Dantų ligų profilaktika. Kaip išsaugoti sveikus dantis?

Visuomenėje vyrauja daug įvairių mitų, susijusių su dantų ligomis. Dalis žmonių tiki, kad jų genetika „bloga”, todėl nesibaigiantys vizitai įvairioms odontologinėms procedūroms yra neišvengiami. Kiti tiki, kad už viską atsakingi vitaminai, tad jei burnoje atsiranda dantų pažeidimų, skuba griebtis kalcio ar kitokių tablečių. Tuo tarpu tretieji nenuilstamai ieško informacijos, kaip namų sąlygomis gamintomis priemonėmis saugotis nuo dantų ligų ar net kaip jas gydyti.

Prižiūrėti ne savo, o globojamo asmens dantis dar sunkiau. Dažnai toks valymas būna apsunkintas, nes asmuo, kuriam valote dantis neišsižioja, gal net priešinasi, todėl labai svarbu, kad dantis pradėtumėte valyti kuo ankstesniame amžiuje ir suformuotumėte tinkamus įpročius. Jei to nepadarėte, bet pasiryžote pradėti dantis valyti dabar, paieškokite, kas jums pagelbėtų: gal neįgaliąjam patiktų naujas gražus šepetėlis, o gal net sutiktų išbandyti elektrinį šepetėlį, kuris pats atliktų dalį darbo. Daliai neįgalių žmonių patinka pirmiausia naują burzgiantį šepetėlį pasinešioti rankoje, priprasti prie vibracijos. Kad ir kokį kelią pasirinktumėte, bet kokios pastangos geriau valyti dantis ženkliai prisidės prie jūsų globojamo asmens sveikatos.

Žinokite šias tris taisykles ir išlaikykite dantis sveikus

Mokslas jau seniai įrodė, kad dantų ėduonis – tai gyvenimo būdo liga, kurios įprastam žmogui galima išvengti 100 procentų. Siekiant išvengti dantų ėduonies rekomenduojame pagerinti burnos priežiūros įpročius ir laikytis 3 taisyklių:

 1. Kokybiškai valyti dantis du kartus per dieną.
 2. Riboti cukrų vartojimą.
 3. Naudoti fluoridus.

 

Shutterstock nuotr.

 1. Ar tikrai dantis valote kokybiškai?

Valant dantis svarbu atkreipti į šias pagrindines taisykles:

 • Dantis būtina 2 kartus per dieną valyti dantų šepetėliu ir pasta bei kartą per dieną išvalyti tarpdančius specialiu siūlu ar tarpdančių šepetėliais. Kai kalbama apie neįgaliuosius, svarbu, kad maksimaliai atliktumėte tas procedūras, kurios įmanomos jūsų situacijos atveju. Gal neįgaliajam labiau patiks jo išsirinktas šepetėlis, o gal bus patogiau naudoti savaime vibruojantį šepetėlį ar išbandyti burnos irigatorių. Bet kokios pastangos bus geriau nei jokios, nes jų metu pašalinsite bent dalį apnašų.
 • Jei auginate vaikus reikia atkreipti dėmesį, jog vaikams iki 8-10metų amžiaus dantis turi išvalyti suaugę. Tik susiformavus smulkiajai motorikai, šį veiksmą gali atlikti patys vaikai, bet rekomenduojame procesą ir dažnį kontroliuoti.
 • Ypatingą dėmesį dantų valymui skirkite prieš miegą. Nakties metu sumažėja seilių, saugančių ir stiprinančių dantis, išsiskyrimas, todėl likusių apnašų ant dantų poveikis tampa žalingesnis šiuo paros metu.
 • Dantų valymui rinkitės minkštą dantų šepetėlį, parduotuvėje ant tokio šepetėlio pakuotės žymima „Soft”.
 • Išvalius dantis liežuviu turėtumėte jausti glotnų ir lygų dantų paviršių, valydami dantis neįgaliajam, galite matyti švarų danties paviršių, kuris yra kiek blizgus.
 • Pačiam žmogui susivokti kur gerai valyta, kur nelabai yra sunku. Visiems, norintiems išmokti gerai išsivalyti burną, galima rekomenduoti vaistinėse parduodamas dažo medžiagas – sukramčius dažo tabletę, ar paskalavus dažo tirpalu, minkštasis dantų apnašas nusidažo ryškia spalva. Tada pamatomi neišvalyti dantų paviršiai. Dažo medžiaga nusivalo naudojant dantų pastą ir šepetėlį. Reikėtų žiūrėti per kiek laiko galima išsivalyti visas nusidažiusias minkštojo apnašo vietas. Tai laikas, reikalingas kaskart valant dantis.

