Dažniausia pasaulio liga: ar žinote, kas ją sukelia

Turbūt nereikia nė sakyti, kad žmogaus dantys svarbūs ne tik kramtymui, bet ir kalbai, išvaizdai. Neprižiūrėta burna – tai galima stipraus skausmo bei su juo susijusių problemų priežastis. Neįgalieji, anksti netekę dantų, susiduria su mitybos keblumais, o dėl kamuojančio skausmo dažnai tampa irzlūs, kartu blogėja ne tik jų, bet ir jų globėjų gyvenimo kokybė.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad sužinoję daugiau apie burnos ligas, galėsite geriau pasirūpinti savo bei globojamų asmenų burnos sveikata. Kviečiame nuosekliai skaityti mūsų paruoštą keturių paskaitų kursą.

Nors visiems žmonėms dantų ėduonies priežastys yra tos pačios, negalia gali sudaryti papildomas sąlygas, dėl kurių rizika sirgti šia liga padidėja.

Negalia gali sudaryti papildomas sąlygas, dėl kurių rizika sirgti dantų ėduonimi padidėja:

· Daugeliui asmenų sunku ar neįmanoma atlikti koordinuotų rankų judesių, todėl sudėtinga tinkamai išsivalyti dantis, ant jų lieka daugiau apnašo, sukeliančio dantų ėduonį.

· Jei neįgalusis serga lėtinėmis ligomis, dėmesys burnos priežiūrai turi būti dar didesnis. Lėtinės ligos gali paveikti seilių kiekį, jų sudėtį ir imunines reakcijas.

· Jei dėl negalios tenka nuolat vartoti įvairius vaistus, jie gali tiesiogiai skatinti dantų ėduonies ir kitų burnos ligų atsiradimą ar progresavimą.

· Jei reikalinga speciali mityba, taip pat turite būti atidesni. Maistas, kuriame yra gausu cukraus, lipni jo konsistencija, dažnas valgymas mažais kiekiais taip pat gali lemti dantų pažeidimus.

Greta minėtų priežasčių egzistuoja ir kitos, lemiančios itin sunkią daugelio neįgaliųjų būklę. Pavyzdžiui, tėvams ar globėjams sunku susitarti su neįgaliuoju, kad būtų tinkamai išvalyti jo dantys. Tokiu atveju svarbu, kad dantų valymas taptų įpročiu jau ankstyvoje vaikystėje, negąsdintų neįgaliojo. Todėl patartina dantis nuosekliai pradėti valyti vos išdygus pirmajam dantukui. Jei jūs globojate jau suaugusį asmenį ir susiduriate su sunkumais valant dantis, išbandykite naujus valymo būdus. Galite kartu su neįgaliuoju išsirinkti naują dantų šepetėlį ar pasirinkti kitokį nei jau turimą dantų šepetėlio tipą, pavyzdžiui, elektrinį. Jei galvojate, kad elektrinio šepetėlio vibracija trikdys neįgalųjį, leiskite globotiniui kurį laiką jį tiesiog pasinešioti rankoje. Taip pat pirma galite išsirinkti elektrinį vaikišką dantų šepetėlį – jo vibracija bus švelnesnė. Svarbiausia Jūsų užduotis – kad ir kaip jaustumėtės pavargę ar nusivylę, nepasiduokite ir neapleiskite neįgaliojo dantų valymo. Atsiradusios burnos ligos bei jų komplikacijos neabejotinai paveiks visos aplinkos, kurioje gyvena globotinis, gyvenimo kokybę.

Pirmame straipsnyje papasakosime Jums apie dažniausią dantų ligą pasaulyje – dantų ėduonį. Taip pat aptarsime, kas yra dantų erozijos.

 

Verta gerai suprasti odontologines ligas

Odontologinės ligos yra sudėtingos ir daugialypės. Norėdami jų išvengti, turite suprasti danties sandarą ir esminius dantį ardančius procesus. Kad galėtumėte aiškiai įsivaizduoti, kas vyksta skirtinguose danties sluoksniuose, primename, kad matoma burnoje danties dalis vadinama vainiku, o esanti kaule – šaknimi. Jei dantį perpjautume išilgai taip, jog matytume jo vidų, galėtume išskirti emalį, dentiną ir pulpą, paprastai vadinamą „danties nervu“.

 

Kas yra ėduonis?

