Periodontitas – anksti netenkamų dantų priežastis

Mes, gydytojai, didelę dalį savo laiko skiriantys neįgaliųjų gydymui matome, kaip dažnai jie suserga periodontitu, kurio pasekmė – netenkami dantys net jauname žmogaus amžiuje. Kad taip nenutiktų jūsų šeimoje, kviečiame apie šią ligą sužinoti daugiau.

Kas tos periodonto ligos?

Norint suprasti, kas yra periodonto liga, pirmiausia reikėtų įsivaizduoti dantį, kurio šaknys laikosi kaule, o šias dvi struktūras (danties šaknį ir kaulą) sieja įvairūs periodonto audiniai. Kai burna prižiūrima tinkamai – kokybiškai pašalinamos dantų apnašos, dažniausiai periodonto audiniai sveiki ir pažiūrėjus į  burną, galima pastebėti rausvas, prigludusias prie danties dantenas, kurios nelinkusios kraujuoti vos palietus ir visiškai neskauda.

Tačiau, jei dantys valomi netinkamai ar atsiranda pašalinių dirgiklių (kabantys plombos kraštai, dantų pažeidimai, infekcijos, taip pat pervargus, po didelio streso), gali atsirasti ar paūmėti periodonto ligos, iš kurių dažniausios – gingivitas ir periodontitas. Klaidingai manoma, kad liga yra stipriai pažengusi, ko nors imtis jau per vėlu – kiekvienas dantis yra svarbus: kokybiškam kramtymui, estetikai ar geresniam protezų laikymuisi. Kuo anksčiau periodonto ligos bus pradėtos gydyti, tuo geresni bus gydymo rezultatai.

Shutterstock nuotr.

 

Gingivitas – laiku pastebėkite kraujuojančias dantenas

Gingivitas – tai dantenų uždegimas, jam būdingi simptomai – dantenų paraudimas, paburkimas ir kraujavimas. Šie simptomai yra pirmas ženklas, kad  dantų valymo technika gali būti neteisinga ar pritrūkstate jai laiko bei motyvacijos, o galbūt būtina keisti dantų „plombas“, protezus. Žinokite, kad dantenų uždegimas (gingivitas) yra grįžtama liga ir, laiku ėmusis priemonių, galima vėl džiaugtis sveikomis dantenomis.

Shutterstock nuotr.

 

Periodontitas. Paslankūs dantys, didėjantys tarpai tarp dantų, danties netekimas – tai šios ligos padariniai

Neišgydžius gingivito, dantenų uždegimas progresuoja ir pereina į sunkesnę ligos formą – periodontitą, visuomenėje dažnai žinomą „paradontozės“ pavadinimu. Ligos metu nyksta dantį laikančios struktūros, formuojasi gilios kišenės tarp danties ir jį laikančių audinių, ilgainiui formuojasi didesni tarpai tarp dantų, dantys pradeda „klibėti“, o vėliau iškrenta.

Dažnai pacientai kreipiasi su jau pažengusios ligos simptomais: valant dantis kraujuojančiomis  dantenomis, „klibančiais“ dantimis, pūliavimu iš dantenų vagelės, lyg vėduokle bepradedančiais skleistis dantimis. Tada stabilizuoti ligą sunku, o gydymo, kuris galėtų visiškai išgydyti, nėra. Periodonto infekciniai židiniai kaip kitos burnos infekcijos gali būti gėsmingos sveikatai ar net gyvybei, tad itin svarbu šios ligos neužleisti ir, pasitarus su gydytoju, daryti viską, kas įmanoma jūsų atveju. 

Shutterstock nuotr.

 

Pagrindinė periodonto ligų priežastis yra nepašalintas dantų apnašas – gelsvos ar gelsvai-žalsvos sankaupos ant dantų paviršių. Norint išvengti šių ligų reikalinga du kartus per dieną apnašą nuvalyti nuo visų dantų, dantenų, liežuvio. Rekomenduojama ir reguliariai (kartą ar du per metus) atlikti profesionalias burnos higienos procedūras, kurių metu pašalinamos susikaupusios mineralizuotos dantų apnašos – „dantų akmenys“. Profesionali burnos higiena rekomenduojama ir tiems pacientams, kurie neserga periodontitu.