 

 1. Norite sveikų dantų – ribokite cukrų vartojimą

Shutterstock nuotr.

Jei jūsų ar jūsų globojamo asmens mityboje gausu įvairaus pavidalo cukrų, kad ir kaip gerai valytumėte savo dantis, naudotumėte brangiausias ir moderniausias burnos priežiūros priemones, dantų ėduonies suvaldyti nepavyks netaisyklingai maitinantis.

Dantų ėduonį sukeliantys mikroorganizmai negalėtų pažeisti danties audinio, jei negautų angliavandenių. Žinoma, labiausiai kenkia saldūs produktai, bet net ir nesaldžiame maiste yra cukrų, apie kuriuos neretai nepagalvojate. Mažinti cukraus vartojimą turėtume saugodami ir dantis, ir bendrą sveikatą, nes didelis cukrų kiekio vartojimas siejamas su antsvoriu, nutukimu, virškinimo sutrikimais, širdies ir kraujagyslių ligomis, susilpnėjusia imunine sistema, insultu, diabetu, vėžiu. Plačiau apie sveiką mitybą dantims skaitykite ketvirtame straipsnyje.

 

 1. Stiprinkite danties audinį – rinkitės fluoridus

Schutterstock nuotr.

 

Nors žiniasklaidoje vis pasirodantys straipsniai apie fluoro žalą kelia visuomenės nepasitikėjimą ir nerimą, mes, odontologai, žinome, kad fluoridai – įvairūs fluoro junginiai, vartojami vietiniam gydymui įvairiose profilaktikos priemonėse, maiste ir vandenyje, remiantis moksliškai pagrįstais įrodymais, stabdo ėduonies vystymąsi  ir sudaro sąlygas jo išvengti. Pirmame mokymų straipsnyje kalbėjome apie tai, kad ėduonis, kol yra savo pradinėje dėmės stadijoje, gali būti stabdomas profilaktinėmis priemonėmis: tinkama higiena, mityba ir naudojant fluoridus.

Kuo naudingi fluoridai?

 • Fluoridai sumažina mikroorganizmų galimybę išskirti kenksmingas rūgštis ir pakenkti danties audiniui.
 • Fluoridai stiprina emalio struktūrą, todėl dantis tampa atsparesnis mikroorganizmų išskiriamoms rūgštims.
 • Jei danties paviršius jau yra netekęs mineralų (demineralizuotas), fluoridai skatina jo atsistatymą (remineralizaciją). Tai vyksta tol, kol nėra ertmės dantyje.

 

Kur yra fluoridų?

Natūraliai fluoridų yra kai kuriuose maisto produktuose ir vandenyje. 

Efektyviausias kiekis fluoro yra burnos priežiūros priemonėse: dantų pastose, geliuose, dantų kremuose, odontologiniuose kabinetuose naudojamose medžiagose, skirtose ėduonies profilaktikai ir gydymui. Dantų pastose fluoridų koncentracija varijuoja nuo 240 ppm iki 1500 ppm (ppm nurodo, kiek dalelių fluoro yra milijone dalelių dantų pastos). Įprastu atveju suaugęs žmogus turėtų rinktis 1450 ppm fluorido koncentracijos dantų pastas, tačiau jūsų gydytojas gali individualiai jums parinkti tinkamą fluoridų kiekį ir vartojimo būdą. Jei neįgalus asmuo yra linkęs nuryti dantų pastą, naudokite itin nedidelį jos kiekį, kad stipriai nepriputotų.