Dantų ėduonis, kariesas, kariozinė dėmė, ertmė, „skylė“ dantyje – visi šie pavadinimai reiškia tą patį. Tai procesas, kai ant dantų likusiose nenuvalytose apnašose veikiantys mikroorganizmai ardo danties audinius.

Dantų ėduonis – tai ne tik aiškiai matomos ertmės dantyje, bet ir įvairių spalvų dėmės – ypač baltos ir šiurkščios. Svarbu žinoti, kad tokia dėmė, atsiradusi ant danties, dažniausiai reiškia aktyviai progresuojantį ėduonį. Kol ši dėmė nepradeda trupėti ir netampa ertme, dažniausiai užtenka tinkamų profilaktikos priemonių ir jos progresavimą galima visiškai sustabdyti. Sustojus ėduonies progresavimui, šios dėmės iš baltų tampa rusvomis, rudomis ar visai juodomis ir tokios gali likti visą žmogaus gyvenimą. Svarbu, kad odontologas reguliariai tikrintų šias dėmes ir įsitikintų, kad jos yra stabilios ir neatsirado ertmės.

Kai danties paviršiuje jau atsiranda ertmė – tai reiškia pažengusį ėduonį, kuriam gydyti būtinas danties plombavimas. Svarbu žinoti, jog nepakeitus dantų valymo įpročių ir mitybos, net ir užplombuotą dantį toliau veiks apnašose esantys mikroorganizmai bei pažeis jį šalia plombų ar dantų protezų.

Kodėl prasideda dantų ėduonis?

Pagrindinės priežastys, kodėl išsivysto dantų ėduonis yra dantį dengiančios nenuvalytos apnašos ir į burną patenkantys angliavandeniai (cukrus ar miltiniai produktai). Net jei valote neįgalaus asmens dantis du kartus per dieną, kai kurios burnos vietos gali būti sunkiai pasiekiamos ir būtent ten gali atsirasti ėduonis. Todėl bendradarbiaukite su savo odontologu bei pasidomėkite, kokiomis priemonėmis šie paviršiai gali būti geriau išvalomi.

Svarbu pabrėžti, kad netgi tie žmonės, kurie mano, kad saldumynų vartoja labai mažai, dažnai gauna didelį kiekį cukraus iš kitų maisto produktų: įvairių padažų, miltinių patiekalų, gėrimų. Neįgaliųjų mitybą tinkamai subalansuoti dar sunkiau, nes dauguma jų turi ypatingų poreikių. Vis dėlto, verta pabandyti, nes galite ženkliai prisidėti prie savo globotinio sveikatos palaikymo.

Daugelis žmonių neteisingai mano, kad dantų ėduonis dažnai atsiranda daugiausiai dėl genetikos ar trūkstamų vitaminų. Prisiminkite, kad svarbiausios šios ligos priežastys – netaisyklingas dantų valymas bei cukrumi gausi mityba.

 

Kokia yra danties pažeidimo eiga

Ėduonis prasideda danties emalyje ir pradžioje matosi tik dėmė – jokios ertmės dantyje nėra. Tokį pažeidimą dar galima sustabdyti tinkamomis profilaktinėmis priemonėmis.

Jei atsiradus ėduonies dėmei nėra imamasi priemonių ir nekeičiami kasdieniai įpročiai, ši dėmė progresuoja ir prasideda gilesnių audinių (dentino) pažeidimas. Tokį dantį jau tenka gręžti ir plombuoti.

Laiku negydant ėduonies ir pažeidimui dantyje didėjant, galiausiai pažeidžiama ir vidinė danties dalis – pulpa („danties nervas“), kyla uždegimas. Tada prireikia komplikuoto ir brangaus danties kanalų gydymo, kurį atlikti neįgaliesiems yra sudėtinga, juk didelė dalis jų gydosi bendrinėje nejautroje.

 

Shutterstock nuotr.

 

Ar skausmas yra patikimas simptomas vertinant dantų būklę?

Shutterstock nuotr.