Dažnai pastebime klaidą, kurią daro didelė dalis mūsų pacientų: jei pastebimas kraujavimas iš dantenų, jos paburksta, parausta, žmonės stengiasi tokios vietos „neliesti ir nevalyti dantų”. Tačiau taip pakliūvama į užburtą ratą – prastai išsivalius dantis ir dantenas uždegimas progresuoja, plinta į gilesnius audinius. Kuo daugiau dantenos kraujuoja valant ar valgant, tuo ilgiau, kruopščiau, jas reikia valyti, masažuoti. Tik nedarykite to šiurkščiai, valymui rinkitės minkštą dantų šepetėlį. Pastoviai masažuojant dantenas dėl sutvirtėjusių dantenų kraujagyslių, palaipsniui kraujavimas sumažėja.

Laiku pastebėjus pirmuosius gingivito ar periodontito požymius galima gauti žymiai geresnius gydymo rezultatus. Svarbu pabrėžti, jog šių burnos ligų gydymas svarbu ir  bendrinei sveikatai. Pastebima, kad sergantiems periodontitu dažniau diagnozuojamos reumatinės ligos, pablogėja cukrinio diabeto ir kitų lėtinių ligų būklė. Yra ir atvirkštinis ryšys – žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, dažniau bei sunkiau serga ir periodonto ligomis, tad jiems reikalinga atidesnė burnos higiena ir dažnesni profilaktiniai vizitai.

Klaidingai manoma, kad periodonto ligos yra nulemtos genetiškai, nes tai – labiau gyvenimo būdo liga. Apie periodonto ligas įspėja ir blogas burnos kvapas, kurio priežastis – nekontroliuojamas specifinių mikroorganizmų dauginimasis ir kraujo ląstelių yrimas.

Būtina žinoti, kad jūsų globojamas asmuo gali turėti pavienius, ar net keletą dantenų uždegimo ar periodontito simptomų, į kuriuos negalima numoti ranka. Pirma, ką galite padaryti – skirti daugiau laiko kruopščiam dantų valymui, net jei dantenos atrodo pažeistos uždegimo, naudokite minkštą dantų šepetėlį ir pastą, skirtą pacientams, sergantiems dantenų uždegimu ar periodontitu. Idealu, jei kartu pavyksta naudoti tarpdančių siūlą (išbandykite tokį, kuris turi plastikinius laikiklius), tarpdančių šepetėlį ar burnos irigatorių. Antra, pasitartkite su savo gydytoju, kokios profesionalios procedūros galėtų būti atliktos jūsų situacijoje, pavyzdžiui, gal neįgalusis gali toleruoti įprastą profesionalios burnos higienos procedūrą, kurios metu nuimami dantų akmenys. Atliekant šią procedūrą reguliariai – savi dantys būs išsaugomi ženkliai ilgiau. 

 

DABAR JAU ŽINOTE:

  • Pagrindinė periodonto ligų priežastis – dantų apnašas, kuris lieka nenuvalytas kasdienių procedūrų metu.
  • Pagrindinis gingivito – dantenų uždegimo požymis yra kraujuojančios dantenos, šią būklę galima išgydyti.
  • Pagrindiniai periodontito simptomai yra: dantenų kraujavimas valant dantis, paslankūs dantys, didėjantys tarpai tarp dantų. 
  • Periodontitą būtina pastebėti ir gydyti kuo anksčiau, kol nėra netekta daug dantį laikančių struktūrų audinių.
  • Blogas burnos kvapas – požymis, kurį pajutus reikia kreiptis į gydytoją.
  • Periodonto ligos sergant daugeliu lėtinių ligų progresuoja greičiau.
  • Periodonto ligos turi neigiamos įtakos žmogaus sveikatai.
  • Norint išsaugoti burnos ir periodonto sveikatą viso gyvenimo metu ypač svarbi:

– Nuosekli periodonto ligų prevencija;

– Dažnos dantų akmenų šalinimo procedūros;

– Kruopšti individuali burnos higiena;

– Pastangos išsaugoti gerą ir bendrąją sveikatą.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?