Dažniausia pasaulio liga: ar žinote, kas ją sukelia

Turbūt nereikia nė sakyti, kad žmogui dantys skirti ne tik pirminėms funkcijoms, bet ir kalbėti, šypsotis, o neprižiūrėta burna – tai tiesus kelias į skausmą ir kitas problemas. Neįgalieji, anksti netekę dantų, susiduria su mitybos problemomis, o dėl kamuojančio skausmo, dažnai tampa irzlūs, sunerimę, kartu blogėja ne tik jų, bet ir jų globėjų gyvenimo kokybė.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad sužinoję daugiau apie burnos ligas, galėsite geriau pasirūpinti ne tik savo, bet ir savo globojamų asmenų burnos sveikata, todėl kviečiame nuosekliai skaityti mūsų keturių paskaitų kursą.

Nors visiems žmonėms dantų ėduonies priežastys yra tos pačios, negalia gali sudaryti papildomas sąlygas, dėl kurių rizika sirgti šia liga padidėja.

Blogesnė burnos sveikata dažniausiai neįgaliuosius vargina dėl šių priežasčių:

  • Daugeliui asmenų sunku ar neįmanoma atlikti tikslingus rankų judesius, todėl sunku tinkamai išsivalyti dantis, ant jų lieka apnašo, sukeliančio dantų ėduonį.
  • Jei negalia yra sukelta ar ją lydi lėtinės ligos, tai gali paveikti asmens seilių kiekį, jų sudėtį, taip pat imuniteto reakcijas, dėl šių veiksnių dėmesys burnos priežiūrai turi būti dar didesnis.
  • Jei dėl negalios reikia pastoviai vartoti įvairius vaistus, jie gali tiesiogiai skatinti dantų ėduonies ir kitų burnos ligų atsiradimą ar progresavimą.
  • Jei reikalinga speciali mityba, taip pat turite būti atidesni. Maistas, kuris yra gausus greitai skaidomų angliavandenių, lipnus, taip pat, jei reikalinga valgyti dažnai ir po truputį – tai tiesus kelias į dantų pažeidimus.

 

Greta šių egzistuoja ir kitos priežastys lemiančios itin sunkią daugelio neįgaliųjų būklę. Pavyzdžiui, tėvams ar globėjams sunku susitarti su neįgaliuoju, kad būtų išvalyti jo dantys. Tokiu atveju svarbu, kad dantų valymas būtų itin nuoseklus, taptų įpročiu, nebestebintų neįgaliojo, o tam patartina dantis pradėti valyti ankstyvoje vaikystėje, išdygus vos pirmam dantukui. Jei jūs globojate jau suaugusį asmenį ir turite sunkumų valant dantis, išbandykite naujus valymo būdus, pavyzdžiui, kartu su neįgaliuoju išsirinkite naują dantų šepetėlį, ar pasirinkite kitokį nei jau turimas dantų šepetėlio tipą – pavyzdžiui, mechaninį. Jei galvojate, kad mechaninio šepetėlio vibracija trikdys neįgalųjį, leiskite jam jį kurį laiką tiesiog pasinešioti rankoje. Taip pat galite pirma išsirinkti vibruojantį vaikiško tipo šepetėlį, kurio vibracija bus švelnesnė. Svarbiausia jūsų užduotis – kad ir kaip jaustumėtės išvargę ar nusivylę, nenumokite ranka į dantų valymą ir jo neapleiskite, nes atsiradusios burnos ligų komplikacijos neabejotinai paveiks visos šeimos ar kitos aplinkos, kurioje gyvena neįgalusis, gyvenimo kokybę.

Pirmame straipsnyje papasakosime jums apie dažniausią dantų ligą pasaulyje – dantų ėduonį bei aptarsime kas yra dantų erozijos.

 

Verta gerai suprasti odontologines ligas

Odontologinės ligos yra sudėtingos ir daugialypės, o kad jų išvengtumėte, svarbu suprasti danties sandarą ir esminius dantį ardančius procesus. Kad galėtumėte aiškiai įsivaizduoti, kas vyksta skirtinguose danties sluoksniuose, primename, kad matoma danties dalis vadinama vainiku, o esanti kaule – šaknimi. Tuo tarpu, jei dantį perpjautume vertikaliai taip, kad matytume visas jo dalis, galėtume išskirti emalį, dentiną ir pulpą, dažnai populiariai vadinama tiesiog „nervu“.

 

Tai kas gi tas ėduonis?

Dantų ėduonis, kariesas, kariozinė dėmė, ertmė ar tiesiog skylė dantyje – visi šie pavadinimai reiškia tą patį – procesą, kurio metu, veikiant mikroorganizmams, gyvenantiems ant danties likusiose nenuvalytose apnašose, ardomi danties audiniai.