 

Ar naudoti fluoridais papildytas priemones yra saugu?

Fluoridais papildytas burnos priežiūros priemones naudoti yra saugu. Šias priemones naudodami vietiškai, t.y. ant danties, stiprinsite dantų paviršių ir nepakenksite savo sveikatai. Fluoridais papildytų priemonių efektyvumą įrodo ir ilgalaikė kitų šalių patirtis, kur, pasitelkiant įvairias profilaktikos programas ir modelius, ženkliai sumažėjo ėduonies paplitimas.

 

Žinokite šias taisykles ir išvenkite periodonto ligų

Periodonto ligas (gingivitą ir periodontitą) padeda išvengti šios taisyklės:

 • Puiki asmeninė burnos higiena
 • Reguliari profesionali burnos higiena
 • Tinkamai parinktos burnos priežiūros priemonės
 • Pilnavertė mityba, sveikas gyvenimo būdas

 

Shutterstock nuotr.

 1. Puiki asmeninė burnos higiena – būtina

Užtikrinkite gerą burnos higieną kasdien, kad ant dantų neliktų minkšto apnašo – pagrindinės periodonto ligų priežasties. Nepamirškite kasdien taisyklingai valyti dantis (apie tai skaitykite toliau šiame straipsnyje) bei kasdien valyti tarpdančius dantų siūlu ar tarpdančių šepetėliais.

 1. Nepraleiskite profesionalios burnos higienos procedūrų

Likęs nenuvalytas apnašas su laiku tampa kietais “akmenimis”, kurie jau nebenuvalomi dantų šepetėliu, todėl turi būti periodiškai nuvalyti gydytojo odontologo kabinete. Pirmiausia dantų akmenys odontologo kabinete valomi rankiniais ir mašininiais, garso ar ultragarso instrumentais, po to dantys nupoliruojami specialia pasta ar sodos milteliais.

Shutterstock nuotr.

 

 1. Užtikrinkite pilnavertę mitybą

Šiandien niekas neabejoja, kad mityba turi didžiulės įtakos sveikatai. Turite pasirūpinti subalansuota ir pilnaverte mityba sau ir savo globojamiems asmenims, kuri užtikrins ir burnos audinių aprūpinimą reikalingomis medžiagomis bei tinkamą imuninės sistemos funkciją.

 1. Taisyklingo dantų valymo patarimai

Dantis globojamam asmeniui dažniausiai valo globėjai ar kiti prižiūrintys asmenys. Pats neįgalusis tai gali daryti, jei jo judesiai gerai koordinuoti ir dantis pavyksta išvalyti kokybiškai. Vaistinėse galima rasti įvairiausių dantų šepetėlių, tad jei neįgalus asmuo leidžia, drąsiai išbandykite įvairius variantus.

Papasakojome jums kaip išvengti dantų ėduonies bei periodonto ligų. Toliau šioje straipsnio dalyje aptarsime pagrindines dantų priežiūros priemones ir jų privalumus.

Dantų šepetėlio pasirinkimas

 1. Minkštas dantų šepetėlis – tokį turėtumėte rinktis įprastu atveju. Kietas – nėra tinkamas jūsų dantims, juo galite lengviau pažeisti dantų emalį, dantenas, ypač jei valant naudosite stipresnę valymo jėgą. Tiesa, kietesniu šepetėliu galite valyti tik išimamas dantų plokšteles ar dantų tiesinimo plokšteles, kapas, jei jos nešiojamos.
 2. Dantų šepetėlio galvutės dydis. Svarbu, kad dantų šepetėlio galvutė nebūtų per didelė, stebėkite, ar pasiekiate nuvalyti krūminius dantis iš visų pusių. Gali būti, kad paskutinio danties nuvalymui teks naudoti dantų šepetėlį mažesne galvute ar specialų vieno danties šepetėlį.
 3. Šereliai. Patariame rinktis dantų šepetėlius su plonesniais šereliais. Natūralaus pluošto šepetėliai nerekomenduojami, nes lengviau pažeidžia dantenas, kai pradeda lūžinėti dėl dėvėjimosi.
 4. Elektrinis ar įprastas? Tinkamai išvalyti dantis galima bet kuriuo iš šių šepetėlių. Pastebime, kad su elektriniu dantų šepetėliu valant dantis negalią turinčiam asmeniui, dažnu atveju pasiekiama geresnė dantų išvalymo kokybė.

