Ar balti dantys = sveiki dantys?

Shutterstock nuotr.

Burnos sveikata, t.y. dantų, dantenų, gleivinės, seilių liaukų būklė – turi įtakos virškinimo sistemos veiklai, bendrai sveikatai bei psichologinei būklei. Dantys yra geriausiai žmogaus matomi burnos organai. Kai matomos ertmės („skylės“) dantyse, tuomet nekyla klausimų: problema yra ir ją reikia spręsti –  gydyti dantis. Bet kaip dėl dantų spalvos? Ar gelsvi dantys yra nesveiki? Ar juodas taškelis ant danties jau liga, kurią reikia gydyti? Ar tik balti dantys yra sveiki?

  1. Natūraliai dantų spalvą lemia dentinas. Jo spalva gali būti nuo geltonos iki rudos. Kiekvieno žmogaus dantų spalva yra nulemta genetiškai, o žmogui senstant, dantys tamsėja. Tad tiek šviesūs, tiek tamsūs dantys gali būti sveiki.
  2. Kuo storesnis sveiko emalio sluoksnis dengia dentiną, tuo dantys atrodo šviesesni. Kuo emalis labiau mineralizuotas, tuo jis skaidresnis ir pro jį geriau prasišviečia tamsesnis dentinas. Žmogui senstant emalis plonėja ir labiau mineralizuojasi, vadinasi dantys atrodo tamsesni. Tai nė kiek nėra susiję su dantų sveikata.
  3. Žmogaus dantų emalis su amžiumi ne tik dėvisi, mineralizuojasi, bet ir prisigeria pigmentų iš maisto, gėrimų, vaistų ar nuo rūkymo. Tai dar viena priežastis, kodėl dantys tamsėja. Nuo tokių pat pigmentų nusidažo ir dantų restauracijų (plombų, vainikėlių) kraštai, danties normalios anatomijos nelygumai, sutrikusios emalio mineralizacijos plotai. Žinoma, tamsus gali būti ir ėduonies pažeistas ar negyvas dantis.
  4. Baltos dėmės ant dantų rodo prastesnę emalio mineralizaciją. Tai gali būti emalio vystymosi sutrikimai arba ėduonies pradžia. Vadinasi, ir balti dantys gali būti pažeisti ir reikalingi gydymo.
  5. Ėduonies pažeista danties sritis ar dantis gali būti tiek tamsus (pageltęs, rusvas, pajuodęs), tiek baltas. Tik gydytojas odontologas gali profesionaliai įvertinti danties būklę ir nustatyti diagnozę. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, dantų ėduonimi serga apie pusę pasaulio žmonių. Lietuvoje, įvairių šaltinių duomenimis, ėduonies pažeistų dantų turi iki 100 procentų žmonių. Kiekvienas turi būti atsakingas už savo dantų sveikatą. Svarbu suprasti, kad pas gydytoją odontologą dantis reikia pasitikrinti profilaktiškai, o namie tinkamai juos prižiūrėti.

Informaciją parengė:

dr. Rūta Bendinskaitė

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?