Dantų ėduonis – tai ne tik matomos ertmės dantyje, bet ir įvairių spalvų dėmės – ypač baltos ir šiurkščios. Šios dėmės rodo aktyvią ligos eigą. Svarbu žinoti, kad balta, šiurkšti dėmė, atsiradusi ant danties, dažniausiai reiškia aktyviai progresuojantį ėduonį, bet, kol ši dėmė neištrupa ir netampa ertme, dažniausiai užtenka tik profilaktikos priemonių ir jos progresavimą galima visiškai sustabdyti (apie priemones pasakosime trečioje paskaitoje), išvengiant danties gręžimo ir plombavimo. Jei danties ėduonies procesas sustoja, šios dėmės iš baltų tampa rusvomis, rudomis ar visai juodomis ir tokios gali likti visą žmogaus gyvenimą, tačiau svarbu, kad gydytojas reguliariai jas apžiūrėtų ir įsitikintų, kad šios dėmės yra „sandarios“, be ertmių. Tai turėtų būti ir tarp jūsų išsikeliamų sveikatos tikslų – kad, nepaisant dabar esančios burnos sveikatos būklės, ji stabilizuotų ir esami pažeidimai nebeprogresuotų. Mokslas jau yra aiškiai įrodęs, kad tai pasiekti – visiškai įmanoma.

Kai danties paviršiuje atsiranda ertmė – tai jau pažengusi ir uždelsta būklė, kuriai būtinas gydymas užplombuojant dantį. Svarbu žinoti, jog nepakeitus dantų valymo įpročių ir mitybos, net ir užplombuotą dantį toliau veiks nepalankūs veiksniai ir dantų ėduonis toliau pažeis audinius šalia plombuotų paviršių ar net suprotezuotuose dantyse.

 

Kodėl prasideda dantų ėduonis?

Pagrindinės priežastys, kodėl išsivysto dantų ėduonis yra dantį dengiančios nenuvalytos apnašos ir į burną patenkantys įvairaus pavidalo angliavandeniai. Net jei kasdien valote savo prižiūrimo neįgalaus asmens dantis du kartus, kai kurios burnos vietos gali būti sunkiai pasiekiamos ir būtent ten rasis naujas ėduonis, todėl bendradarbiaukite su savo odontologu, domėkitės, kaip ir kokiomis priemonėmis geriau pasiekti šias sudėtingas vietas. 

Kalbant apie dantims kenksmingus cukrus, reikia pabrėžti, kad net ir tie žmonės, kurie mano, kad saldumynų vartoja visai nedaug, jų gauna su kaupu – įvairių padažų, miltinių patiekalų, gėrimų pavidalu. Neįgaliųjų mitybą tinkamai subalansuoti dar sunkiau, nes dauguma jų turi ypatingų poreikių, tačiau tikrai verta tai pabandyti daryti, nes galite ženkliai prisidėti prie sveikatos palaikymo.

Kalbant apie genetikos ar vitaminų trūkumą, žmonės jų poveikį dažnai pervertina ir svarbiausios priežastys, visgi, lieka neteisingas dantų valymas ir mityba.

 

Kokia yra danties pažeidimo eiga

Ėduonis prasideda danties emalyje ir pradžioje matosi tik dėmė – jokios ertmės dantyje nėra. Tokį pažeidimą dar galima sustabdyti tinkamomis profilaktinėmis priemonėmis.

Jei atsiradus ėduonies dėmei nėra imamasi papildomų profilaktikos priemonių ir nekeičiami kasdieniai įpročiai, ši dėmė progresuoja ir tirpsta ne tik emalis, bet prasideda ir gilesnių audinių pažeidimas – tokį dantį jau tenka gręžti ir plombuoti.

Laiku negydant danties ir pažeidimui dantyje didėjant, galiausiai pažeidžiama ir vidinė danties dalis – pulpa, o tada jau prireikia sudėtingo ir brangaus danties kanalų gydymo, kurį ne visada pavyksta atlikti neįgaliesiems, juk didelė dalis jų gydosi bendrinėje nejautroje.

 

Shutterstock nuotr.

 

Ar skausmas yra patikimas simptomas vertinant dantų būklę?

Shutterstock nuotr.

Ėduonies pažeistas dantis nebūtinai turi skaudėti, todėl kreiptis į gydytoją reikia ne tik tuomet, kai atsiranda simptomai, bet ir profilaktiškai ar matant pakitimus dantų paviršiuose. Net jei neįgalusis netoleruoja ir įprastos profilaktinės apžūros, jums ir jam praverstų reguliariai atvykti pas savo odontologą, drauge pratintis prie supančios aplinkos, kur, jai tapus pažįstamai, gali pavykti atlikti kai kurias, kad ir profilaktines procedūras. Be to, net jei nieko nepavyktų atlikti, turėsite galimybę individualiai aptarti esamą situaciją ir tai, kaip ją pagerinti jums prieinamais būdais.

