Džiūsta burna – tai rimtesnė problema nei atrodo

Pixabay nuotr.

Žmonės, kurie nepatiria nuolatinio burnos džiūvimo jausmo, sunkiai gali įsivaizduoti, koks didelis diskomfortas tai yra. Blogiausia tai, kad toks burnos sausumas gali būti ne tik nepatogumas, bet ir rimta grėsmė jūsų burnos sveikatai.

Seilės turi „gydančią“ funkciją

Iš pirmo žvilgsnio, tokia problema galėtų atrodyti visiškai nereikšminga, juk kasdien daugybė žmonių susiduria su, atrodytų, ženkliai sudėtingesnėmis burnos sveikatos bėdomis: įvairiais dantų pažeidimais, kuriems prireikia ilgų, varginančių ir brangių procedūrų. Tačiau, svarbu žinoti, kad būtent burnos sausumas gali būti įvairiausių dantų ir greta esančių audinių pažeidimų pradžia. Seilės, galima sakyti, turi gydančių ir atstatančių savybių: jos padengia burnos paviršių, dantis, juos natūraliai apiplauna, skatina pradinių dantų pažeidimų atsistatymą, gleivinės atsinaujinimą, dėl seilių sudėtyje esančių komponentų, jos tvirtina danties paviršių, taip pat veikia prieš bakterijas, virusus, grybelius. Ir tai dar ne visas sąrašas, kodėl žmogui svarbu, kad burna būtų nuolat drėgna.

Trūksta seilių – galite susidurti su sudėtingomis problemomis

Natūralu, kad jei seilių dėl kokių nors priežasčių gaminasi mažiau, žmogus gali susidurti su daugybe komplikacijų. Pirma jų – dantų ėduonis, jis, esant burnos sausumui, vystosi greitai ir agresyviai. Dar blogiau tai, kad tokie pažeidimai yra netipinėse vietose, kurias gali būti sudėtingiau gydyti ir prižiūrėti. Antra – tokius žmones dažniau vargina burnos gleivinės pažeidimai, pavyzdžiui, burnos grybelis. Taip pat, esant sausesnei burnos gleivinei paprasta ją susibraižyti, susižeisti kad ir kietesniu maistu. Jei žmogui trūksta seilių, labai tikėtina, kad jam bus sunkiau nešioti išimamą plokštelę, ji dažniau pritrins žaizdeles, tinkamai nesilaikys. O sunkesniais atvejais, žmogui gali tapti sunkiau ryti maistą, kalbėti, kartais net sutrinka miegas ar darbinė veikla, socialinis funkcionavimas.

Kodėl atsiranda burnos sausumas

Nors burnos sausumo priežasčių yra daugybė, dažniausiai tokia problema ištinka vyresnius žmones, taip pat kaltos gali būti lėtinės ligos ir dėl jų vartojami vaistai, onkologinės ligos, psichikos ligos. Kartais priežastis gali būti ir nesusijusi su ligomis, pavyzdžiui, patiriamas stiprus stresas, per mažas vandens vartojimas, tai ypač aktualu vasarą, netaisyklingas kvėpavimas per burną. Savaime suprantama, tam, kad išvengtumėte nemalonių komplikacijų, būtina koreguoti burnos sausumą sukeliančias priežastis.

Ar reikia sunerimti?

Nors seilių išsiskyrimo sutrikimai dažniausiai nelaikomi itin pavojingu sveikatos sutrikimu, visgi, į juos dėmesį atkreipti reikėtų kuo anksčiau. Pirmiausia, tam, kad išvengtumėte su laiku atsirandančių komplikacijų. Antra, kad kuo anksčiau pradėtumėte kokybiškai valdyti sausumą keliančią situaciją. Trečia, burnos sausumas gali būti pirmas ženklas tam tikrų rimtų susirgimų. Visais atvejais, nesvarbu, kad burnos džiūvimas nėra stiprus, pasakykite apie jį savo gydytojui odontologui ir šis padės pasirinkti reikiamas profilaktikos priemones, o jei burnos sausumą patiriate itin stiprų ir nuolat, o dar jei kartu pasireiškia ir akių sausumas, būtina pasikalbėti ir su šeimos gydytoju, kuris paskirs reikiamas kitų specialistų konsultacijas.

Ar yra kas nors, ko galiu imtis pats?

Nors būtina pasitarti su jus prižiūrinčia gydytojo odontologo ir šeimos gydytojo komanda, yra keletas dalykų, kurių galite imtis pats, pastebėjęs burnos džiūvimą. Pirmiausia, stebėkite save, ar šie simptomai jus lydi nuolat, ar tam tikroje situacijoje, pavyzdžiui, patiriant intensyvesnį stresą ar paūmėjus lėtinėms ligoms, tarkim, cukriniam diabetui. Jei kaltas stresas, neapsieisite be jo kontroliavimo, gali prireikti ir jį suvaldyti padėsiančių specialistų. Stenkitės rinktis sveiką gyvenimo būdą, tinkamą mitybą bei sportinį aktyvumą, kad išvengtumėte bendros sveikatos susirgimų, o jei jau tenka vartoti vaistus, pasitarkite su jus prižiūrinčiu gydytoju dėl optimalios vaisto dozės, papasakojant jam apie patiriamus simptomus. Aišku, stenkitės gerti pakankamai paprasto vandens, rinkitės rūpesnės konsistencijos, kramtomą maistą, tai taip padės suaktyvinti seilių liaukų veiklą. Nepamirškite, kad patiriant burnos džiūvimą, būtina dar atidžiau nei įprastai rūpintis savo dantimis, jų valymu bei tinkama mityba.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?