Blogas burnos kvapas – kaip jo išvengti

Manoma, kad kas antras suaugęs skundžiasi didesnio ar mažesnio laipsnio nemaloniu kvapu iš burnos. Dažniausiai nemalonų kvapą atranda ne pats žmogus, o aplinkiniai, nes nosies receptoriai pripranta prie nuosavo kvapo. Kad pašalinti nemalonų kvapą iš burnos, žmonės išleidžia daugybę pinigų tirpalams burnai skalauti, burnos dezodorantams.

Kodėl atsiranda blogas burnos kvapas?

Nemalonaus kvapo priežastis dažnai randama burnoje. Dažniausiai tai bloga burnos higiena, periodonto ligos, didelės  ėduonies ertmės, rečiau: pūliavimas iš burnos audinių, burnos sausumas, maisto susikaupimas tarpdančiuose, netinkamai uždėtos plombos, nenuvalyti protezai, nekontroliuojamas mikroorganizmų susikaupimas ant liežuvio nugarėlės, gerklės infekcijos, burnos vėžiniai susirgimai, dieta. Dėl įvairių priežasčių sumažėjus seilėtekiui, atsiranda geresnės sąlygos mikroorganizmų kaupimuisi ant dantų, minkštųjų audinių, protezų, tuo pačiu specifinio burnos kvapo atsiradimui.

Periodonto ligoms blogas burnos kvapas ypač būdingas

Periodonto ligas visada lydi blogas burnos kvapas, kurio priežastis – nekontroliuojamas  specifinių mikroorganizmų dauginimasis ir kraujo ląstelių yrimas. Tada išsiskiria dvokūs sieros junginiai. Paūmėjus periodonto patologijai, didėja lakių sieros junginių išsiskyrimas. Sergant periodontitu, dantenų skystyje randami sieros vandenilis, aromatiniai aminai, amoniakas, šlapalas. Įrodyta, kad dvokių junginių buvimas seilėse yra periodonto ligos aktyvumo rodiklis. Progresuojant periodonto ligoms, didėja periodonto kišenių gylis, tuo pačiu gerėja sąlygos mikroorganizmų dauginimuisi bedeguoninėje aplinkoje. Ypač nemalonus specifinis burnos kvapas atsiranda pūliuojant iš periodonto kišenių ar sergant nekrozine periodonto liga. Specifinis kvapas burnoje atsiranda kai be periodonto ligos sergama ir sisteminėmis ligomis.

Blogas burnos kvapas gali įspėti apie bendros sveikatos būkles

Lakios organinės medžiagos iškvepiamos per burną gali suteikti informaciją apie normalias ar pakitusias organizmo funkcijas. Kvapas iš burnos padeda diagnozuoti eilę susirgimų tokių kaip sifilis, karcinomos, diabetas, kepenų ligos, sinusitai. Sergant vėžiniais susirgimais, jiems išopėjus, ar prasidėjus antrinei infekcijai atsiranda blogas kvapas. Dažni nusiskundimai būna po radioterapijos, chemoterapijos, imunosupresinio gydymo, esant audinių pažeidimams po spindulinio gydymo. Dėl sisteminės patologijos atsiranda burnos sausumas, audinių nekrozė, bendras nusilpimas, bloga burnos ir viso kūno higiena ir blogas kvapas iš burnos. Žinomas fetor hepaticus – dėl kepenų detoksikacijos funkcijos pakitimų, ureminis kvėpavimas – žuvies kvapas – dėl šlapalo skylimo seilėse, acetoninis kvėpavimas būdingas sergantiems cukralige.

Blogą burnos kvapą sukelia ir kiti veiksniai

Medikamentai gali sukelti būkles, lemiančias blogo kvapo atsiradimą. Pacientams, naudojantiems fenotoiną, ciklosporinus, kalcio blokatorius (nefedipiną) gali vystytis dantenų hiperplazija, dėl ko pasidaro labai sunku palaikyti gerą burnos ertmės higieną, vystosi uždegimas ir nemalonus kvapas iš burnos. Ilgalaikis gydymas sulfanilamidais ir sierą turinčiais, hipoglikeminiais preparatais taip pat sukelia nemalonų kvapą iš burnos.

Su amžiumi nemalonus kvapas iš burnos didėja, tai siejama su seilėtekio sumažėjimu bei burnos mikroorganizmų amžiniais pakitimais. Alkoholis, rūkymas, pastovus kvėpavimas per burną taip pat turi įtakos nemalonaus kvapo didėjimui.

Kaip atsikratyti blogo burnos kvapo?

Nemalonaus kvapo gydymas turėtų prasidėti nuo geros burnos priežiūros: Taisyklingo burnos audinių valymo, nuvalant visų dantų visus paviršius, neužmirštant tarpdančių išvalymo tarpdančių šepetėliais ir siūlais, pastovaus tiek neišimamų, tiek išimamų protezų valymo. Reikia nuvalyti ne tik dantis, dantenas, bet ir mikroorganizmų sankaupas tarp liežuvio sienelių, periodonto kišenėse. Vaikų, jaunų, sveikų žmonių geriausias burnos skalavimo skystis yra vanduo.

Taip pat galima naudoti kramtomąją gumą be cukraus, burną dezodoruojančias pastiles, tačiau visų skalavimų tirpalų ir pastilių, dezodorantų poveikis nėra ilgalaikis. Būtina, jei įmanoma, šalinti priežastį, sukėlusią nemalonų kvapą iš burnos. Žinotina, kad bet koks gydymas didinantis seilėtekį, liežuvio judesius, mažina blogą kvapą iš burnos.

Informaciją parengė:

Prof. Alina Pūrienė

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?