Kokia dantų pasta geriausia – klausimas, į kurį atsakome kasdien

Shutterstock nuotr.

Dantų pastų pasirinkimas rinkoje  yra toks didelis, kad pasimesti renkantis dantų pastą yra labai lengva. Mūsų, odontologų, pacientai dažnai paklausia, kokia dantų pasta yra geriausia, tačiau vieno atsakymo į šį klausimą nėra. Dantų pastos turi pagrindines sudėtines dalis, be kurių dantų pasta iš viso nebūtų dantų pasta, ir veikliąsias sudėtines dalis, pagal kurias dantų pastas galima priskirti vienai ar kitai dantų pastų grupei pagal naudojimo tikslą. Pagal šį tikslą ir kiekvieno žmogaus būklę ir reikia rinktis dantų pastas. Be to, visada prisiminkite, kad:

  1. Dantų pasta neturi būti brangi, kad būtų efektyvi.
  2. Dantų pastos dantų ligų negydo, bet padeda jų išvengti ar jas kontroliuoti.
  3. Dantų apnašas pašalina ne dantų pasta, o kruopštus mechaninis valymas dantų šepetėliu, siūlu ar kitomis pagalbinėmis priemonėmis.
  4. Rinkdamiesi dantų pastą, skirkite laiko paskaityti dantų pastos sudėtines dalis.

Pagrindinės dantų pastų dalys:

Vanduo.  Jis sudaro 20-40 procentų dantų pastos sudėtinių dalių ir skirtas tam, kad pasta būtų drėgna.

Abrazyvai. Jie sudaro apie 50 procentų dantų pastos. Dažniausiai kaip abrazyvas yra dedamas specialiai apdorotas silicio oksidas. Abrazyvai skirti padėti nutrinti nuo dantų paviršių apnašas. Geriausiai rinktis mažesnio abrazyvumo dantų pastas, kur pažymėtas RDA (reliatyvus dentino abrazyvumas) iki 50-70.

Detergentai skirti sukelti putojimą, tolygiai paskirstyti dantų pastą ant dantų. Dažniausiai, bet ne visuomet dedamas natrio laurylsulfatas. Šios medžiagos reikėtų vengti, jeigu skilinėja burnos kampučiai ar burnos gleivinėje dažnai atsiranda opelių.

Drėkinanti  medžiaga dantų pastoje yra glicerolis ar sorbitolis. Ši medžiaga reikalinga, kad dantų pasta liktų pastos konsistencijos.

Dantų pastoje yra skonį suteikiančių medžiagų, tirštinančių pastą medžiagų,  dažų, konservantų neleidžiančių daugintis mikroorganizmams dantų pastoje, saldiklių, buferinių medžiagų, palaikančių tinkamą pastos pH.

Veikliosios dantų pastų sudėtinės dalys:

Pagal dantų pastų veikliąsias medžiagas ir reikia rinktis dantų pastą. Žmonėms, kurie aktyviai serga ėduonimi rekomenduojama kruopščiai valyti dantis ne trumpiau 2 minučių pastomis, kuriose yra 1450ppm fluoridų. Ėduonies profilaktai dantų pastose gali būti dar hidroksiapatitų, kalcio gliukonato ar kitokių kalcio junginių, ksilitolio. Nuo periodonto ligų saugo kokybiškas dantų valymas  bei priešuždegiminės ir antibakterinės dantų pastos su vaistinių augalų ekstraktais, alavo fluoridu, cinko citratu, pirofosfatais, įvairiomis kitomis priešuždegiminėmis ir antibakterinėmis medžiagomis. Jautriems dantiems skirtos dantų pastos yra su kalio junginiais, alavo fluoridu, stroncio cloridu. Jas rekomenduojama naudoti nuolat, kad nujautrinimo efektas išliktų. Yra dantis balinančių dantų pastų grupė. Tokiomis reikėtų nepiktnaudžiauti, nes jos dažnai yra abrazyvesnės, negu rekomenduojamas RDA. Rinkoje yra ir mažai abrazyvių dantų pastų su vandenilio ar karbamido peroksidu, pigmentus skaidančiais fermentais, pigmentams prie danties prikibti neleidžiančiais junginiais, mėlio kristalais, sukeliančiais optinį baltumo efektą. Bet nė viena iš šių dantų pastų pačios danties struktūros nebalina.

Prisiminkite: kiekvienas žmogus turi rinktis dantų pastą pagal savo burnos būklę, atsižvelgdamas į tinkamą kainą, skonį, natūralumą, ekologiškumą ir kitas kiekvienam individualiai svarbias savybes.

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?