą, bet kenkiate dantims

Turbūt neverta nė sakyti, kad daugybė žmonių, likę namie, valandų valandas praleidžia naršydami savo išmaniuosiuose įrenginiuose. Ar pastebėjote, kiek daug įvairios informacijos šiomis dienomis skelbiama imuniteto stiprinimo klausimais? Pradedant įvairiais sveikatinančių papildų prekiautojais, raginančiais pirkti jų produktus, baigiant įvairiais namų receptais besidalinančiais žmonėmis, kurie tvirtina, kad šis ar anas gaminys tikrai padės sustiprinti imunitetą. Mes, gydytojai, raginame jus būti kritiškais bei atsargiais ir patarimus, kuriuos randate internete, ne visada išbandyti savo kailiu.

Ar žinote, kad net ir tradiciniai, visiems gerai žinomi sveikatinantys receptai, ne visada yra tinkami dantims? Keleta dažniausiai pasitaikančių variantų dalinamės su jumis.

Vanduo su citrina

Šis, atrodytų, niekam nepavojingas gėrimas tapo šių laikų sveikuolių favoritu. Daugybė moterų ir šiek tiek mažiau vyrų, juo pradeda kiekvieną savo rytą, tačiau tik nedaugelis jų žino, kad citrinomis paskanintas vanduo dėl savo rūgštingumo kenkia dantims. Dėl rūgščių poveikio atsiranda eroziniai dantų pažeidimai, emalis tarsi ištirpsta, tad su laiku apsinuogina giliau dantyje esantis dentinas, dantys tampa gelsvesni ir, dažnu atveju, labai jautrūs. Dar blogiau tai, kad po tokio rytinio gėrimo žmonės dažnai tuoj pat imasi valyti dantis ir šį, rūgščių ir taip jau paveiktą, dantų paviršių dar stipriau pažeidžia. Internete galima rasti patarimų tokius gėrimus pašildyti, gerti per šiaudelį ar tuoj pat po vartojimo skalauti burną vandeniu, kad sumažinti rūgščių poveikį, tai išties gali sušvelninti situaciją, bet ne tiek, kad galėtumėte šiuos gėrimus vartoti nuolat, verčiau dieną pradėkite su natūralaus vandens stikline.

Naminės sultys

Kad sultys iš pakuotės nėra sveikos, žino visi, bet kad rekomenduojama tik retkarčiais vartoti ir namie spaustas – dažnas net nenori girdėti. Mūsų prieš kelis metus atliktas tyrimas rodo, kad namines sultis geria daugybė lietuvių ir tikrai daug jų kenčia nuo tų pačių, anksčiau aprašytų dantų erozijų ir dantų ėduonies. Beje, mums pritars ir kitų sričių gydytojai, kad natūralų obuolį valgyti sveika, tuo tarpu iš jo išspaudus sultis, vertė gerokai sumažėja.

Arbata

Jausdami pirmuosius peršalimo simptomus ar tiesiog profilaktiškai nuolat gurkšnojate arbatą – puiku, bet jei į šią arbatą įdėjote bent žiupsnelį cukraus, savo burnos sveikatai jau darote žalą. Vienas greičiausių dantų „gadinimo“ būdų yra nuolatos juo „skalauti“ pasaldintuose skysčiuose, kurie puikiai pasiekia dantis iš visų pusių. Kuo dažniau tai darote – tuo labiau dantis pažeidžiate. Pakeitę tik vieną įprotį – atsisakę šių gėrimų saldinimo, ženkliai prisidėsite prie savo burnos sveikatos išsaugojimo, tik šio cukraus arbatoje nekeiskite į šokoladinį saldainį prie jos. Nesaldinta žalia ar juoda arbata galite mėgautis drąsiai!

Įvairūs mišiniai

Retas žmogus neturi savo mėgstamo sveikatinančio mišinio recepto. Imbieras su citrina ir cukrumi, svarainiai su cukrumi ir daugelis kitų receptų – visi jie, jei pasaldinote, gali turėti nepageidaujamą poveikį dantims. Kaip jį sumažinti? Tokį mišinį valgykite retkarčiais, o ne kaskart priėję prie šaldytuvo, dar geriau, jei tą šaukštą mėgiamo mišinio valgysite pagrindinio valgio metu, o po jo dantis praskalausite vandeniu. Na, o jei tokį mišinį dar esate pagardinę rūgščiais produktais, papildomai galioja tos pačios taisyklės, kaip ir vartojant vandenį su citrina: iškart po to nevalykite dantų šepetėliu. 

Medus

Nagrinėjant mokslinę literatūrą susiduriama su problema, kad tikrasis medaus poveikis burnos sveikatai dar nėra išaiškintas. Viena aišku, kad medus greičiausiai pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, skatina žaizdų gijimą, gali palengvinti burnos sausumo simptomus, tačiau mokslininkai, tiriantys dantų ėduonies priežastis ragina medų rekomenduoti atsargiai. Tai reiškia, kad medus, be abejo, bus daug sveikesnis nei įprastas desertas ar tinkamesnis balto cukraus pakaitalas dėl savo vertingų savybių, tačiau vartojant jį turite laikytis tų pačių taisyklių, kaip valgydami saldumynus: nevartokite jo dažnai (pastoviai negurkšnokite juo saldintų gėrimų, nelaižykite šaukštelyje), po vartojimo būtinai skalaukite burną vandeniu, o du kartus per dieną kokybiškai valykite dantis.

Straipsnį parengė:

gyd. odontologė Indrė Stankevičienė

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?