Ėduonies pažeistą dantį nebūtinai turi skaudėti. Todėl kreiptis į odontologą reikia ne tik tuomet, kai atsiranda simptomai, bet ir profilaktiškai ar matant pakitimus dantų paviršiuose. Net jei neįgalusis netoleruoja ir įprastos profilaktinės apžiūros, praverstų kartu reguliariai atvykti pas odontologą,

pratintis prie supančios aplinkos. Kai kurių procedūrų galima imtis, kai pacientas jau yra susipažinęs su klinika. Net jei viskas nesiklostė kaip tikėtasi, nereikėtų nusiminti – visada galėsite aptarti individualią situaciją ir gauti patarimų, kaip pagerinti burnos sveikatą jums prieinamais būdais.

 

Dantų erozijos – XXI amžiaus liga

Labai svarbu aptarti ir dar vieną būklę – dantų erozijas. Tai dantų pažeidimas, kai dėl tiesioginio rūgščių poveikio tirpsta danties audinys. Žmogus gali pastebėti, kad jo dantys nudilo, atsirado jautrumas. Dažnai tai būna dantų erozijos, nors tikrąją priežastį gali nustatyti tik gydytojas odontologas. Šie pažeidimai su laiku tampa vis ryškesni, nes dantys nuolat veikiami rūgščių, kramtymo, trinami šepetėliu.

Rūgštys gali pasiekti dantis keliais būdais:

· Esant gastroezofaginiam refliuksui („kylant rūgštims”) ar vemiant, kai dantis pasiekia skrandžio rūgštis;

· Dažnai vartojant rūgščius ar gazuotus produktus. Reikėtų prisiminti, kad rūgštūs produktai gali dirginti ir burnos gleivinę, ypač, jei ji jautresnė, mažiau apsaugoma seilių.

 

Erozijas sukelia daugybė maisto produktų

Štai dažniausi iš jų:

· vaisių sultys (tiek natūralios, spaustos namuose, tiek įvairiai supakuotos ir pagamintos);

· vanduo su citrina;

· vaisinė arbata;

· įvairūs vaisiai;

· fermentuotos daržovės (pavyzdžiui, rauginti kopūstai, agurkai);

· gazuoti gėrimai;

· sportiniai gėrimai.

Kai kurie produktai, tokie kaip vaisiai ar raugintos daržovės, yra naudingi mūsų organizmui ir neturėtų būti pašalinti iš mitybos raciono. Tačiau turite žinoti, kad po šių produktų vartojimo valandą neturėtumėte valyti dantų, kad nepašalintumėte nuo rūgščių poveikio suminkštėjusių danties audinių. Kitus išvardintus produktus: gazuotus gėrimus, sportinius gėrimus, vandenį su citrina, vaisinę arbatą siūlytume riboti ar keisti žalia arba juoda arbata be cukraus, o geriausia, vandeniu. Įrodyta, kad natūralios sultys nėra tinkamas pasirinkimas siekiant maitintis sveikai.

Gazuoto vandens rūgštingumas yra didesnis nei įprasto vandens, todėl rekomenduojame dažniau rinktis negazuotą paprastą vandenį.

 

NUO ŠIOL JŪS ŽINOTE, KAD:

· Dantų ėduonis pasireiškia įvairių spalvų dėmėmis ir ertmėmis dantų paviršiuose.

· Dantų apnašos ir netinkama mityba, ypač gausus cukraus vartojimas, yra pagrindinės priežastys, sukeliančios dantų ėduonį.

· Ėduonį gali sukelti ne tik baltas cukrus, bet ir paslėptas cukrus įvairiuose produktuose.

· Žmonės yra linkę pervertinti genetikos, vitaminų trūkumo reikšmę dantų ėduonies išsivystymui.

· Kol ėduonis yra tik emalyje ir nėra ištrupėjusio dantų audinio ertmės, jį galima sustabdyti profilaktinėmis priemonėmis.

· Kai danties paviršiuje atsiranda ertmė, tokį dantį jau būtina gydyti – išvalyti ėduonies pažeistus audinius ir plombuoti.

· Nekeičiant kasdienių mitybos ir dantų valymo įpročių, ėduonis toliau gali vystytis ir jau gydytuose, užplombuotuose ar net suprotezuotuose dantyse.

· Skausmo nebuvimas nėra patikimas rodiklis galvoti, kad dantys yra sveiki.

· Pagrindinės dantų erozijų priežastys yra rūgštus maistas ir skrandžio rūgštis, patenkanti ant dantų.

· Po rūgščių produktų vartojimo valandą nevalykite dantų.

· Dantų erozijų pagrindiniai požymiai: dantų nudilimas ir jautrumas.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?