Shutterstock nuotrauka

Dantų pasta

Dažnai populiariojoje žiniasklaidoje galima sutikti nepatikrintos, mokslu neparemtos informacijos, kurią paskaitę žmonės imasi dantų pastas gaminti namie, tam panaudodami aliejus, sodą, citrinos rūgštį ir taip neretai sau pakenkdami. Mes skatiname jus rinktis tradicines dantų pastas atsižvelgiant į šiuos kriterijus:

 1. Kadangi ėduonies paplitimas tarp Lietuvos gyventojų yra arti 100 procentų, rekomenduojama rinktis dantų pastą su fluoridais. Fluoridai atstato pradėjusį irti danties audinį pradinėje ėduonies stadijoje ir gali sustabdyti šios ligos progresavimą. Žmonės, kurie bijo naudoti dantų pastas su fluoridais dėl jų galimos žalos, turėtų atsiminti, kad fluoridų kiekis dantų pastoje yra saugus sveikatai. Jei nesate tikri, ar jūsų dantų pasta turi fluoridų, tai galite sužinoti pažvelgę į jos sudėtį, kurioje rašoma fluoridų koncentracija konkrečiame produkte, dažniausiai 500, 1000 ar 1450 ppm fluoridų. Įprastas suaugęs žmogus turėtų rinktis pastarąją – 1450 ppm fluoridų turinčią dantų pastą.
 2. Sudėtinės dalys. Nesant patologinių burnos būklių ar ligų, geriausia rinktis dantų pastas su kuo mažiau sudėtinių dalių. Privalumas, jei dantų pastos sudėtyje nėra parabenų, natrio laurylsulfato. 
 3. Skonis, kvapas, putojimo savybės. Venkite priemonių, kurios yra itin ryškios spalvos, gausaus putojimo, nes šioms savybėms pasiekti reikalinga daugiau įvairių cheminių sudėtinių dalių.
 4. Rinkitės dantų pastą pagal poreikius, pavyzdžiui, jei sergama periodontitu, tiks specialios žolelių (šalavijų, medetkų, ramunėlių, mėtos, arnikos) ekstraktais praturtintos dantų pastos. Jei pastebite, kad gausiai kaupiasi kietosios dantų apnašos – konkrementai („akmenys“), rinkitės pastas, mažinančias dantų apnašų kaupimąsi.
 5. Balinančios dantų pastos neturėtų būti naudojamos nuolatos ir netiks vaikams bei tiems, kurių dantenos jautrios, sergantiems periodonto ligomis.
 6. Ekologiška – geresnė? Į Lietuvą atkeliavus naujoms ekologiškumo madoms pastebime, kad neretas mūsų pacientas pasirenka ekologiškas dantų pastas, tačiau tai ne visada yra gerai. Pritariame, kad dantų pasta su mažiau cheminių sudedamųjų dalių yra geriau, tačiau fluoridai jose taip pat turėtų būti. Rinkitės dantų pastas turinčias abiejų šių dantų pastų rūšių privalumus. Pastaruoju metu ekologiškų pastų su tikamu fluoridų kiekiu vis daugėja.

 

Tarpdančių valymo priemonės

Tarpdančių valymo priemones naudoti vieną kartą per dieną rekomenduojame visiems savo pacientams, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar būklės. Negalią turintiems asmenims šios tarpdančių valymo priemonės yra labai reikalingos, nes tik taip galite kokybiškai išvalyti tarpdančius, efektyviai pašalinti maisto likučius, dantų apnašas juose ir išvengti ėduonies bei periodonto ligų.

