Svarstote apie dantų balinimą – štai, ką turite žinoti

Shutterstock nuotr.

Šiuolaikiniame pasaulyje socialiai priimtina turėti baltus dantis. Vyrauja nuomonė, kad kuo dantys baltesni, tuo jie yra gražesni. Tačiau gamtoje žmonių dantys natūraliai retai kada būna tikrai balti, todėl daugelis žmonių domisi dantų balinimo galimybėmis ar jas išnaudoja. O kai yra paklausa, yra ir pasiūla. Gamintojai siūlo įvairias dantų balinimo priemones, tuo tarpu, gydytojai odontologai apie dantų balinimą turi labai įvairias nuomones: nuo visiško prieš iki visiško už.

Atsiminkite keletą svarbių faktų:

  • dantų balinimas dantų sveikesniais nepadaro,
  • dantų pastos dantų nebalina,
  • dantų restauracijos (plombos, vainikėliai, tiltai) nebąla,
  • dantis balina tik specialios cheminės medžiagos, kurių irimo produktai skverbiasi į dantį ir ardo dideles pigmentų molekules,
  • galutinio balinimo rezultato neįmanoma prognozuoti,
  • balinimo efektas yra grįžtamas.

Ar dantų balinimas kenkia? Ir taip, ir ne. Iš vienos pusės cheminės dantų balinimo medžiagos ardo organines kietųjų danties audinių dalis, pašiurkština danties paviršių, dirgina danties pulpą. Iš kitos pusės – tiek danties šiurkštumas, tiek pulpos dirginimas yra laikinas ir negrįžtamų pakitimų dažniausiai nesukelia. Viskas priklauso nuo to, ar tikrai yra laikomasi balinimo taisyklių ir nuorodų.

Prieš dantų balinimą visuomet apsilankykite pas gydytoją odontologą. Dantys ir dantenos turi būti sveiki. Papasakokite odontologui ir apie bendras ligas, kuriomis sergate, dantų traumas, kurias patyrėte, buvusį ortodontinį gydymą, gyvenimo būdą (rūkymą, piktnaudžiavimą alkoholiu, dažną arbatos, raudono vyno, kavos vartojimą).  Tai irgi gali turėti įtakos dantų balinimo (ar nebalinimo) pasirinkimui.

Dantų balinimo būdą: namie ar kabinete – parinks odontologas pagal dantų būklę ir jūsų pageidavimus bei galimybes. Gydytojas odontologas paaiškins, kaip ir kiek laiko saugu balinti dantis individualiu atveju.

Visuomet laikykitės dantų balinimo instrukcijų: balinimo medžiagos koncentracijos, laikymo ant dantų trukmės, kiek dienų galima balinti ir kas kiek laiko galima kartoti procedūrą, kai dantys vėl pradeda tamsėti. Tai leis atlikti dantų balinimą saugiai ir maksimaliai efektyviai, kiek tai leidžia kiekvienas atvejis.

Net ir laikantis instrukcijų dantys ir dantenos dažniausiai tampa jautresni. Šis jautrumas netrukus praeina, baigus dantų balinimo procedūras

Svarbiausia! Niekada neužsiimkite dantų balinimo saviveikla. Dantų emalis yra neatsinaujinantis audinys – priešingai negu plaukai, nagai, oda ar gleivinė. Jei pakenksite danties emaliui – tai bus visam likusiam gyvenimui.

 

Informaciją parengė:

Dr. Rūta Bendinskaitė

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?