Periodontitas – anksti netenkamų dantų priežastis

Dantenų ligos yra antra dažniausia odontologinių ligų grupė. Ji būdinga ne tik vyresnio amžiaus, bet ir gana jauniems asmenims, ypač turintiems negalią. Mes, gydytojai, pastebime, kad daug jaunų neįgalių asmenų netenka savo dantų net jei šie būna visai sveiki, taip nutinka būtent dėl dantenų ligų, kurias aptarsime šiame straipsnyje.

Kas tos periodonto ligos?

Norint suprasti, kas yra periodonto liga, pirmiausia reikėtų įsivaizduoti dantį, kurio šaknys laikosi kaule, o šias dvi struktūras (danties šaknį ir kaulą) sieja įvairūs periodonto audiniai. Kai burna prižiūrima tinkamai – kokybiškai pašalinamos dantų apnašos, dažniausiai periodonto audiniai sveiki ir pažiūrėjus į  burną, galima pastebėti rausvas, prigludusias prie danties dantenas, kurios nelinkusios kraujuoti vos palietus ir visiškai neskauda.

Tačiau, jei dantys valomi netinkamai ar atsiranda pašalinių dirgiklių (kabantys plombos kraštai, dantų pažeidimai, infekcijos, taip pat pervargus, po didelio streso), gali atsirasti ar paūmėti periodonto ligos, iš kurių dažniausios – gingivitas ir periodontitas. 

Shutterstock nuotr.

 

Gingivitas – laiku pastebėkite kraujuojančias dantenas

Gingivitas – tai dantenų uždegimas, jam būdingi simptomai – dantenų paraudimas, paburkimas ir kraujavimas. Šie simptomai yra pirmas ženklas, kad  dantų valymo technika gali būti neteisinga ar pritrūkstate jai laiko bei motyvacijos, o galbūt būtina keisti dantų „plombas“, protezus. Žinokite, kad dantenų uždegimas (gingivitas) yra grįžtama liga ir, laiku ėmusis priemonių, galima vėl džiaugtis sveikomis dantenomis.

Neišgydžius gingivito, dantenų uždegimas progresuoja ir pereina į sunkesnę ligos formą – periodontitą, visuomenėje dažnai žinomą „paradontozės“ pavadinimu. Ligos metu nyksta dantį laikančios struktūros, formuojasi gilios kišenės tarp danties ir jį laikančių audinių, ilgainiui formuojasi didesni tarpai tarp dantų, dantys pradeda „klibėti“, o vėliau iškrenta.

Shutterstock nuotr.

 

Periodontitas. Paslankūs dantys, didėjantys tarpai tarp dantų, danties netekimas – tai šios ligos padariniai

Dažnai pacientai kreipiasi su jau pažengusios ligos simptomais: valant dantis kraujuojančiomis  dantenomis, „klibančiais“ dantimis, pūliavimu iš dantenų vagelės, lyg vėduokle bepradedančiais skleistis dantimis. Tada stabilizuoti ligą sunku, o gydymo, kuris galėtų visiškai išgydyti, nėra.

Klaidingai manoma, kad periodonto ligos yra nulemtos genetiškai ir, jei artimi giminaičiai sirgo sunkia jos forma ir neteko dantų, taip nutikti gali ir jums. Norime pabrėžti, kad būtina kreiptis į odontologą vos pajutus pirmus ligos simptomus, tada periodonto ligą stabilizuoti bus žymiai lengviau ir tai netaps nuosprendžiu netekti dantų.

Apie periodonto ligas įspėja ir blogas burnos kvapas, kurio priežastis – nekontroliuojamas specifinių mikroorganizmų dauginimasis ir kraujo ląstelių yrimas, todėl pajutus, kad burnos kvapas pasikeitė, reikia kreiptis į odontologą.

 

Shutterstock nuotr.

Būtina žinoti, kad jūsų globojamas asmuo gali turėti pavienius, ar net keletą dantenų uždegimo ar periodontito simptomų, į kuriuos negalima numoti ranka. Pirma, ką galite padaryti – skirti daugiau laiko kruopščiam dantų valymui, net jei dantenos atrodo pažeistos uždegimo, naudokite minkštą dantų šepetėlį ir pastą, skirtą pacientams, sergantiems dantenų uždegimu ar periodontitu. Idealu, jei kartu pavyksta naudoti tarpdančių siūlą (išbandykite tokį, kuris turi plastikinius laikiklius), tarpdančių šepetėlį ar burnos irigatorių. Antra, pasitarkite su savo gydytoju, kokios profesionalios procedūros galėtų būti atliktos jūsų situacijoje, pavyzdžiui, gal neįgalusis gali toleruoti įprastą profesionalios burnos higienos procedūrą, kurios metu nuimami dantų akmenys. Atliekant šią procedūrą reguliariai – savi dantys bus išsaugomi ženkliai ilgiau. 

Žalingi įpročiai burnos sveikatai

Rūkymas – dažniausias žalingas įprotis mūsų visuomenėje. Dėl rūkymo atsiranda blogas burnos kvapas, gali pasikeisti dantų spalva, prastėja dantenų sveikata. Žmogaus dantų emalis su amžiumi ne tik dėvisi, mineralizuojasi, bet ir prisigeria pigmentų iš maisto, gėrimų, vaistų, taip pat ir rūkymo. Tai dar viena priežastis, kodėl dantys tamsėja. Nuo tokių pat pigmentų nusidažo ir dantų restauracijų (plombų, vainikėlių) kraštai, danties normalios anatomijos nelygumai, sutrikusios emalio mineralizacijos plotai.

Sergant dantenų ligomis rūkymo žala dar ryškiau matoma: tampa sunkiau valdyti dantenų uždegimą, sunkiau gyja gleivinės žaizdos, gali atsirasti opų ar grybelinių ligų.

DABAR JAU ŽINOTE:

  • Pagrindinė periodonto ligų priežastis – dantų apnašas, kuris lieka nenuvalytas kasdienių procedūrų metu.
  • Pagrindinis gingivito – dantenų uždegimo požymis yra kraujuojančios dantenos, šią būklę galima išgydyti.
  • Pagrindiniai periodontito simptomai yra: dantenų kraujavimas valant dantis, paslankūs dantys, didėjantys tarpai tarp dantų. 
  • Periodontitą būtina pastebėti ir gydyti kuo anksčiau, kol nėra netekta daug dantį laikančių struktūrų audinių.
  • Blogas burnos kvapas – požymis, kurį pajutus reikia kreiptis į gydytoją.
  • Rūkymas turi tiesioginę žalą burnos audiniams.
  • Norint išsaugoti burnos ir periodonto sveikatą viso gyvenimo metu ypač svarbi:
  • Kruopšti individuali burnos higiena;
  • Reguliarios dantų apnašų ar akmenų šalinimo procedūros;
  • Nuosekli burnos ligų prevencija, profilaktiniai patikrinimai.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?