Ką rinktis: dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlį?

Galite naudoti bet kurią iš šių priemonių pagal tai, kurią naudoti jums patogiau. Jei jūsų tarpdančiai siauri, tamprūs – patogiau naudoti siūlą, kuris yra siauresnis. Jei jūsų tarpdančiai platūs – rinkitės tarpdančių šepetėlius. Neretai patogu naudoti skirtingas priemones skirtingiems dantims ar jų grupėms. Reikia atminti, kad dantų siūlas gerai išvalo susisiekiančius dantų šonus, o tarpdančių šepetėliai – tarpą tarp dantų ties dantenomis.

Kaip reikėtų taisyklingai valyti siūlu, galite matyti ir šiame VIDEO (anglų k.).

 

shutterstock nuotr.

Siekiant išvengti dantenų pažeidimo tarpdančių siūlu, jį naudoti reikia vadovaujantis šiomis taisyklėmis: valant siūlu jį priglauskite ir traukite palei danties kontaktinį paviršių tol, kol įeisite šiek tiek po dantenomis, judesį atlikite kelis kartus. Svarbu nenaudoti siūlo grubiai. 

 

Kaip tinkamai naudoti tarpdančių šepetėlį?

 

Shutterstock nuotr.

 

Jei tarpdančiai platesni, patogu juos valyti tarpdančių šepetėliais. Tarpdančių šepetėlio dydį reikia pasirinkti individualiai: šepetėlis neturi būti per laisvas, nes tokiu atveju gerai neišvalys tarpdančio, tačiau ir ne per didelis, kad jo įvesti nereikėtų didele jėga. Verta turėti kelių skirtingų dydžių šepetėlius, skirtus skirtingo dydžio tarpdančiams. Tokie šepetėliai nėra vienkartiniai, juos galima naudoti keletą kartų, tačiau matant, kad šepetėlis užsilankstė, nusidėvėjo – verta jį keisti.

Kaip naudotis tarpdančių šepetėliais galite matyti šiame VIDEO (anglų k.)  

 

Kokias papildomas priemones verta turėti vonioje:

 1. Vieno danties šepetėlis. Šis šepetėlis padeda išvalyti sunkiai prieinamas vietas už krūminių dantų, esant dantų susigrūdimui. Valymą tokiu šepetėliu derinkite kartu su įprastu šepetėliu.

 1. Tarpdančių irigatorius – tai prietaisas, kuris purškia vandenį ar skalavimo skystį į tarpdančius ir juos išvalo. Šio prietaiso privalumas – didelio spaudimo vanduo ne tik plauna tarpdančius, bet ir masažuoja dantenas.

Shutterstock nuotr.

 

 1. Burnos skalavimo priemonės. Geriausia burnos skalavimo priemonė yra vanduo, jis pašalina maisto likučius burnoje, sumažina cukrų koncentraciją seilėse ir taip sumažina ėduonies riziką. Specialios burnos skalavimo priemonės reikalingos tuomet, kai paūmėja ėduonies ar periodonto ligos, sergama burnos gleivinės ligomis, taip pat po chirurginio gydymo. Cheminės burnos skalavimo priemonės ne tik sumažina dantų apnašų kiekį, bet ir sunaikina burnos ligas sukeliančius mikroorganizmus bei neutralizuoja žalingus mikroorganizmų išskiriamus produktus. Prisiminkite, jog pastovus skalavimo skysčių su antimikrobinėmis medžiagomis  naudojimas gali pridaryti daugiau žalos, negu duoti naudos, todėl dėl tikslios naudojimo trukmės jums patars jūsų gydytojas. Jei renkatės šias priemones, ieškokite tokių, kurių sudėtyje nėra alkoholio, sausinančio burnos gleivinę.