 

Dantų erozijos – XXI amžiaus liga

Šiai dienai svarbu aptarti ir dar vieną būklę – dantų erozijas. Tai dantų pažeidimas, kai dėl tiesioginio rūgščių poveikio tirpsta danties audinys. Žmogus gali pastebėti, kad jo dantys nudilo, atsirado dantų jautrumas. Dažnai tai būna dantų erozijos, nors tikrąją priežastį gali nustatyti tik gydytojas odontologas. Su laiku šie pažeidimai darosi vis ryškesni, nes sumuojasi įvairus poveikis dantims: rūgščių vartojimas, trynimas dantimis, šepetėliu, kramtymas ir kita. 

Rūgštys gali pasiekti dantis keliais būdais:

  • Esant gastroezofaginiam refliuksui („kylant rūgštims”) ar vemiant, kai dantis pasiekia skrandžio rūgštis
  • Dažnai vartojant rūgščius ar gazuotus produktus. Reikėtų prisiminti, kad rūgštūs produktai gali dirginti ir pačią burnos gleivinę, ypač, jei ji jautresnė, mažiau apsaugoma seilių.

 

Erozijas sukelia daugybė maisto produktų

Ar jums įdomu sužinoti, kurie produktai sukelia dantų erozinius pažeidimus? Štai dažniausi iš jų:

  • vaisių sultys (tiek natūralios, spaustos namuose, tiek įvairiai supakuotos ir pagamintos),
  • vanduo su citrina,
  • vaisinė arbata,
  • įvairūs vaisiai,
  • fermentuotos daržovės (pavyzdžiui, rauginti kopūstai, agurkai),
  • gazuoti gėrimai,
  • sportiniai gėrimai.

 

Kai kurių produktų, pavyzdžiui, vaisių, fermentuotų daržovių, tikrai nepatariame atsisakyti, nes jie teikia žmogaus organizmui naudą, tačiau turite žinoti, kad po tokių produktų vartojimo valandą laiko neturėtumėte valyti dantų, kad nepašalintumėte suminkštėjusių danties audinių. Tuo tarpu kitus išvardintus produktus: gazuotus gėrimus, sportinius gėrimus, vandenį su citrina, vaisinę arbatą siūlytume riboti ar keisti žalia ar juoda arbata be cukraus, o geriausia, vandeniu. Įrodyta, kad natūralios sultys nėra tinkamas pasirinkimas siekiant maitintis sveikai, tad jas taip pat siūlome keisti alternatyvomis. 

Kalbant apie gazuotą vandenį, jo rūgštingumas nėra toks kenksmingas kaip kitų išvardintų gėrimų, bet didesnis nei įprasto vandens, todėl siūlome dažniau rinktis paprastą vandenį.

Šiame straipsnyje aptarėme kas yra dantų ėduonis ir dantų erozijos.

NUO ŠIOL JŪS ŽINOTE, KAD:

  • Dantų ėduonis pasireiškia įvairių spalvų dėmėmis ir ertmėmis dantų paviršiuose.
  • Dantų apnašas ir netaisyklinga mityba, ypač ta, kurioje gausu cukrų, yra pagrindinės priežastys, sukeliančios dantų ėduonį.
  • Ėduonį gali sukelti ne tik baltas cukrus, bet ir paslėptas cukrus įvairiuose produktuose.
  • Žmonės linkę pervertinti genetikos, vitaminų trūkumo reikšmę dantų ėduonies išsivystymui.
  • Kol ėduonis yra tik emalyje ir nėra ištrupėjusio dantų audinio ertmės, jį galima sustabdyti profilaktinėmis priemonėmis.
  • Kai danties paviršiuje atsiranda ertmė, tokį dantį jau būtina gydyti – išvalyti ir plombuoti.
  • Nekeičiant kasdienių mitybos ir dantų valymo įpročių, ėduonis toliau gali vystytis ir jau gydytuose, užplombuotuose ar net suprotezuotuose dantyse.
  • Skausmo nebuvimas nėra patikimas rodiklis galvoti, kad dantys yra sveiki.
  • Pagrindinės dantų erozijų priežastys yra rūgštus maistas ir skrandžio rūgštis patenkanti ant dantų.
  • Po rūgščių produktų vartojimo valandą nevalykite dantų.
  • Dantų erozijų pagrindiniai požymiai: dantų nudilimas ir jautrumas.

 

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?