 

Ko nereikėtų naudoti dantų priežiūrai:

 • Mediniai krapštukai – jais lengva pažeisti dantenas. Vietoj to rinkitės tarpdančių šepetėlį ar siūlą.
 • Siuvimo siūlas. Šiais laikais, kai turime tokį platų priemonių pasirinkimą atrodo keista apie tai kalbėti, bet yra nemažai pacientų, kurie tarpdančių valymui naudoja netinkamas priemones – siuvimo siūlą, arbatos pakelio siūlą. Šiais siūlais galima sužeisti burnos audinius.

 

Keletas svarbių faktų apie dantų valymą:

 • Dantis būtina valyti du kartus per dieną, tačiau dažnesnis valymas jau nebeefektyvus, o kartais ir žalingas.
 • Svarbiausia dantis švariai išvalyti prieš miegą, nes miego metu sumažėja seilėtekis, o kartu ir apsauginės seilių savybės. Kitą kartą dantis reikia išvalyti ryte prieš ar po pusryčių, ar kitu laiku iki pietų.
 • Kiekvieno danties kiekvieno paviršiaus nuvalymui rekomenduojama atlikti nuo 5 iki 10 judesių. Visų dantų nuvalymui prireiks nuo 2 iki 3 minučių. Papildomai reikės skirti laiko tarpdančių išvalymui siūlu ar tarpdančių šepetėliu.
 • Po kiekvieno valgio dantų valyti nerekomenduojama. Per dažnas valymas gali pažeisti dantenas ir dantis.
 • Po kiekvieno valgio reikėtų išsiskalauti burną vandeniu.
 • Dantų nerekomenduojama valyti horizontaliais judesiais, nes taip pažeidžiate emalį dantų žandiniuose paviršiuose.
 • Išvalius dantis, liečiant liežuviu turėtumėte jausti glotnų ir lygų dantų paviršių.

Shutterstock nuotr.

 

Kaip taisyklingai valyti dantis, galite pamatyti šiame VIDEO (anglų k.)

 

Ar žinojote, kad yra kelios situacijos, kai nevalia valyti dantų?

 1. Nevalykite dantų po rūgštaus maisto naudojimo (vaisių ar uogų, įvairių rūgščių padažų, raugintų produktų ir kita), rūgštaus ar gazuoto gėrimo (vandens su citrina, gazuoto mineralinio vandens, sulčių, gaiviųjų gėrimų, vyno). Po šių produktų vartojimo iki dantų valymo turi praeiti valanda.
 2. Negalima valyti dantų ir po vėmimo epizodo, nes dantis paveikia rūgštis, kuri minkština dantų emalį, todėl valantis emalis gali būti papildomai pažeidžiamas.

 

DABAR JŪS JAU ŽINOTE, KAD:

 • Dantų apnašos yra gelsvos ar gelsvai-žalsvos spalvos, todėl jas sunku matyti plika akimi.
 • Dantų valymas yra viena pagrindinių dantų ėduoniesir periodonto ligų profilaktikos priemonių, o likę maisto likučiai turi tiesioginę įtaką šių ligų išsivystymui.
 • Dantis nuosekliai valykite 2 kartus per dieną minkštu dantų šepetėliu, dantų pasta su fluoru, valykite tarpus tarp dantų(tarpdančių siūlu ar šepetėliais).
 • Sritims, kurias sunkiai pasiekiate, papildomai naudokite vieno danties šepetėlį.
 • Naudokite dantų pastas papildytas fluoru, suaugusiam žmogui rekomenduojama dantų pasta su 1450 ppm fluoro.
 • Kokybiškai išvalius dantis, turėtumėte liežuviu jausti glotnų, lygų dantų paviršių.
 • Po valgio skalaukite burną vandeniu, kad pašalintumėte maisto likučius.
 • Pavalgius rūgščių produktų nevalykite dantų apie valandą laiko.
 • Reguliariai tikrinkitės dantų sveikatą, atlikite profesionalią burnos higieną. 

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?